Gujana

Gujana

niesamowita przygoda

Niewiele miejsc na planecie oferuje surową przygodę tak autentyczną, jak gęsto zalesiona Gujana. Chociaż kraj ma trudną historię niestabilności politycznej i napięć międzyetnicznych, pod nagłówkami o korupcji i złym zarządzaniu gospodarczym znajduje się radosna i zmotywowana mieszanka ludzi, którzy powoli zmieniają kraj w najlepiej strzeżoną tajemnicę ekoturystyczną na kontynencie.

Georgetown, rozpadająca się stolica kolonialna kraju, jest wyraźnie karaibska, z kuszącą atmosferą, tętniącym życiem nocnym i wspaniałymi miejscami do jedzenia. Wnętrze kraju jest bardziej amazońskie, z jego indiańskimi społecznościami i niezrównanymi możliwościami oglądania dzikiej przyrody, ukrytymi z dala od hałasu i zgiełku stolicy. Od miejsc lęgowych żółwi morskich wzdłuż północnego wybrzeża kraju po małpy i jaguary w lasach deszczowych i gigantyczne mrówkojady na południowych sawannach - cuda natury Gujany są warte błota, wyboistych dróg i potu.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Gujana

Georgetown - Stolica GujanyGeorgetown, stolica Gujany ma niemal bajkowy wygląd dzięki wysadzanym drzewami uliczkom i alejom oraz uroczej holenderskiej architekturze kolonialnej i wiktoriańskiej, wywodzącej się z czasów kolonii holenderskiej i angielskiej. Georgetown leży poniżej poziomu przypływu, chronionego przez falochron z szeregiem kanałów przecinających miasto. Gdy opady są duże, duże ryzyko stanowią tu powodzie.

Read More: Georgetown - Stolica Gujany
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Gujana
Wodospad Kaieteur
Wodospad Kaieteur

Wodospad Kaieteur znajduje się na rzece Potaro w Parku Narodowym Kaieteur w centrum lasów deszczowych w Gujanie. Jest to jeden z najpotężniejszych wodospadów na świecie. Średni przepływ wody wynosi 663 metrów sześciennych na sekundę. Przy wysokości swobodnego spadania wynoszącej 226 metrów jest około pięć razy wyższy niż Wodospad Niagara, który znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, oraz około dwukrotnie wyższy od wodospadu Wiktorii znajdującego się na granicy Zambii i Zimbabwe w Afryce.

Read More: Wodospad Kaieteur