Chile

Chile

tu strzeliste szczyty spotykają się z rwącymi rzekami

Chile to przyroda na ogromną skalę, ale podróżowanie tutaj jest zaskakująco łatwe, jeśli Ci się nie spieszy.

Poznaj Krainę Ekstremów

Niedorzecznie szczupłe i nieracjonalnie długie Chile rozciąga się od brzucha Ameryki Południowej do jej stóp, sięgając od najbardziej suchej pustyni na ziemi po rozległe południowe pola lodowcowe. Zróżnicowane krajobrazy rozciągają się na odcinku 4300 km: spieczone wydmy, żyzne doliny, wulkany, starożytne lasy, masywne lodowce i fiordy. Jest cud w każdym szczególe i naturze w skali symfonicznej. Dla podróżnika to zadziwiające, że ta wielka dzicz jest tak nietknięta. Ludzka pogoń za rozwojem może zagrozić tym skarbom wcześniej, niż myślimy. Jednak na razie Chile strzeże niektórych z najbardziej dziewiczych części naszej planety i nie można ich przegapić.

La Buena Onda

W Chile, bliskie granice sprzyjają intymności wewnątrz. Kraj ten, otoczony Andami i Pacyfikiem, ma średnią szerokość zaledwie 175 km. Nic dziwnego, że zaczynasz witać te same twarze. Zatrzymaj się i zacznij się czuć jak w domu. Wylądowałeś na końcu kontynentu i jedyną rzeczą, która wyróżnia się na tej ostatniej granicy, jest gościnność. Buena onda (dobre wibracje) oznacza przyjęcie gościnnej postawy. Rytuał nawiązywania relacji jest tak integralną częścią lokalnego życia, że prawie nie można go zauważyć.

Powolna przygoda

W Chile przygoda jest tym, co dzieje się na drodze do przygody. Podróżując i planując kolejne punkty na mapie i tak zawsze zwycięża szczęście. Możesz robić plany, ale staraj się być równie otwarty na niespodziewane. Miejscowi nigdy się nie spieszą, więc może Ty też nie powinieneś. „Ci, którzy się spieszą, marnują czas”, to patagońskie powiedzenie, które dobrze posłuży jako mantra podróżnika.

Kultura wina

Zanim wino stało się towarem eksportowym, skromne beczki miały swoje miejsce na każdym chilijskim stole, a dziadkowie opiekowali się przydomowymi sadami. Teraz Chile stało się światowym producentem, który zaspokaja coraz bardziej wyrafinowane podniebienia. Bogate czerwienie, rześkie biele i kwiatowe róże. Na pewno istnieje odmiana, która pasuje do każdego nastroju i okazji. Ale w domu jest inaczej. Poza dobrym posiłkiem liczy się świetne towarzystwo. Czas spędzony na przedłużających się rozmowach z odkorkowanym trunkiem i spojrzeniem, które skupia się na brzęku dwóch kieliszków. ¡Salud!

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Chile

Park Narodowy Villarrica to mnogość szlaków turystycznych na granicy Argentyny i Chile wytyczonych przez piękne lasy, obok mieniących się zbiorników wodnych, wodospadów i gorących źródeł. Całość to zapierający dech w piersiach teren majestatycznych, ośnieżonych wulkanów. Wędrówki wymagają solidnych butów turystycznych, czapki, okularów przeciwsłonecznych i kremu przeciwsłonecznego. Różnią się poziomem trudności, czasem trwania i sezonowością.

Główne szlaki turystyczne

Lodowiec Pichillancahue

Droga prowadzi przez las Araukarii. Im bliżej lodowca, tym bardziej zachwycający staje się widok na cztery różne wulkany. W końcu przejdź przez jaskinię, aby dotrzeć do lodowca.

Dystans trekkingu: 8 km, przewyższenie: 420 m, trudność: umiarkowany, sezon: od grudnia do maja

Cerro Espejo

Dotrzyj do podstawy wulkanu Villarrica i obserwuj wulkaniczne ślady pozostawione przez dawne erupcje i drzewa Araukarii. Kontynuując wspinaczkę na szczyt Cerro Espejo, zobacz piękny widok na wulkany Villarrica, Quetrupillan i Lanin, a także imponujące pasmo górskie Andów.

Dystans trekkingu: 4 km, przewyższenie: 240 m, trudność: łatwy, sezon: od listopada do maja

Wulkan Villarrica

Mierzący 2847 m Villarrica ma idealny kształt stożka z otwartym kraterem lawy na szczycie. To sprawia, że wspinaczka na wulkan jest jedną z najbardziej pamiętnych atrakcji. Ze szczytu zobacz teksturowany krajobraz gór, wulkanów i niezliczonych jezior.

Villarrica Traverse

Szlak rozpoczyna się w pobliżu ośrodka narciarskiego, kierując się w stronę wulkanu Villarrica. Wędruj po podstawie wulkanu, podziwiając wspaniałe widoki na okoliczne jeziora Villarrica i Calafquen. W zasięgu wzroku jest panorama wulkanu Llaima, a spacer u podnóża Villarrica pozwala obserwować wulkaniczne skorie pozostawione przez erupcje.

Dystans trekkingu: 10 km, przewyższenie: 1 427 m, sezon: cały rok.

Crateres Parasitos

Szlak rozpoczyna się na wysokości 1175 m u podstawy wulkanu Villarrica. Przejdź przez gęsty rodzimy las, by dotrzeć do punktu widokowego położonego na wysokości 1400 m, z którego możesz doświadczyć wspaniałych widoków na okoliczne jeziora i wulkany. Kontynuuj spacer i dotrzyj do formacji lawy, w której można znaleźć niewielkie kratery.

Dystans trekkingu: 8 km, przewyższenie: 400m, sezon: od grudnia do maja

Laguna Quillehue

Dotrzyj do laguny Quillehue, na granicy argentyńskiej. Szlak prowadzi od podstawy wulkanu Lanin.

Dystans trekkingu: 8 km, przewyższenie: 200m, trudność: umiarkowany, sezon: od września do maja

Laguna Verde

Ta wędrówka rozpoczyna się w lagunie Quillehue na granicy argentyńskiej. Trwa 3h30min i wiedzie pośród rodzimych drzew. Droga wznosi się na wysokość 1900m, docierając do podstawy wulkanu Lanin. Na mecie trasy spodziewaj się urzekających widoków na wulkan oraz Andy.

Dystans trekkingu: 14 km, przewyższenie: 500m, sezon: od grudnia do maja

Szlak Jezior Andyjskich

Ten ekscytujący trekking rozpoczyna się w lagunie Quillehue, gdzie wije się między drzewami araukarii, z fascynującymi widokami na wulkan Lanin.

Dystans trekkingu: 14 km, przewyższenie: 500 m, sezon: od grudnia do maja

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Chile

Chilijska kraina jeziorChilijska Kraina Jezior słynie ze spektakularnych, błękitnych jezior górskich, pokrytych śniegiem wulkanów i lasów. Znana jest również jako miejsce popularnych kurortów, rekreacji przez cały rok i tradycyjnego folkloru, rękodzieła i legend. Kraina Jezior obejmuje dwa regiony Chile: dziewiąty region, bardziej sugestywnie znany jako La Araucania i Dziesiąty Region, Los Lagos. Od północy na południe Kraina Jezior rozciąga się od Pacyfiku na wschód do Andów.

Read More: Chilijska kraina jezior
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Chile
Cascada de Ventisquero Colgante
Cascada de Ventisquero Colgante

Cascada de Ventisquero Colgante to imponujący wodospad utworzony przez naturę stosunkowo niedawno, bo około 50 tysięcy lat temu. Znajduje się on w Chile, w Ameryce Południowej w Parku Narodowym Queulat. Wodę zasilającą wodospad dostarcza Ventisquero Colgante – Wiszący Lodowiec.
Wysokość wodospadu nie została nigdy zmierzona, ale szacunkowo woda spada tu z wysokości 350m. W bezpośredniej bliskości lodowca, w odległości kilkuset metrów, rośnie bujny las deszczowy, co w przyrodzie jest ewenementem.

Read More: Wodospad Ventisquero Colgante