Wodospady Ruacaná

Wodospady Ruacaná

Wodospady Ruacaná to grupa wodospadów i bystrzy utworzonych przez rzekę Cunene w pobliżu miejscowości Ruacaná, na granicy Angoli i Namibii. Główny spadek ma 120 m wysokości i około 700 m szerokości w porze deszczowej. Całość jest jednym z największych wodospadów w Afryce, zarówno pod względem przepływu, jak i szerokości. Zbudowano tu zaporę Ruacaná, która w połączeniu z zaporą Calueque, położoną około 40 km w górę rzeki, zasila elektrownię wodną oraz system zaopatrzenia w wodę obsługujący północną Namibię.

W wodospadach Ruacaná rzeka Cunene spada w pustkę, po drodze dzieląc się na niezapomniany zestaw rowków wodnych. Kiedyś, przed budową hydroelektrowni regulujących jego przepływ ,miejsce to robiło jeszcze większe wrażenie. Teraz, coraz częstsze susze, zmieniają wodospad Ruacaná w księżycowy krajobraz, przez który przepływa ledwo strumyk Cunene.

Jednak w porze deszczowej, rozmiar wodospadu jest imponujący. Kiedy woda jest w pełni sił w czasie deszczu, wodospad Ruacana rozciąga się na około 700 metrów, a klif spada o 120 metrów. Gęste krople wystrzeliwują we wszystkich kierunkach, lekka mgiełka otacza drzewa, które rodzą się na klifach. Dlatego najlepiej jest odwiedzić wodospady podczas pory deszczowej, by zobaczyć przedstawienie przygotowane przez siły grawitacyjne, które powodują upadek ogromnych mas cieczy.

Jak dostać się do Wodospadów Ruacaná?

Samochodem. Aby dotrzeć do wodospadu, 15 km na zachód od miasta Ruacana skręć na północ i kieruj się znakami w kierunku przejścia granicznego. Aby odwiedzić wąwóz, goście muszą tymczasowo opuścić Namibię, podpisując rejestr imigracyjny. Od przejścia granicznego w Namibii skręć w lewo (po prawej stronie znajduje się zniszczone przejście graniczne z Angolą) do końca drogi. Można tam rozejrzeć się po ruinach starej elektrowni, która została zniszczona przez siły wyzwoleńcze Namibii.

Kiedy zobaczyć wodospady Ruacana

Ponieważ wodospad jest daleko od zwykłych szlaków turystycznych, wycieczkę trzeba solidnie zaplanować, by nie było konieczności jej powtórzenia. Wielu odwiedzających jest rozczarowanych wodospadami Ruacana - wycieczka jest długa, a krajobraz po drodze raczej monotonny. Kiedy już dotrą na miejsce okazuje się, że wodospad nie ma wiele do zaoferowania - jest suchy albo przelewa się tu mało wody. Taki widok jest powszechny od lipca do listopadzie.

Tymczasem w okresie grudzień-czerwiec jest nadzieja, że zobaczymy coś bardziej imponującego. Wtedy jest wysoki poziom wody i elektrownia nie jest w stanie przyjąć wszystkiego - dlatego woda powraca w wodospadach. Największa szansa na zobaczenie dużej ilości wody w wodospadach Ruacana jest w kwietniu i maju, ale nawet wtedy nikt nie może zagwarantować wyjątkowego spektaklu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 30°C 30°C 29°C 27°C 27°C 31°C 35°C 36°C 33°C 32°C
74
mm
65
mm
69
mm
19
mm
0
mm
0
mm
0
mm
0
mm
1
mm
11
mm
45
mm
67
mm
OMUSATI POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Namibia