Miejsca w Demokratycznej Republice Kongo

Park Narodowy Kahuzi-Biega

Park Narodowy Kahuzi-Biega

Park Narodowy Kahuzi-Biega został wpisany w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wyjątkową różnorodność biologiczną lasów tropikalnych, a szczególnie dzięki zamieszkiwaniu go przez goryle nizinne uważane za bardzo zagrożony gatunek. Park znajduje się we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, w pobliżu miasta Bukavu, na zachodnim brzegu jeziora Kivu i granicy z Rwandą.

Park Narodowy Kahuzi-Biega został założony przez Adriena Deschryvera - belgijskiego ekologa i fotografa w 1970 r., a jego nazwa pochodzi od dwóch uśpionych wulkanów: Kahuzi o wysokości 3030 m oraz Biega o wysokości 2790 m. Park jest rozłożony na powierzchni 6000 kilometrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych parków narodowych w Kongu, zarówno na terenach nizinnych, jak i górzystych.

Park jest naturalnym środowiskiem dla 136 ssaków, wśród których wyróżniają się goryle nizinne i są endemiczne dla tego obszaru. Istnieje tu 13 gatunków innych naczelnych, w tym szympansy oraz bardzo rzadcy mieszkańcy lasów wschodniego Konga: gigantyczna Żeneta olbrzymia i Żeneta rybożerna. Inne ssaki w okolicy to słoń czy bawół. Żyje tu również 350 gatunków ptaków, z których 42 są również endemiczne!

Ten cud ekologiczny stoi jednak przed licznymi wyzwaniami, które zagrażają jego istnieniu. Głównym zagrożeniem jest konflikt człowiek-przyroda, poszukiwanie ropy naftowej i nielegalne pozyskiwanie drewna. Zagraża to porządkowi ekologicznemu, a zarządzanie parkiem wymaga znacznego wsparcia finansowego, aby sprostać tym wyzwaniom.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Parku Narodowego Kahuzi-Biega

Najpierw trzeba dostać się do Gomy z Rwandy i przepłynąć promem z Gomy do Bukavu, pokonując dystans 100 kilometrów w 2h45m.. Prom kursuje dwa razy dziennie (7:30 i 14:00). Koszt to 50 USD. Ponieważ wycieczki do parku wyruszają rano, w Bukavu trzeba postarać się o nocleg.

Będąc w Bukavu, można kupić wycieczkę do Parku. W pakiecie zapewniony jest transport łodzią motorową z Bukavu do Parku Narodowego Kahuzi-Biega oraz półdniowy trekking w samym parku. Powrót do Bukavu tą samą łodzią po południu.

Pogoda w Bukavu - kiedy jechać?

Najlepszy czas na wizytę w Bukavu w DR Kongo to cały rok, Najwyższa średnia temperatura w Bukavu wynosi 36°C w sierpniu, a najniższa średnia to 30°C w listopadzie.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
31°C 32°C 32°C 32°C 31°C 33°C 35°C 36°C 34°C 31°C 30°C 30°C
80
mm
82
mm
105
mm
107
mm
56
mm
7
mm
3
mm
17
mm
63
mm
149
mm
132
mm
129
mm
BUKAVU POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka