Paraty

Widok na Paraty

Paraty to urocze miasteczko na południowym krańcu stanu Rio de Janeiro. Niegdyś było kwitnącym portem, obecnie jest popularnym schronieniem dla artystów i punktem turystycznym, z portugalską architekturą kolonialną i wybitnymi cudami natury. Region jest bogaty w atrakcje umożliwiające aktywne spędzanie czasu.

Spaceruj po historycznym centrum

Wizyta w historycznym centrum Paraty jest koniecznością i powinna stanowić ważną część pobytu. Portugalska spuścizna jest wyryta w architekturze budynków, które zachowują charakterystyczny kolonialny projekt białych domów z jaskrawymi kolorami drzwi i ram okiennych oraz łączących je, brukowanych ulic. Poświęć trochę czasu na podziwianie widoków na placu Matriz i przespaceruj się do kościoła Santa Rita i okolicznych domów.

Relaksuj się na plaży w Barra do Corumbê

Ta mała plaża oferuje wspaniałe widoki na zatokę i jest dobrym miejscem na rodzinny dzień, zwłaszcza z małymi dziećmi. Woda jest spokojna, czysta i płytka. Jest to również dobre miejsce do nauki pływania na desce surfingowej na stojąco, ponieważ gładkie wody dają możliwość uzyskania równowagi na desce. Będąc na plaży sprawdź restaurację Corumbeer z naturalnym basenem na plaży lub udaj się do Cheiro de Camarão, która serwuje wspaniałe owoce morza.

Zbadaj namorzyny Jabaquara

Aby dostać się do namorzynów, trzeba dostać się ma plażę Jabaquara. Jedynym sposobem na to jest droga morska, która dodaje wyprawie dodatkowego elementu przygody. Najlepszym sposobem jest wynajęcie kajaka i wiosłowanie, które daje szansę na podpłynięcie do namorzynów. Jak miniesz drzewa namorzynowe, kontynuuj wycieczkę aż dotrzesz do wyjątkowej Saquinho do Corumbê, która jest małą zatoką morską z krystalicznie czystą wodą.

Wybierz się na wycieczkę łodzią

Rejs statkiem do niektórych pobliskich cudów natury jest jedną z najlepszych atrakcji, jakie mają do zaoferowania Paraty . Wycieczki łodzią zazwyczaj opuszczają port o godzinie 11:00 i wracają cztery godziny później. Oferują możliwość zobaczenia jednych z najpiękniejszych plaż i zatoczek w regionie, takich jak plaża Praia da Lula, Praia Vermelha i Praia de Santa Rita. Łodzie są wyposażone w sprzęt do snorkelingu, dzięki któremu można zobaczyć lokalne życie morskie.

Spędź dzień na plaży Praia do Cão Morto

Plaża Cão Morto na szczęście nie wykazuje żadnego związku ani podobieństwa do jej niefortunnej nazwy, która w tłumaczeniu oznacza martwego psa. Sama plaża jest oszałamiająca z półksiężycem miękkiego piasku, nieskazitelnymi wodami, które łagodnie opadają na płycizny i skraju gęstego, bogatego lasu atlantyckiego rozciągającego się na mile za piaskiem. Ogromna otaczająca zieleń sprawia wrażenie sąsiedztwa raczej słonego jeziora niż morza.

Poznaj oszałamiające Saco do Mamanguá

Saco do Mamanguá jest jednym z najbardziej niezwykłych cudów natury w Paraty, ale pozostaje ukryty przed turystami. Jest jak fiord z korytarzem morskim biegnącym między szeregiem oszałamiających zielonych szczytów. W okolicy są również piękne plaże, namorzyny i czarujące wędrówki.

Odwiedź Praia Grande

Praia Grande to główne centrum rybołówstwa, z lokalnym targiem rybnym, na którym handluje się najświeższymi połowami dnia. Z Praia Grande wybierz się na krótką wędrówkę do Prainha, która jest wioską lokalnych rybaków i ma kilka bezpretensjonalnych barów. Serwują one jedne z najświeższych i najsmaczniejszych owoców morza w Paraty. Inną możliwością jest przepłynięcie łodzią z Praia Grande na wyspę Ilha do Araújo. Tutaj czekają na Ciebie małe bary, gęsty las i ustronne plaże.

Zanurz się w wodospadach

Wybierz się na wycieczkę do pobliskich wodospadów, które znajdują się w sercu otaczającej dżungli atlantyckiej. Najpopularniejsze wodospady do zobaczenia to Tarzan, Tobogã, Poços do Penha i Poço das Andorinhas, które oferują oszałamiające widoki i wspaniałe możliwości pływania pod egzotycznym zadaszeniem gęstej dżungli. Do wodospadów dotrzesz wybierając się na wycieczkę jeepem lub wypożyczyć rower i dojechać siłą własnych mięśni.

Zajrzyj do górskiego regionu Graúna

Graúna to górzysty region na obrzeżach Paraty ze wspaniałymi krajobrazami skrywającymi wodospady i małe wioski. Koniecznie zbadaj pobliskie szlaki i podczas wędrówki wypatruj niezwykłej lokalnej przyrody. Następnie udaj się do Le Gite D'Indaiatiba, pensjonatu położonego w samym sercu lasu, w którym znajduje się restauracja zbudowana specjalnie dla turystów. Serwuje ona autentyczne, pyszne francuskie jedzenie.

Jak dojechać do Paraty?

Paraty znajduje się w stanie Rio de Janeiro w odległości 250 km od stolicy stanu. Do Paraty można dostać się autobusem z São Paulo i Rio de Janeiro. Z Rio de Janeiro do Paraty podróż autobusem trwa 4 godziny i w ciągu dnia kursuje kilkanaście autobusów.

Pogoda w Rio de Janeiro – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróż do stanu Rio de Janeiro w Brazylii. Temperatury są przyjemne, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Rio de Janeiro wynosi 30°C w styczniu a najniższa 23°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 28°C 27°C 24°C 23°C 23°C 24°C 26°C 27°C 27°C 29°C
82
mm
66
mm
66
mm
39
mm
25
mm
24
mm
20
mm
17
mm
28
mm
35
mm
64
mm
74
mm
RIO DE JANEIRO POGDOA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa