TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Tipasa

Tipasa

Tipasa powstała jako centrum handlowe Fenicjan z Kartaginy. W okresie od VI wieku p.n.e. do VI wieku n.e była kilkukrotnie skolonizowana. Miasto służyło jako port, którego ludność handlowała z Grecją, Włochami i Półwyspem Iberyjskim. Z biegiem czasu starożytna osada zmieniała się pod rządami Rzymian, wczesnych chrześcijan i Bizantyjczyków, ale zawsze służyła jako punkt handlowy i / lub startowy dla podbojów w królestwach Mauretanii. Tipasa została nazwana przez UNESCO „jednym z najbardziej niezwykłych kompleksów archeologicznych Maghrebu”. I na pewno zasługuje na ten tytuł.

Dziś to małe miasteczko Tipaza, rozciągnięte wzdłuż skalistego wybrzeża, jest całkowicie nowoczesnym miejscem, ale niezwykle urokliwym i niezapomnianym, ponieważ leży na głębokich warstwach historii sięgającej 2000 lat. Przeszłość jest tu zaskakująco jasna, bo starożytne ruiny w Tipazie to możliwość poznania historii cywilizacji jak również bliskich związków między Afryką Północną, a Imperium Rzymskim.

Wzdłuż linii brzegowej, na środkowej części zatoczki znajdowały się duże wille i kompleksy kąpielowe, w niektórych miejscach wciąż zobaczyć można pozostałości mozaik na podłogach. W centrum, na cardo maximus, mieściła się Villa Frescoes. Ten niezwykle duży dom o powierzchni 1000 metrów kwadratowych zbudowany został w czasach dobrobytu Tipasy w II wieku naszej ery.

Jednym z głównych centrów rozrywki starożytnego miasta był amfiteatr, z którego niewiele pozostało, ale owalne ściany areny wciąż opisują obszar, w którym w IV i V wieku odbywały się walki gladiatorów i bitwy morskie. Zaraz za amfiteatrem ścieżka prowadzi do centralnego punktu miasta, gdzie łączą się dwie główne ulice, betonowa decumanus i cardo maximus. Idąc zgodnie z decumanus w lewo, dojdziemy do innego miejsca rozrywki, teatru. Zachowały się tu jedynie podpory sceny, oraz kamienne siedzenia pokrywające zbocze.

Kierując się na północ w stronę morza dojdziemy do rejonu zagospodarowanego przez Chrześcijan. Kompleks religijny obejmuje dwie bazyliki, groby i łaźnie, z których wszystkie można łatwo zidentyfikować. Wielka bazylika była największym chrześcijańskim budynkiem w Afryce Północnej, kiedy została ukończona w IV wieku.

Godziny odwiedzin i ceny biletów

Godziny otwarcia 9.00-19.00 od maja to września i do 17.00 od października do kwietnia

Jak dojechać do Tipazy

Tipaza znajduje się 70 km od Algieru. Droga zajmuje 1-1,5 godziny samochodem lub autobusem. Aby tam dotrzeć można spróbować autostopu lub wsiąść w autobus na dworcu Tafourah w Algierze za 80-100DA. Z dworca autobusowego w Tipazie dojechać do ruin można miejskim autobusem. Najlepiej zapytać o Tipasa Ruines Romanes. Przejazd to kolejne 15 minut i koszt 25DA.

Pogoda w Tipaza - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie Tipazy w Algierii są miesiące od kwietnia do października. Pogoda jest wtedy przyjemna i jest ciepło. Występuje niewiele opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura wynosi 33°C w lipcu, a najniższa 14°C w styczniu. Pogoda i klimat w Tipaza są odpowiednie na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 17°C 20°C 23°C 28°C 32°C 33°C 29°C 25°C 19°C 15°C
40
mm
33
mm
39
mm
36
mm
22
mm
10
mm
3
mm
3
mm
10
mm
28
mm
29
mm
41
mm
TIPASA POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka