Kolumbia

Kolumbia

zielona kraina czarów

Strzeliste szczyty Andów, dziewicze wybrzeże Karaibów, tajemnicza dżungla amazońska, starożytne ruiny archeologiczne i brukowane miasteczka kolonialne. Kolumbia może pochwalić się całym urokiem Ameryki Południowej.

Zróżnicowane krajobrazy

Równikowe położenie Kolumbii zapewnia różnorodność krajobrazów dopasowaną do kilku krajów. Niewielkim wysiłkiem przeniesiesz się od prażących słońcem karaibskich piasków do usianych kawą, szmaragdowozielonych wzgórz w Zona Cafetera. Kontynuuj wspinaczkę, a dotrzesz do Bogoty. Tętniącej życiem kolebki Kolumbii i trzeciej co do wysokości stolicy na świecie. Pokonaj kolejne kilka tysięcy metrów, a zobaczysz ośnieżone szczyty, jeziora na dużych wysokościach i niesamowitą, wyjątkową roślinność páramo (równin wysokogórskich). Po chwili hrunt opada, gdy Andy ustępują miejsca Los Llanos, pasowi tropikalnych łąk dzielonych z Wenezuelą o powierzchni 550 000 km2, często nazywanych Serengeti w Ameryce Południowej.

Przygody na świeżym powietrzu

Zróżnicowany teren Kolumbii to żyzny teren dla poszukiwaczy przygód na świeżym powietrzu. Poczynając od nurkowania i raftingu, poprzez trekking i wspinaczki a na szybowaniu kończąc. San Gil jest niekwestionowaną stolicą przygód, ale Kolumbia oferuje przyjemności na świeżym powietrzu we wszystkich zakątkach. Niektóre z najbardziej znanych szlaków trekkingowych na kontynencie są wytyczone tutaj i są dramatycznie zróżnicowane: Ciudad Perdida to wielodniowy spacer przez dżunglę do starożytnych ruin cywilizacji Tayrona, podczas gdy liczne wspinaczki w Parque Nacional Natural El Cocuy umieszczają nieustraszonych wędrowców wśród najwyższych zakątków Andów . Światowej klasy rafa Providencii to raj dla płetwonurków, a obserwatorzy wielorybów na wybrzeżu Pacyfiku mogą zobaczyć na wolności majestatyczne humbaki.

Nadzwyczajna kultura

Bogactwo starożytnych cywilizacji pozostawiło po sobie ogromne ilości stanowisk archeologicznych i kulturowych w całej Kolumbii. Dawna stolica Tayrona, Ciudad Perdida, zbudowana między XI a XIV wiekiem, jest jednym z najbardziej tajemniczych starożytnych miast na kontynencie, prawdopodobnie ustępująca tylko Machu Picchu. Jeszcze bardziej owiane tajemnicą jest San Agustín, gdzie znajdziesz ponad 500 naturalnej wielkości rzeźbionych posągów tajemniczego pochodzenia, rozsianych po okolicy i mających około 5000 lat. Jest też Tierradentro, gdzie wyszukane podziemne grobowce wykute przez nieznane plemiona dodają jeszcze więcej tajemniczości przeszłości Kolumbii.

Architektura historyczna

Poczynając od doskonale zachowanego starego miasta Kartageny, Kolumbia oferuje bogatą skarbnicę cudownie fotogenicznych brukowanych miast i wiosek, które często wydają się pochodzić z innego wieku. Nie wyblakły Barichara i senne Mompós przypominają plany filmowe, a bielona Villa de Leyva wydaje się utknąć w XVI-wiecznych ruchomych piaskach. Kolumbijskie panoramy pueblo, które wyglądają jak z pocztówki, należą do najlepiej zachowanych na kontynencie.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa

Jezioro GuatavitaJezioro Guatavita, znane również jako Laguna de Guatavita, jest pięknym rezerwatem przyrody położonym zaledwie dwie godziny drogi od Bogoty. Po pokonaniu 150 stopni do krawędzi krateru podróżni mogą zanurzyć się w bujną okolicę Cundinamarca i niemal idealną okrągłą lagunę poniżej. Zielone jezioro było niegdyś świętym miejscem rytualnym cywilizacji Muisca (pierwotnej rdzennej ludności Kolumbii Środkowej), co ostatecznie doprowadziło do pogłosek o El Dorado.

Read More: Jezioro Guatavita
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa

Darien GapAby w pełni docenić to, co reprezentuje Darien Gap, trzeba najpierw dowiedzieć się o Autostradzie Panamerykańskiej. Ta autostrada rozciąga się prawie 30 000 mil od północnego brzegu Alaski do najbardziej wysuniętego na południe krańca Ameryki Południowej. Przekraczając pasma górskie, rzeki i pustynie, próbując połączyć kontynenty północno i południowo amerykański, ta droga jest rekordem Guinnessa jako najdłuższa droga na świecie. Jedyną przerwą na autostradzie jest brakujący fragment o szerokości 54 mil, znany jako Darién Gap.

Read More: Darien Gap
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa

Zaginione Miasto - Ciudad PerdidaNa końcu ponad 1200 górskich schodów, w nieprzeniknionym lesie tropikalnym Sierra Nevada w Kolumbii, leżą ruiny starożytnego, opuszczonego miasta. W latach 70. XX wieku niesamowite miasto było jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku, ujawnionych światu jako Ciudad Perdida lub „Zaginione miasto”.

Być może najbardziej niezwykłym w Ciudad Perdida jest fakt, że został zbudowany około 650 lat przed Machu Picchu, około 800 r. n.e.

Read More: Zaginione Miasto - Ciudad Perdida
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa

rzeka Cano CristalesWyjątkowy cud biologiczny, Caño Cristales nazywany jest: „rzeką pięciu kolorów”, „rzeką, która uciekła z raju” i „najpiękniejszą rzeką na świecie”.

Przez większą część roku Caño Cristales jest nie do odróżnienia od jakiejkolwiek innej rzeki. Pod chłodnym, czystym prądem widać łożysko skał pokryte matowym zielonym mchem.

Jednak przez krótki okres każdego roku rzeka kwitnie w żywej eksplozji kolorów.

Read More: Caño Cristales