Annaba

Annaba

Annaba to czwarte co do wielkości miasto Algierii po Algierze , Oranie i Konstantynie. To szybko rozwijające się jest gęsto zaludnione a jego populacja liczy ponad 300 000 mieszkańców. Miasto ma swój Międzynarodowy Port Lotniczy Rabah Bitat, dzięki czemu można do niego łatwo dotrzeć samolotem. Antaba, ponieważ znajduje się na granicy z Tunezją, jest popularną bramą dla osób pragnących przedostać się do Tunezji.

Jednym z punktów, które trzeba zobaczyć w Annabie, jest kościół św. Augustyna z Hippony, lub „Lela Bouna”, jak czasami się go określa w języku arabskim. Znajduje się na wzgórzu niedaleko centrum miasta i dominuje nad resztą zabudowań. Sam kościół ze wspaniałą architekturą i starożytnymi rzymskimi ruinami leżącymi raza za nim jest obowiązkowym miejscem turystycznym. W środku znajduje się ważna relikwia - ręka św. Augustyna.

Centrum Annaby to świetne miejsce na spacery. Warto odwiedzić "Le Cours" centralny plac w centrum miasta i spróbować pysznych lodów sprzedawanych w lokalnych kawiarniach. Spacerując po centrum miasta otaczać nas będzie francuska architektura kolonialna i oszałamiające kontrasty starego i nowego.

Tuż obok Le Cours znajduje się „La Place d'Armes”. To najstarsza część miasta (Kasbah). Szczyci się wspaniałą architekturą osmańską i została zbudowana w XII wieku. Niepowtarzalne wrażenie robią wąskie alejki z chodnikami. Całość wspina się delikatnie na wzgórze, a na dole, przy wejściu do La Place d'Armes, znajduje się meczet zbudowany przez Turków w XVI wieku.

Wizyta w Annabie nie jest kompletna bez podziwiania pięknego wybrzeża Morza Śródziemnego i jednej z wielu plaż. W ciągu dnia warto udać się na relaks na jednej z plaż, a wieczorem na „La Corniche”. Położona na plaży "Chappui" ożywa nocą ze swoimi restauracjami, klubami i ludźmi cieszącymi się rześkim, orzeźwiającym powietrzem. Wizyta tu to wspaniałe zakończenie każdego dnia.

Annaba ma niezliczone miejsca do jedzenia. Niezależnie od tego, czy są to małe rodzinne kawiarnie, czy restauracje, czy duże, fantazyjne miejsca, jest wiele miejsc do wyboru. Bardziej wyszukane restauracje znajdują się prawie wyłącznie przy La Corniche i przy głównych plażach. Jednak kawiarnie i restauracje znajdują się w całym mieście. Gdziekolwiek jedzie się do Algierii, czy to na zachodzie, wschodzie czy południu kraju, koniecznie trzeba spróbować pizzy sprzedawanej w lokalnych kawiarniach i restauracjach. Podobnie jak włoska jest pyszna i mile widziana odmiana zwykłej okrągłej, ciężkiej, nadziewanej pizzy serwowanej w większości krajów zachodnich. Jedna rzecz, w której specjalizuje się Annaba, to „bourek”. Bourek to algierski „eggroll”. Wschodnia Algieria, a tym bardziej Annaba, specjalizuje się w tym przysmaku. To pozycja obowiązkowa podczas wizyty w Annabie.

Co zobaczyć w okolicy Annaby

Seraidi to mała wioska położona wysoko w górach otaczających Antabę około 13 km od centrum miasta. To świetne miejsce, aby cieszyć się dniem z dala od zgiełku miasta i uciec od ciszy do czystego, rześkiego powietrza. Znajduje się tam słynny hotel znany miejscowym jako „Hotel Al-Hawa”, dosłownie „hotel wiatru”. Nazywa się tak, ponieważ jest tak wysoko, że rozbija chmury i oferuje niesamowite widoki. W pogodny dzień można zobaczyć wybrzeże i naturalne plaże. W pochmurny dzień za to widać tylko chmury. To świetne miejsce, by zobaczyć wschód lub zachód słońca.

El Caala to małe miasteczko położone około półtorej godziny jazdy na wschód od Annaby. Jest na drodze do Tunezji, więc jest bardzo zorientowane na usługi. Jest tu wiele hoteli, klubów i restauracji. Oczywiście plaża i wiele sklepów pamiątkarskich

Niedaleko El Caala znajduje się „La Vielle Calle” lub „Old Caala”. Jest tam wspaniała plaża i piękne ruiny francuskiego fortu.

Jak dojechać do Annaby

Do Annaby można się dostać na kilka sposobów. Najszymszym środkiem transportu jest samolot. Z Algieru dolecimy w 2,5 godziny, a ceny biletów zaczynają się od 140zł. Alternatywnym środkiem transportu jest autobus. Jadąc autobusem poświęcimy 8,5 godziny, ale zapłacimy tylko 22zł. Możliwy jest także transport nocnym pociągiem. Czas dojazdu to 11 godzin, a cena 45zł
Turyści często wybierają się tu również z pobliskiej Tunezji. Podróż ze stolicy Tunezji, Tunisu, trwa około czterech godzin. Drogi prowadzące z Tunezji do Annaby są bardzo dobrze utrzymane i mają po drodze liczne punkty usługowe, takie jak restauracje, hotele i stacje benzynowe

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 16°C 18°C 21°C 26°C 30°C 30°C 27°C 24°C 19°C 15°C
74
mm
66
mm
52
mm
33
mm
25
mm
12
mm
3
mm
15
mm
17
mm
39
mm
45
mm
42
mm
ANNABA POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka