Tasili Wan Ahdżar

Tasili Wan Ahdżar

Tuż za pustynną oazą Djanet w Algierii znajduje się park narodowy pełen historii. Podróż przez krajobraz Tasili Wan Ahdżar (Tassili n'Ajjer) jest jak wejście do galerii sztuki na świeżym powietrzu, gdzie formacje skalne z piaskowca stają się materiałem dla ponad 15 000 prehistorycznych rzeźb i obrazów. Według UNESCO park ten jest jednym z najważniejszych skupisk prehistorycznej sztuki skalnej na świecie. Obrazy i rzeźby przedstawiają fascynujące spojrzenie na migracje zwierząt, zmiany klimatu i życie ludzkie.

Dzieła pochodzą z okresu neolitu, kiedy to ten kawałek Sahary był sawanną. Roi się tu od rzeźb dzikich zwierząt, takich jak antylopy, żyrafy i krokodyle. Znajdują się tu także rysunki tych stworzeń wyryte lub namalowane na skałach, a także rysunki ludzi, które działają jak historyczne migawki z ich codziennego życia. Uwiecznionych w trakcie wykonywania szeregu czynności, takich jak taniec, polowanie lub hodowla zwierząt.

Ze względu na pobliską oazę ta część Sahary wciąż żyje. Znajdują się tu zagrożone gatunki roślin, takie jak Mirt i Cyprys Saharyjski. Można też zobaczyć muflony, rodzaj dzikich owiec, które zostały przedstawione na niektórych rysunkach skalnych.

Dostęp do parku jest ograniczony i należy wykupić zezwolenie na wjazd, a także oddzielne, na możliwość fotografowania. Można je uzyskać we wszystkich zatwierdzonych przez rząd biurach podróży lub u działaczy ochrony przyrody Tassili National Park. Zwykle zezwolenie jest wydawane tego samego dnia.

W parku dozwolone jest samodzielne poruszanie się tylko po niektórych jego obszarach. Wstęp do pozostałych możliwy jest tylko w towarzystwie oficjalnego przewodnika. Zorganizowane wycieczki są łatwo dostępne, ponieważ istnieje wiele małych biur podróży w Djanet, które oferują wyjazd do parku. Ceny wycieczek zaczynają się od 60 USD.

Jak dojechać do Tasili Wan Ahdżar

Najbliższym miastem i punktem startowym większości wycieczek do Tassili n'Ajjer jest miasto oazowe Dżanat (Djanet). Air Algerie obsługuje regularne loty między Algierem a Djanet. Algier z kolei ma dobre połączenie z Paryżem, z krótkimi czasami transferu.

Pogoda w Tasili Wan Ahdżar – kiedy jechać

Każda pora roku jest dobrym okresem na odwiedzenie Tassili n'Ajjer. Przez cały rok praktycznie nie pada, a temperatury wahają się w granicach 20-25ºC od listopada do marca i ponad 30ºC od kwietnia do października.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
17°C 20°C 25°C 30°C 33°C 35°C 35°C 35°C 33°C 28°C 23°C 18°C
1
mm
1
mm
1
mm
2
mm
5
mm
3
mm
0
mm
3
mm
1
mm
5
mm
0
mm
0
mm
DJANET POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka