TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Serra Verde Express

Trasa kolejowa Kurytyba-Paranaguá

Linia kolejowa Kurytyba-Paranaguá (handlowo znana Serra Verde Express ) jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stanu Parana i jedną z najciekawszych podróży pociągiem, jakie można odbyć w Brazylii. Linia kolejowa ciągnie się między Kurytybą a miastem Paranagua na wybrzeżu stanu. Po drodze przecina środek pasma górskiego Serra do Mar.

Niezwykłe osiągnięcie inżynieryjne samo w sobie sprawia, że podróż będzie warta uwagi. Budowa linii kolejowej prowadzącej w górę pasma górskiego była nie lada wyczynem. Mimo trudności 110 km linii kolejowej powstało w zaledwie pięć lat pod koniec XIX wieku, a inżynierowie musieli zbudować jeszcze 14 tuneli i 30 mostów.

Trasa, to trzy odrębne części podróży. W pierwszej części podróży pociąg opuszcza Kurytybę i stopniowo krajobraz miejski zamienia się w otwartą przestrzeń. Zobaczysz mnóstwo drzew z małpami w ich koronach. Po dotarciu do górnej części pasma zmienia się krajobraz. Wkrótce pociąg rozpoczyna powolny, ale jednocześnie zawrotny zjazd przez zbocza Serra do Mar. Gdy dojedzie na równinę na dnie doliny, skład rozpędza się aż do przybycia na stację kolejową Morretes.

Podczas podróży przez okno zobaczysz wspaniałe krajobrazy pokryte gęstym subtropikalnym lasem deszczowym (mata atlântica) Serra do Mar. Jest to największy fragment zachowanej mata atlântica w całej Brazylii. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów wycieczki jest przejazd przez gigantyczny żelazny most São João.

Pociąg od poniedziałku do piątku dojeżdża tylko do Morretes. Czas trwania podróży wynosi około trzech godzin. W soboty, niedziele i święta pociąg dociera aż do Parangu, a podróż trwa pięć godzin.

Pociąg odjeżdża z Kurytyby o 8:15 i wraca po południu. Dostępne są 4 klasy. Od tańszych do najdroższych: econômico, turístico, executivo i litorina de luxo. Strona internetowa przewoźnika zawiera opis każdej kategorii. Bilety w klasie ekonomicznej nie mogą być kupowane przez Internet. Jedynie na stacji Curitiba. Są wyprzedane jako pierwsze, więc jeśli planujesz podróżować w klasie ekonomicznej, musisz kupić bilety z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Do Kurytyby można wrócić pociągiem, vanem lub autobusem. Jeśli masz napięty budżet, skorzystaj z regularnego autobusu powrotnego z Morretes. Rano przed wyjazdem można kupić bilety powrotne Morretes-Curitiba w kasie Viação Graciosa.

Chociaż po obu stronach pociągu są ciekawe widoki, zalecamy usiąść po lewej stronie wagonu, skąd będą najlepsze widoki w niektórych z najbardziej spektakularnych miejsc.

Jak dojechać do Kurytyby?

Dworzec autobusowy i kolejowy w Kurytybie (Estaçao Rodoferroviária) to duża stacja z 3 terminalami (terminal kolejowy, międzystanowy terminal autobusowy i wewnętrzny terminal autobusowy), który zapewnia regularne połączenia autobusowe z Kurytyby do całej Brazylii, a także do lokalizacji w Argentynie, Chile i Paragwaju.

Autobus jest najlepszym sposobem, aby przyjechać tu São Paulo ponieważ podróż nie trwa zbyt długo, a terminale autobusowe są strategicznie zlokalizowane w centrum tych miast (unikasz korków i długiego czekania na lotniskach). Curitiba-São Paulo: czas podróży 6h, 60-80BRL, odjazdy co godzinę, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Ponieważ Kurytyba to jedno z głównych miast Brazylii, obsługiwana jest przez międzynarodowe lotnisko o nazwie Aeroporto Afonso Pena, które znajduje się w pobliskim mieście Sao José dos Pinhais, około 17 km od centrum Kurytyby. Istnieją codzienne regularne połączenia z São Paulo, Rio de Janeiro, Porto Alegre, Brasílii i innych dużych miast. Kurytyba obsługuje również loty do innych miast w stanie Paraná, takich jak Foz do Iguaçu, Londrina i Maringá. Międzynarodowe kierunki z regularnymi lotami z Kurytyby to Buenos Aires.

Pogoda w stanie Parana – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróżowanie do stanu Parana w Brazylii. Temperatury są przyjemne a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Parana wynosi 26°C w styczniu a najniższa 18°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
26°C 26°C 25°C 23°C 20°C 18°C 19°C 21°C 23°C 24°C 25°C 26°C
130
mm
105
mm
84
mm
51
mm
62
mm
76
mm
70
mm
55
mm
53
mm
82
mm
62
mm
102
mm
PARANÁ POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa