Europa

Europa

bajkowe zamki

Nie ma sposobu, aby zwiedzić Europę i nie dać się zachwycić jej naturalnym pięknem, epicką historią i olśniewającą różnorodnością artystyczną i kulinarną.

Dziedzictwo kulturowe

Europa to niemal niemożliwe do poznania bogactwo atrakcji. Kilka przykładów jak renesansowa sztuka Florencji, pełne wdzięku kanały Wenecji, napoleoński splendor Paryża oraz wielowarstwowe historyczne i kulturowe płótno Londynu z pewnością nie wyczerpują wachlarza obowiązkowych pozycji do zobaczenia. Mniej oczywiste, ale nie mniej imponujące atrakcje obejmują mauretańskie pałace w Andaluzji, fascynujący napar ze wschodu i zachodu w Stambule w Turcji, majestat pieczołowicie odrestaurowanych pałaców cesarskich w dawnej stolicy Rosji, Sankt Petersburgu oraz trwający projekt La Sagrada Família Gaudiego w Barcelonie.

Wspaniała sceneria

Pomimo gęstości zaludnienia Europa zachowuje spektakularne krajobrazy - surowe szkockie wyżyny z dolinami i jeziorami; bajeczne norweskie fiordy, pozornie wyszczerbione do perfekcji przez gigantów, porośnięte winoroślą doliny Loary oraz stepowe równiny środkowej Hiszpanii. Jeśli chodzi o plaże, warto zatrzymać się na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie praktycznie wymyślono wakacje na plaży. Można też udać się do mniej znanych, ale pięknych regionów przybrzeżnych, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Czarne. Miłośnicy gór powinni udać się w Alpy, które wrzynają się w Europę Środkową, obejmując Francję, Szwajcarię, Austrię, północne Włochy i malutki Liechtenstein.

Bawmy się!

Twoje zdrowie! Salud! Prost! Cin cin! À votre santé! Europa ma jedne z najlepszych klubów nocnych na świecie. Światowej sławy didżeje rozkręcają imprezy w Londynie, Berlinie i Paryżu, Miasta te oferują również rozrywkę na najwyższym poziomie, zwłaszcza teatr i muzykę na żywo. Inne kluczowe lokalizacje dla wysokoenergetycznego życia nocnego to Moskwa, Belgrad, Budapeszt i Madryt. Ci, którzy tęsknią za czymś przytulniejszym, mogą dodać do swojej trasy puby Dublina lub wiedeńskie kawiarnie. Można również kontynuaować zabawę na ulicach kontynentu na wielu festiwalach, od parad miejskich z udziałem tysięcy ludzi po koncerty w starożytnym amfiteatrze.

Wspaniałe menu

Po odhaczeniu wspaniałych muzeów, panoramicznych widoków i energicznego życia nocnego, co pozostało? Szansa na kulinarną przygodę. Kto nie chciałby przekąsić pizzy w Neapolu, skosztować souvlaków na Santorini, a nawet haggis w Szkocji? A to nie wszystko, bo Wielka Brytania ma jedne z najlepszych indyjskich restauracji na świecie, tureckie kebaby są kluczową częścią współczesnej niemieckiej kultury kulinarnej, a w Holandii można zajadać się indonezyjskim rijsttafel. Kulinarnym atutem Europy jest różnorodność i globalna inspiracja.

Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Spodek - Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach

Jeśli dotrzesz w Katowicach na nowiutki lśniący Rynek i zobaczysz dziwny niezidentyfikowany budynek leżący na końcu Al. Korfantego, jest szansa, że patrzysz na latający spodek! Ten wielofunkcyjny obiekt sportowy i koncertowy „ery kosmicznej” ma, jak można się spodziewać, dość barwną historię, i ma możliwość odtwarzania kosmicznych melodii, gdy tylko zapalą się światła.

Read More: Spodek w Katowicach
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Mazury –Kraina Tysiąca Jezior

Mazury, malownicza kraina leśno-jeziorna w północno-wschodniej Polsce, często nazywana „Krainą Tysiąca Jezior”. Jezior w zależności od źródeł jest od ponad 2000 do ok. 3000. Pojezierze Mazurskie stanowi raj zarówno dla pasjonatów pieszych wędrówek, jazdy konnej, jazdy na rowerze, jak i dla szukających adrenaliny miłośników sportów wodnych. Znaleźć tu można fantastyczne tereny żeglarskie i jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie.

Read More: Mazury
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszezadzki Park Narodowy położony jest w najbardziej wysuniętej na południe części wschodniej Polski. Leży na granicy Słowacji i Ukrainy. Park zajmuje powierzchnię 292,02 km2. Park narodowy jest częścią większego Rezerwatu Biosfery Karpat Wschodnich UNESCO, który obejmuje obszar 2132,11 km2. Serce parku znajduje się w rozległych, dzikich górach Karpat. Park obejmuje najwyższy fragment polskiej części Karpat Wschodnich. Jedną z fascynujących cech są wspaniałe pastwiska, które występują powyżej linii drzew.

Read More: Bieszczadzki Park Narodowy
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Zamek w Malborku – największy zamek na Dolnym Śląsku

Największy zamek na Dolnym Śląsku, 400-pokojowy zamek Książ został pierwotnie założony w XIII wieku przez członków wczesnej polskiej szlachty. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie odnawiany i przebudowywany, w wyniku czego powstał dzisiejszy miszmasz barokowo-renesansowo-rokoko-neoklasycystyczny. Od 1509 do 1940 zamek był własnością rodziny Hochberg, a jego najsłynniejszym mieszkańcem była ciotka Winstona Churchilla, księżna Daisy Hochberg, która mieszkała tu najpierw od 1891 do 1923, a potem ponownie w burzliwych latach na początku II wojny światowej, od 1938 do 1940 roku.

Read More: Zamek Książ
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Zamek w Malborku – widok z za rzeki Nogat

Polska może nie jest tak znana ze swoich zamków, jak inne kraje europejskie: Niemcy, Francja czy Skocja, ale mimo to znajduje się tu jeden z najbardziej imponujących zamków, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Zamek w Malborku, położony na północy kraju i jest niezwykły z wielu powodów. Przede wszystkim znany jest z tego, że jest największym zamkiem na świecie. Ale ta atrakcja to znacznie więcej niż tylko jej wielkość, o czym z pewnością przekonają się ci, którzy zdecydują się na podróż do zamku w Malborku.

Read More: Zamek w Malborku
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Pustynia Błędowska – Polska Sahara

Pomiędzy Krakowem a Katowicami, między miasteczkami Klucze, Chechło i Błędów leży Pustynia Błędowska - prawdziwa, wielowiekowa pustynia. Nazywana „Polską Saharą”. Jest największą piaskownicą w Europie Środkowej i choć obejmuje obszar zaledwie około 33 kilometrów kwadratowych, kiedyś była 5 aż razy większa. Ta niewyjaśniona polska pustynia jest idealnym miejscem do szukania miejsca na egzotyczną sesję zdjęciową. Niedawne działania konserwatorskie, inwestycje i Instagram odnowiły zainteresowanie tą niezwykłą ciekawostką przyrodniczą i sprawiły, że jest ona bardziej popularna wśród turystów niż kiedykolwiek wcześniej.

Read More: Pustynia Błędowska
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Łazienki Królewskie – Park Łazienkowski w Warszawie

Łazienki Królewskie są najpiękniejszym i najbardziej czarującym parkiem miejskim w Europie. Położone w samym sercu miasta, na południe od Starego Miasta i Traktu Królewskiego, były niegdyś wiejską posiadłością poza murami miejskimi Warszawy. Ich nazwa „Łazienki Królewskie” pochodzi od znajdującego się tu niegdyś pawilonu kąpielowego. Posiadłość została nabyta i przebudowana przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego w połowie XVIII wieku i urządzona w stylu klasycystycznym, wraz z pałacem nad jeziorem centralnym, starożytnym amfiteatrem w stylu romańskim, oranżerią i całą krainą cudów w pięknie wykonanych ogrodach.

Read More: Łazienki Królewskie
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Biskupin – pierwsza polska osada

Biskupin stanowi wstęp do wycieczki Szlakiem Piastowskim i nazywany jest pierwszą osadą Polski, a przed wojną nazywany był także Polskimi Pompejami. Stał się symbolem słowiańskich korzeni Polaków i jest jednym z tych obiektów obowiązkowych dla wszystkich, którzy interesują się pradziejami, kulturą słowiańską czy ogólnie archeologią. Pełni funkcję skansenu archeologicznego i znajduje się na podmokłym półwyspie Jeziora Biskupińskiego. Odkrycie w Biskupinie stało się sławne z dnia na dzień i było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i europejskiej archeologii.

Read More: Biskupin
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Obóz koncentracyjny Oświęcim – Brzezinka (Auschwitz-Birkenau)

Zaledwie 70 km od Krakowa naziści zbudowali ponad 40 podobozów w Auschwitz-Birkenau, w których zginęło ponad milion Żydów i innych mniejszości. Obecnie można zwiedzić dwa obozy: Auschwitz I, pierwszy obóz zagłady oraz Auschwitz II-Birkenau, który powstał w 1941 roku.

Read More: Obóz koncentracyjny Oświęcim – Brzezinka
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Las Gryfino – Krzywy Las

Jaka siła skręciła dziesiątki sosen w identyczny kształt litery J? Kosmici? Anomalie grawitacyjne? A może coś dużo, dużo prostszego? W pobliżu małego miasteczka Gryfino na Pomorzu Zachodnim znajduje się osobliwy las, w którym każde drzewo jest identycznie wygięte u podstawy. Do dziś nikt nie wyjaśnił w zadowalający sposób, dlaczego Krzywy Las jest właśnie taki.

Read More: Krzywy Las