Choquequirao

Choquequirao

Machu Picchu to zdecydowanie najsłynniejsze ruiny w obu amerykach. Jednak Dolina Inków ma do zaoferowania wymagającym koneserom archeologii znacznie więcej. Klejnotem koronnym wśród tych innych miejsc jest „siostra” Machu Picchu - Choquequirao i niesławny Choquequirao Trek. W przeciwieństwie do Machu Picchu, Choquequirao nie zostało dokładnie zbadane i odkopane aż do lat 70.

Choquequirao znajduje się w dużej odległości od każdego większego i nowoczesnego miasta, więc dotarcie do niej zajmie sporo czasu. Istnieją plany zbudowania kolejki linowej na szczyt, ale w chwili pisania tego tekstu prace jeszcze nie ruszyły. Aby dotrzeć do Choquequirao możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub solo. Nie zapomnij jednak dać sobie kilku dni w Cusco, aby przyzwyczaić się do wysokości, ponieważ choroba wysokościowa szybko uprzykrzy Twoją wędrówkę.

Podczas wędrówki, w połowie drogi są dwa główne potencjalne kempingi: Pierwszy to Playa Rosalina. Jeśli jednak wolisz więcej przejść pierwszego dnia, idź dalej do kolejnego kempingu Santa Rosa. Następnego dnia zakończysz podróż u samych ruin, gdzie spędzisz drugą noc.

Kiedy w końcu dotrzesz do Choquequirao, zobaczysz, że ruiny z łatwością rywalizują z tymi bardziej znanymi - Machu Picchu lecz bez tłumów turystów. W rzeczywistości często zdarza się, że podróżni mają tu cały obszar dla siebie. Szczątki zajmują 18 kilometrów kwadratowych. Na grzbietach nad główną częścią miasta górują dawne domy szlacheckie i bogate magazyny, świątynie i mieszkania pospólstwa.

Niezwykła dla miejsc Inków jest duża liczba sanktuariów i świątyń skoncentrowanych na wodzie, co prowadzi archeologów do przekonania, że było to ważne centrum kultu Mama Cocha, bogini źródeł, rzek i morza. Obrazy lam lub postaci ludzkich, są wbudowane w ściany przy użyciu jaśniejszego kamienia i nadal istnieją jako świadectwo niesamowitych umiejętności murarzy Inków. Samo miasto, podobnie jak Machu Picchu i oryginalne inkaskie części Cusco, jest ustawione na ścieżce gwiazd na nocnym niebie, które jest idealnie czyste tak wysoko w górach i tak daleko od miejskich świateł.

Choquequirao było jednym z ostatnich punktów oporu Inków przeciwko hiszpańskim najeźdźcom pod rządami Manco Capaca i chroniło Vilcabambę, ostatnią stolicę Inków, dopóki Hiszpanie nie ukończyli podboju. Do dziś nie zostało w pełni odkopane ani zbadane.

Po spędzeniu nocy w Choquequirao wrócisz tą samą drogą, którą przyszedłeś. Wędrówka z powrotem jest równie trudna, ale kiedy wrócisz do Mirador de Capuliyoc, możesz odpocząć i czuć się dumny ze swojego osiągnięcia. O wiele mniej osób odwiedziło ten niesamowity kompleks niż Machu Picchu, więc zostaniesz członkiem ekskluzywnego, pełnego przygód klubu.

Jak dostać się do Choquequirao?

Najbezpieczniejszym i najprzyjemniejszym sposobem dotarcia do Cusco jest autobus Hop On Hop Off. Dzięki przystankom w Limie, Paracas, Huacachina, Arequipie i Puno po drodze możesz wysiąść na dowolnym przystanku, spędzić tyle czasu, ile chcesz, odkrywać i doświadczać lokalnego życia, a potem wskoczyć do dowolnego autobusu Peru Hop podążającego Twoją trasą, kiedy tylko zechcesz i zwiedzać dalej.

Z Cusco do miasta Cachora trzeba dojechać autobusem lub taksówką. Z Cachory warto pojechać taksówką do Mirador de Capuliyoc, punktu widokowego, w którym kończy się droga, a zaczyna szlak. Pozwoli to zaoszczędzić dobre 13 kilometrów marszu, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu i energii, aby pokonywać strome zbocza i spadki, które charakteryzują tę trasę. Na mapie ścieżka może wydawać się zwodniczo krótka, ale ciągłe zygzaki oraz strome podejścia i zejścia wydłużają ją w znacznie dłuższą i bardziej wyczerpującą wędrówkę, niż się początkowo wydawało.

Pogoda w regionie Cusco - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Cusco w Peru jest od okres od września do listopada, kiedy to temperatura jest wiosenna, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Cusco wynosi 15°C we wrześniu a najniższa 13°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 14°C 14°C 14°C 13°C 13°C 14°C 15°C 15°C 15°C 14°C
80
mm
90
mm
70
mm
36
mm
17
mm
6
mm
8
mm
11
mm
17
mm
52
mm
64
mm
66
mm
CUSCO REGION POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru