Oran

Tlemcen

Oran to milionowa aglomeracja położona w północno-zachodniej części Algierii, na skraju Zatoki Oranskiej. Drugie miasto Algierii po Algierze, metropolia portowa położona na końcu zatoki otwartej od północy i górującej nad górą Aïdour. Miasto, które zostało założone w X wieku przez Andaluzyjczyków, doświadczyło następstwa dynastii arabsko-berberyjskich, następnie hiszpańskiej okupacji, zanim zostało odbite stając się drugim miastem w kraju pod francuską kolonizacją!

Po odzyskaniu niepodległości przez naród algierski w połowie ubiegłego wieku, nadal pozostaje ekonomiczną stolicą zachodniej części kraju i wiodącym ośrodkiem gospodarczym w całej Afryce Północnej. Ponadto nie brakuje w nim aktywów, aby wzbudzić w potencjalnym gościu chęć przyjazdu i odwiedzenia Oranu i zanurzenia się w tym mieście u zbiegu wszystkich kultur. Oran to przede wszystkim uderzający kontrast: miejska i modna metropolia z imponującą listą zabytków, miejsc kultury i dziedzictwa, które będą bardzo przyjemne do kontemplacji.

Najważniejsze zabytki Oranu

1. Fort Santa-Cruz.
Aïdour to wzgórze o wysokości 430 metrów z widokiem na miasto Oran. Na przestrzeni wieków nabrało ono wielkiego znaczenia strategicznego, dlatego właśnie tam zbudowano fort Santa Cruz. Miejsce brutalnych walk pomiędzy Turkami i Hiszpanami! Można pospacerować po wzgórzu, poprzecinanym wieloma szlakami, z których każdy oferuje niepowtarzalny widok na zatokę, oraz odkrywać fort w towarzystwie przewodnika. Jeden z głównych punktów zainteresowania dla tych, którzy szukają atrakcji w Oranie!

2. Meczet Hassana Paszy
Zbudowany pod koniec XVIII wieku przez Bey Mohamed El-Kébir meczet jest klejnotem islamskiej architektury i można go zobaczyć z daleka dzięki minaretowi w kształcie stożka pokrytym ceramiką typową dla sztuki Otomana. Położone na prawym brzegu Wadi Rhi, w dzielnicy Sidi El-Houari.
Wizyty odbywają się tam rano, z wyjątkiem piątku, i pozwalają odkryć zadziwiający wewnętrzny dziedziniec w kształcie półksiężyca i zdobione orientalnymi wzorami geometrycznymi ściany. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą odwiedzić Oran podczas kulturowego spaceru.

3. Śródziemnomorski ogród miejski
Latem przejdź się i ochłodź się w alejkach Jardin Citadin Méditerranéen , miejskiego parku uczęszczanego przez zakochane pary i dzieci. W samym sercu miasta: skosztuj szaszłyka z grillowanego mięsa z kolendrą przygotowanego przez ulicznych sprzedawców lub relaksuj się na trawnikach w parku, podziwiając zapierający dech w piersiach widok na pobliskie Morze Śródziemne. Dla bardziej wysportowanych, którzy przyjeżdżają do Oranu, w całym parku rozsiane są nawet ścieżki fitness!

4. Wyspy Habibas
Położone u wybrzeży, około trzydzieści kilometrów na północny zachód od miasta Oran, Wyspy Habibas są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, z których niektóre występują tylko tutaj! Tajne i zarezerwowane dla koneserów. Trudno do nich dotrzeć. Aby to zrobić, trzeba będzie negocjować z rybakiem, który za kilka dinarów zgodzi się cię tam wysadzić. Sklasyfikowany jako morski rezerwat przyrody, jest to wyjątkowa wycieczka pozwalająca cieszyć się dziką i nieskażoną przyrodą tuż przed wybrzeżem Afryki Północnej. Idealny, gdy przyjeżdżasz do Oranu!

5. Muzeum Narodowe Zabana w Oranie
To zadziwiające muzeum oferuje różnorodne kolekcje, z których każda jest bardziej fascynująca niż poprzednie. Zobaczysz tu ślady pierwszych prehistorycznych ludzi obecnych na terytorium Algierii, sztuki muzułmańskie, w tym sektor zarezerwowany dla rewolucji lub związany z historią miasta,. To muzeum jest z pewnością interesującym miejscem do odkrycia. Ponadto witryna zawiera jedną z najpiękniejszych bibliotek w regionie i pozwala na podziwianie dzieł współczesnych artystów.

6. Serce miasta
Nie można zignorować ulic Oranu. Wybierz się na spacer po Place du 1er Novembre , prawdziwym sercu historycznego centrum miasta, gdzie można podziwiać obelisk zbudowany w hołdzie Emirowi Abdelkaderowi, następnie budynki zbudowane w najczystszym stylu architektury kolonialnej. Gdy tylko opuścisz serce miasta, udaj się na słynne wybrzeże o długości 2 kilometrów, rozciągające się od ronda Zabana do Pałacu Bey, gdzie możesz cieszyć się morskim powietrzem i uzyskać zasłużony postój nad wodą.

Jak dojechać do Oranu?

Oran ma międzynarodowe lotnisko, które znajduje się w miejscowości Es Sénia, 12 km na południe od Oranu. Oczywiście sieć lotnicza pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ to miasto portowe, możesz również rozważyć dostęp do metropolii drogą morską. Do Oranu płynie wiele łodzi! Ponadto jest tu nowoczesna i wydajna infrastruktura (kilka linii kolejowych zapewnia połączenie między stacją Oran, na wschód od miasta, a resztą terytorium Algierii. Zwróć również uwagę na obecność sieci drogowej dość dobrej jakości, ale niezbyt gęstej po wyjeździe z miasta, która pozwala na zróżnicowanie środków dotarcia do miasta i łatwego odwiedzenia Oranu.

Oran – kiedy jechać

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Oran w Algierii jest okres od kwietnia aż do listopada, kiedy to temperatury są przyjemne i jest niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w Oran wynosi 32°C w sierpniu a najniższa 16°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
16°C 16°C 18°C 21°C 24°C 28°C 31°C 32°C 28°C 25°C 20°C 17°C
24
mm
16
mm
18
mm
22
mm
12
mm
6
mm
4
mm
7
mm
8
mm
18
mm
26
mm
13
mm
ORAN POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka