Iquitos

Wycieczki kanałami po dżungli w Iquitos

Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Amazonii jest miasto Iquitos. Iquitos jest największym miastem w tym regionie, ale nie ma dróg łączących je z innymi miastami. Czyni to Iquitos najbardziej odizolowanym miastem na wszystkich kontynentach. Do miasta można dotrzeć tylko samolotem lub statkiem. Drogą można dojechać tylko do Nauty, małego miasteczka położonego około 100 km na południe.

Za datę powstania miasta uważa się rok 1757. Powstało jako misja jezuicka. Iquitos zaczął się rozwijać w okresie „boomu kauczukowego” pierwszej dekady XX wieku. Zaczęto tu produkować kauczuk z zasobów naturalnych - kauczukowca Selva rosnącego w Amazonii. Właściciele plantacji stawali się coraz bogatsi i budowali dla siebie coraz bardziej luksusowe domy, które nadawały miastu niepowtarzalny styl.

Co warto zobaczyć w Iquitos?

Rynek Belen

Zaledwie kilka przecznic od Plaza de Armas, centralnego placu miasta, nad brzegiem rzeki znajduje się Belen, pływająca dzielnica i targ Iquitos. Jest prawie tak interesujący jak otaczająca miasto dżungla. Belen jest centrum niesamowitej różnorodności produktów Amazonii. Znajdziesz tu owoce tropikalne (których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie widziałeś), ryby wszystkich kształtów i rozmiarów, żółwie, ptaki, żaby, małpy, leki ziołowe, skóry anakondy i skóry dużych zwierząt i wiele innych rzeczy. Za kilka dolarów możesz wynająć jedną z małych taksówek kajakowych na wycieczkę po drogach wodnych. Niektóre z nich są obsługiwane przez małe dzieci, chętne do ćwiczenia angielskiego.

Farma motyli

Farma motyli znajduje się tuż za wioską Padre Cocha. Tutaj można zobaczyć ogromną liczbę motyli różnych form i gatunków, bawiących się wśród kwiatów i małych wodospadów.

Aby się tam dostać, możesz wziąć taksówkę do portu Bellavista lub Nanay. Następnie lokalny transport publiczny - łodzie „llevo-llevo” lub mała motorówka zabierze Cię do wioski Padre Cocha. Podróż trwa około 20 minut. Jeśli poziom wody jest niski, będziesz musiał udać się na 15-minutowy spacer do wioski z przystani dla łodzi. Jeśli poziom wody w rzece jest wystarczająco wysoki, łódź zabierze Cię bezpośrednio na farmę.

Pamiętaj aby odwiedzać farmę tylko w słoneczny, pogodny dzień - nie zobaczysz motyli gdy pada deszcz lub nawet jest pochmurno. Jeśli chcesz zobaczyć inne zwierzęta, takie jak kajmany, małpy i ary, musisz podróżować daleko poza promieniem 80 km od Iquitos, a najlepiej poza głównymi drogami wodnymi. Niektóre zwierzęta, takie jak różowe delfiny, występują tylko w niektórych bardziej odległych dopływach górnej Amazonii.

Jak się dostać do Iquitos?

Lot z Limy do Iquitos trwa około 1 godziny 45 minut. Odbywa się od 8 do 9 lotów dziennie w obie strony.

Pogoda w regionie Loreto – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Loreto w Peru jest okres od maja do października. Temperatury wysokie, ale opadów jest najmniej. Najwyższa średnia temperatura w Loreto wynosi 33°C we wrześniu a najniższa 30°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 30°C 32°C 33°C 33°C 32°C 30°C
148
mm
149
mm
180
mm
118
mm
96
mm
71
mm
63
mm
62
mm
73
mm
87
mm
108
mm
142
mm
LORETO POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru