TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Olinda

Panorama Olindy

Miasto Olinda zostało zbudowane na wzgórzach z widokiem na port nad Oceanem Atlantyckim, w pobliżu przesmyku Recife. Miało spełniać funkcje obronne. Dziś, wciąż bardzo dobrze zachowane centrum miasta oferuje niesamowicie piękną architekturę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta w Olinda jest jak podróż w czasie, do okresu kolonialnego.

Tło historyczne

Założone w 1535 roku miasto było siedzibą portugalskiej arystokracji. Olinda była najbogatszym miastem kolonialnej Brazylii od XVI wieku do pierwszych dziesięcioleci XVII wieku. Była znana jako „Mała Lizbona”. Olinda była tak ważna, że była stolicą kolonialnej Brazylii w latach 1624-1625. Pozostawała dobrze prosperującym miastem aż do holenderskiej inwazji kapitana Pernambuco. Po podboju, aby zademonstrować swoją władzę, armia holenderska podpaliła Olindę i zaczęła budować własne domy w nowej stolicy (Recife), która wówczas otrzymała nazwę Nowa Holanda. Po kolejnym podbiciu przez Portugalię, Olinda stała się ponownie siedzibą namiestnika.

Opcje zwiedzania Olindy

W centrum miasta Olinda jest kilka miejsc „must see”. Oczywiście, aby odkryć je w 100%, musisz przejść je samemu, ale tutaj masz kilka wskazówek. Kiedy pojedziesz do centrum samochodem lub komunikacją miejską, rozpocznij zwiedzanie na placu Carmo.

Na placu znajdziesz kościół Carmo (lub Igreja do Carmo de Olinda), jeden z największych w Olinda. Zaczęto go budować około 1580 r. Holendrzy częściowo zniszczyli go w 1631 r., a po wyparciu najeźdźców został całkowicie odbudowany do 1726 r .

Kolejnym miejscem, które może Cię zainteresować w Olinda, jest Bazylika i Klasztor São Bento. Niedaleko ratusza znajduje się słynna ulica 15 de Novembro, z której roztacza się najlepszy widok na drapacze chmur Recife i gdzie robi się większość karnawałowych zdjęć.

Olinda została zbudowana na wzgórzach, więc przygotuj się na ciągłe chodzenie w górę i w dół . Jednym z najwyżej położonych miejsc w Olinda jest wzgórze Alto da Sé , na którym znajduje się kościół Misericórdia z 1540 r., w którym znajdował się budynek pierwszego szpitala w Brazylii. Ale wcześniej idąc pod górę, musisz minąć rynek Ribeira, kolejny ważny punkt turystyczny w Olinda. Tam Portugalczycy handlowali przyprawami, produktami, a nawet niewolnikami.

Na wzgórzu Sé znajdziesz najlepszy widok na region. Stamtąd masz doskonały widok na miasto Recife i całe wybrzeże obu miast, Recife i Olindę. 26 lutego 1860 roku zaobserwowano stamtąd kometę znaną jako Kometa Olinda, pierwszą odkrytą w Ameryce Łacińskiej. Zbudowano tam Obserwatorium Olinda i jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zaledwie kilka metrów dalej znajduje się Winda Panoramiczna połączona z budynkiem, w którym znajduje się zbiornik na wodę dla miasta. Miejsce to oferuje kolejny doskonały panoramiczny punkt widokowy na Recife i Olindę.

Karnawał w Olinda

Olinda, mimo, że nie jest stolicą stanu, nadal jest ważnym miastem dla Pernambuco i Brazylii. Oprócz pięknej i dobrze zachowanej architektury kolonialnej Olinda jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Brazylii. Odbywa się tu jeden z bardziej znanych w Brazylii Karnawałów. To pięciodniowa impreza, podczas której na wszystkich ulicach bawią się korowody ludzi w fali barw, radości i muzyki. Od Carmo do Alto da Sé, przechodząc przez Quatro Cantos i targ Ribeira, piękno karnawału w Olinda rozlewa się na pomniejsze uliczki i wkracza do restauracji i prywatnych domów.

Jak dostać się do Olindy?

Najprościej dolecieć do sąsiedniego Recife, skąd można dojechać do Olindy taksówką (15-20USD) lub autobusem. Istnieje wiele linii autobusowych łączących oba miasta, więc czas oczekiwania jest z reguły krótki. Autobusy nie są wygodne, ale są bezpieczne. Większość autobusów obsługujących Historyczne Centrum Olinda ma ostatni przystanek w dzielnicy Rio Doce, na północnym krańcu miasta.

Pogoda w Pernambuco - kiedy jechać?

Cały rok jest dobry na podróżowanie do regionu Pernambuco w Brazylii . Temperatury przyjemne i jest niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w Pernambuco wynosi 30°C w styczniu a najniższa 27°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 30°C 30°C 29°C 28°C 27°C 27°C 28°C 29°C 29°C 29°C
47
mm
47
mm
58
mm
68
mm
69
mm
75
mm
83
mm
32
mm
22
mm
17
mm
20
mm
28
mm
PERNAMBUCO POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa