TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Rio de Janeiro

Panorama Rio de Janeiro

Położenie Rio de Janeiro pomiędzy górami a morzem jest na tyle interesujące, że UNESCO wpisało je na listę światowego dziedzictwa. Jako powód podało„ oszałamiająco piękną lokalizację jednego z największych miast świata”. Wyróżnienie UNESCO to nie tylko naturalne otoczenie Rio, ale także miejski krajobraz kulturowy oraz mieszanka architektury i zaplanowanej zieleni, która charakteryzuje rozwój miasta.

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii i było jej stolicą od 1763 do 1960 roku, kiedy tytuł „stolica” przejęła Brasília. Miasto zostało założone przez portugalskich kolonistów w połowie XVI wieku i stało się portem dla transportu złota ze śródlądowych obszarów górniczych. W całej swojej historii Rio wydawało się świadome swoich fizycznych atutów - strzelistych gór, Głowy Cukru górującej nad portem i jego długich półksiężycowych plaż, które są głównymi atrakcjami turystycznymi. Rio wzbogaciło ten krajobraz wyróżniającymi się budynkami z każdej epoki w jego historii i bogatej oferty parków miejskich i otwartych przestrzeni. Poniżej znajdziesz, co miasto ma do zaoferowania.

Atrakcje Rio de Janeiro

Cristo Redentor (Chrystus Odkupiciel)

Gigantyczny posąg Chrystusa z widokiem na miasto z 709-metrowego szczytu Corcovado jest prawie tak samo rozpoznawalnym symbolem Rio jak charakterystyczny kształt Głowy Cukry. Znany na całym świecie punkt orientacyjny został wzniesiony w latach 1922-1931 i prawie w całości sfinansowany ze składek brazylijskich katolików.

Statuę w stylu Art Deco zaprojektował polsko-francuski rzeźbiarz Paul Landowski, a wykonał go brazylijski inżynier Heitor da Silva Costa we współpracy z francuskim inżynierem Albertem Caquotem. Wykonana ze zbrojonego betonu i steatytu figura ma 30 metrów wysokości z rozpostartymi ramionami o długości 28 metrów. Wewnątrz jego ośmiometrowej podstawy znajduje się kaplica, w której można odprawić śluby i chrzciny. Kolej zębata Corcovado wjeżdża z Rua do Cosme Velho poprzez 3,5-kilometrowe tory do posągu, przez Park Narodowy Tijuca. Wczesnym rankiem podczas porannej wycieczki z przewodnikiem, możesz zobaczyć ten pomnik bez tłumów. Opcjonalnie wycieczka może również udać się na górę Sugarloaf.

Sugarloaf (Głowa Cukru)

Najbardziej znanym punktem orientacyjnym Rio de Janeiro jest skalny szczyt Sugarloaf, wznoszący się 394 metry nad portem. Głowa Cukru wyrasta w zatoce i otacza port. Jest połączona z miastem niskim pasem ziemi. Z Praça General Tibúrcio można wjechać kolejką linową na niższy szczyt Morro da Urca, z którego prowadzi druga kolejka linowa na szczyt Sugarloaf. Stąd widać całe górzyste wybrzeże otaczające zatokę i jej wyspy. Poniżej, między Morro Cara de Cão a Sugarloaf, w pobliżu pierwotnego centrum Rio, znajduje się 100-metrowa plaża Praia da Urca. Na Cara de Cão znajdują się trzy forty, z których XVI-wieczny São João w kształcie gwiazdy jest otwarty dla zwiedzających.

Copacabana

Niewiele miast jest obdarzonych piękną piaszczystą plażą w samym sercu. A Copacabana rozciąga się aż na cztery kilometry wzdłuż całej części centrum miasta. Kilka kroków od jej złotych piasków znajdują się Avenida Atlântica, Avenida Nossa Senhora de Copacabana i sąsiednie mniejsze uliczki, na których zobaczysz atrakcyjne stuletnie budynki, eleganckie hotele oraz popularne restauracje i kawiarnie. Niekwestionowanym monarchą tego obszaru i hoteli w Rio jest słynny Pałac Copacabana

Na końcu plaży znajdziesz Fort Copacabana. Pochodząca z 1914 roku forteca była miejscem buntu oficerów, którzy w 1922 roku przejęli fort i skierowali jego artylerię na miasto. Krótkotrwała rewolta zakończyła się następnego dnia, kiedy rząd brazylijski sprowadził pancerniki do zbombardowania fortu. Możesz dowiedzieć się o tej i innych historiach wojskowości w Museu Histórico do Exército (Muzeum Historii Armii), które obecnie się w nim mieści.

Ipanema i Leblon

Podążając od czterokilometrowego pasma Copacabana, znajdziesz plaże Ipanema i Leblon oddzielone kanałem Jardim de Alá. Przy nich, wzdłuż nadmorskiej promenady, zobaczysz hotele, chodnikowe kawiarnie i restauracje. Obie dzielnice, choć najbardziej znane ze swoich plaż, prowadzą ożywione życie kulturalne, z galeriami sztuki, kinami i awangardowym teatrem. Praça de Quental w Leblon jest miejscem targu antyków w każdą niedzielę, a Praca General Osorio jest gospodarzem niedzielnego Feira de Artesanato de Ipanema z rękodziełem, muzyką, sztuką i lokalnymi potrawami.

Karnawał

Jeden z najsłynniejszych na świecie fentiwali przedpostnych, znanych tak dobrze jak te w Wenecji i Nowym Orleanie - odbywa się każdego roku w Rio de Janeiro. Obchody rozpoczynają się tuż po Nowym Roku, ale blask i ekstrawagancja osiągają swój spektakularny punkt kulminacyjny na cztery dni przed Środą Popielcową, przyciągając setki tysięcy widzów na uliczne parady, imprezy samby i pokazy sztukmistrzów. Również inne brazylijskie miasta świętują karnawał, ale Rio jest najbardziej wystrzałowe.

Podczas karnawału, najbardziej spektakularnymi wydarzeniami są parady szkół samby, które odbywają się w wyjątkowym miejscu zaprojektowanym przez znanego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera. Na Sambodromo 50.000 widzów może oglądać parady ubranych w wyjątkowe kostiumy tancerzy, którzy prezentują swoją sztukę podczas całej trasy parady. Trasa ma 700 metrów długości i 13 metrów szerokości i została po raz pierwszy użyta w 1984r.

Park Narodowy Tijuca

Park Narodowy Tijuca chroni las Tijuca i kryje kilka punktów widokowych na miasto oraz otacza Cristo Redentor, gigantyczny posąg Chrystusa na Corcovado. Aby zwiedzić park, możesz wysiąść z pociągu do Corcovado w połowie drogi i podążać drogą przez las. Las Tijuca o powierzchni 3300 hektarów, jest jednym z największych na świecie lasów w mieście. Został zasadzony w połowie XIX wieku na ziemi zniszczonej przez plantacje kawy, aby chronić źródła zaopatrujące w wodę Rio de Janeiro. Większość drzew to gatunki rodzime, zapewniające siedlisko kapucynkom, szopom brazylijskim, kolorowym tukanom, jastrzębiom, błyszczącym niebieskim motylom i wielu innym gatunkom dzikiej przyrody.

Niedaleko stacji kolejowej Corcovado znajduje się Largo do Boticário. Jeden z najbardziej malowniczych placów w Rio, otoczony domami w stylu kolonialnym. Z pawilonu w stylu pagody w Morro da Vista Chinesa, 380 metrów nad brzegiem, rozciąga się widok na Park Miejski, Ogród Botaniczny i długi odcinek południowego wybrzeża. Kolejne ciekawe widoki są z Mirante Dona Marta, punktu widokowego na skale nad zatoką Botafogo. Z leśnych źródeł spada kilka wodospadów, w tym 30-metrowy Cascatinha Taunay.

W rozległych ogrodach w pobliżu parku znajduje się Museu do Açude z cennymi kolekcjami porcelany West India Company, dawne reprodukcjami Rio de Janeiro autorstwa brazylijskich i zagranicznych artystów i azulejos - tradycyjne portugalskie kafelki z XVII - XIX wieku.

Jardim Botânico

Zajmujący 350 akrów u podnóża Corcovado, Rio's Jardim Botânico łączy w sobie ekologiczne sanktuarium z ogrodami botanicznymi i laboratorium naukowym, a wszystko to w pięknym otoczeniu przypominającym park. Najważniejsze to Orchidarium, szklarnia z żelaza i szkła zbudowana w latach trzydziestych XX wieku i wypełniona ponad 2000 gatunkami orchidei oraz Ogrody Japońskie z wiśniami, drewnianymi mostami, stawami koi i Bonsai. Ogród będący rezerwatem biosfery UNESCO, zawiera ponad 8 000 gatunków roślin oraz ptaków i zwierząt, które stanowią ich siedlisko. Możesz spacerować po ogrodach, pod strzelistymi palmami królewskimi i drzewami pau-brasil lub przejechać się elektrycznym wózkiem.

Maracanã

Największy stadion Brazylii, obowiązkowy punkt zwiedzania dla fanów piłki nożnej. Został całkowicie przebudowany na Mistrzostwa Świata FIFA 2014 i dziś może pomieścić ponad 78 000 fanów. Był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016r. Stadion jest używany do meczów między głównymi klubami piłkarskimi Rio, Flamengo, Botafogo, Fluminense i Vasco da Gama, a także do koncertów.

Santa Tereza i Escadaria Selarón

Dzielnica stromych, cichych ulic i stuletnich domów, Santa Tereza to najbardziej klimatyczna dzielnica Rio. Jej kawiarnie i restauracje są ulubionymi przez artystów i intelektualistów. Chociaż jej największe uroki można znaleźć po prostu wędrując po ulicach, istnieje tu też kilka atrakcji. Kościół i klasztor Santa Tereza z 1720 roku, Museu Chácara do Céu ze zbiorami sztuki głównie dzieł współczesnych, w tym Picassa, Miró i Matisse'a, a także rzeźby chińskiej od XVII do XIX wieku.

Na skraju Santa Tereza, gdzie łączy się z dzielnicą Lapa, znajduje się jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Rio, Escadaria Selarón. Od 1990 roku aż do swojej śmierci w 2013 roku urodzony w Chile artysta Jorge Selarón pokrył długi bieg schodów przed swoim domem mozaikami wykonanymi z płytek, ceramiki i luster, z których wiele było w kolorze niebieskim, zielonym i żółtym - kolorami flagi Brazylii. Selarón zaczął od wykorzystania połamanych płytek, które uratował z placów budowy i rozbiórki starych budynków. Gdy jego praca zaczęła przyciągać uwagę turystów, ludzie zaczęli przywozić mu ceramikę i płytki z całego świata. Teraz na 250 stopniach, które obejmują 125 metrów schodów, prezentowane są elementy z ponad 60 krajów.

São Bento

Na wzgórzu tuż nad portem znajduje się kościół i klasztor São Bento. Jeden z najwspanialszych kompleksów benedyktynów w Brazylii. Pierwotny kościół z 1617 roku był bez naw, ale w drugiej połowie XVII wieku rozbudowano go o osiem bocznych kaplic. Dekoracją wnętrza zajmowali się najwybitniejsi artyści zakonu benedyktynów. Żywiołowa rzeźba pokrywająca ściany i sufit była głównie dziełem mnicha Domingos da Conceição, który był również odpowiedzialny za postacie św. Benedykta i św. Scholastyki na ołtarzu głównym. Kaplica chóru ma srebrne prace Mestre Valentima i 14 obrazów Ricardo do Pilar, mnicha, który był czołowym benedyktyńskim malarzem kolonialnej Brazylii. Jego arcydzieło, Senhor dos Martírios (Chrystus Męki Pańskiej), znajduje się w zakrystii klasztoru.

São Francisco da Penitência

Kościół Igreja da Ordem Terceira de São Francisco da Penitência jest podzielony na trzy sekcje z osobnymi wejściami, a jego prosta fasada przeczy bogactwu, które się w nim znajduje. Wnętrze, które dekorowano od 1657 r. do 1773 r., zawiera szereg złoconych drewnianych rzeźb. Wśród tych, którzy przyczynili się do dekoracji wnętrza, byli Manuel i Francisco Xavier de Brito, dwaj czołowi portugalscy rzeźbiarze i snycerze.

Teatro Municipal (Teatr Miejski)

Wielki Teatr Miejski, zbudowany na początku XX wieku, został zainspirowany paryską Operą Charlesa Garniera, a jego wnętrze jest jeszcze bardziej ozdobne i luksusowe niż dramatyczna wieża fasady. Najważniejsze są rzeźby Henrique Bernardellego i obrazy Rodolfo Amoedo i Eliseu Viscontiego, a także opadająca kurtyna, fryz proscenium i sufity.

Quinta da Boa Vista

Ogrody, wille i cesarskie pałace w São Cristóvão są teraz publicznymi parkami i muzeami, z których najważniejszym jest Quinta da Boa Vista. Od 1808 do 1889 roku pałac był rezydencją rodziny królewskiej, a później został przebudowany na Palácio de São Cristóvão. Mieści się w nim Muzeum Narodowe, które posiada największe w kraju zbiory zoologiczne, botaniczne, etnograficzne i archeologiczne, - liczące łącznie ponad milion eksponatów. W rozległym parku znajdują się ogrody z jeziorami, lasami i jaskiniami, do których można dotrzeć miniaturową kolejką. W parku znajduje się również zoo z ponad 2000 gatunkami ssaków, ptaków i gadów z Brazylii i całego świata.

Nossa Senhora do Carmo i Monte do Carmo

Kościół parafialny Nossa Senhora do Carmo był kaplicą królewską od 1808 do 1889 roku. Połączony z nim pasażem jest drugi kościół karmelitów, Monte do Carmo, zbudowany w 1755. Warte zobaczenia są barokowa fasada, kamienne drzwi i biało-złota rzeźba Mestre Valentima w kaplicy nowicjatu. Dawna katedra z 1761 roku jest bogato zdobiona rzeźbami i ma srebrny ołtarz główny. W bocznej uliczce znajduje się kaplica Nossa Senhora do Cabo da Boa Esperança (Matki Bożej z Przylądka Dobrej Nadziei), ostatnia zachowana kaplica uliczna w mieście.

Catedral de São Sebastião

Architekt Edgar Fonseca, który zaprojektował nową katedrę w Rio, zainspirował się piramidami Majów, interpretując ich strzeliste formy w nowoczesnym kontekście. Zbudowany w latach 1964-1979 i często nazywany Nową Katedrą kościół mieści 5000 osób w 96-metrowym wnętrzu. Cztery witraże wznoszą się na 64 metry od podłogi, aby oświetlić wnętrze jaskrawym, naturalnym światłem.

Jednodniowe wycieczki z Rio de Janeiro

Ilha de Paquetá

Wyspa Paquetá o powierzchni nieco ponad kilometra kwadratowego leży w zatoce Guanabara, godzinę rejsu łodzią. Stała się modnym kurortem na początku XIX wieku, kiedy spędzał tu wakacje portugalski cesarz Dom João VI. Pałac Solar del Rey, w którym często przebywał Dom João VI, to jeden z interesujących starych budynków na wyspie. Jest tu również kaplica São Roque z 1698 r. oraz dom José Bonifácio de Andrada e Silva, ojca niepodległości Brazylii. Żadne samochody nie wjeżdżają na wyspę, ale można ją zwiedzać pieszo, na wypożyczonym rowerze lub bryczką. Na plażach wyspy rosną się palmy, a zaimprowizowane stoiska z jedzeniem służą do grillowania świeżych ryb.

Petrópolis

Petrópolis leży 68 kilometrów od Rio de Janeiro w zalesionej dolinie Serra dos Órgãos i został wybrany przez brazylijskiego króla Pedra II na swoją letnią rezydencję. Arystokraci szybko podchwycili pomysł, budując własne letnie pałace i wille, czyniąc Petrópolis eleganckim kurortem z wyższej półki. Później stał się on ulubionym miejscem artystów i intelektualistów oraz popularnym celem wycieczek turystycznych ze względu na piękne budynki i przyjemny całoroczny klimat. Dziś dawny Pałac Letni to Muzeum Cesarskie, wypełnione pamiątkami z czasów imperium brazylijskiego. Warto również zobaczyć katedrę św. Piotra z Alcântary, Pałac Kryształowy i dom pioniera lotnictwa Santos-Dumont.

City Tour

Podczas ośmiogodzinnej, całodniowej wycieczki po Rio de Janeiro odwiedzisz najważniejsze atrakcje, w tym plażę Copacabana, las Tijuca, pomnik Chrystusa Odkupiciela na Corcovado , Katedrę Metropolitalną, Escadaria Selarón i barokowy klasztor São Bento. Wycieczka obejmuje również przejażdżkę kolejką linową na Sugarloaf i lunch w steakhouse.

Christ Redeemer i Sugarloaf Mountain Day Tour

Zobacz Rio z dwóch najbardziej znanych punktów miasta na górze Corcovado. Całodniowa wycieczka zabierze Cię do najsłynniejszych zabytków Rio. Obejmuje przejażdżkę kolejką linową na Górę Cukru i podróż vanem lub pociągiem zębatym przez las deszczowy Tijuca do pomnika Chrystusa Odkupiciela.

Wycieczka jeepami do Tijuca

Poznaj rozległy Park Narodowy na zboczach Corcovado podczas wycieczki jeepem po lesie deszczowym Tijuca. Jadąc przez las deszczowy w jeepie z odkrytym dachem, będziesz mieć czterogodzinną eko-wycieczkę, podczas której będziesz obserwować motyle, małpy, leniwce i ptaki. Zatrzymasz się, aby zobaczyć Cachoeira dos Macacos (wodospad małp) i panoramiczne widoki z Vista Chinesa.

Jak dojechać/dolecieć do Rio?

Samolotem. Najtańsze bilety lotnicze można kupić na przylot w miesiącach od lutego po karnawale do maja i od sierpnia do listopada. Najtańsze bilety do Rio de Janeiro można okazyjnie kupić po ok. 2000PLN. Z Warszawy nie ma lotów bezpośrednich i trzeba lecieć przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Lotnisko w Rio jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Brazylii. Dolecimy tu z Paryża, Rzymu, Londynu, Madrytu, Amsterdamu, Frankfurtu, Lizbony i Porto.

Pogoda w Rio de Janeiro – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróż do regionu Rio de Janeiro w Brazylii temperatury są przyjemne, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Rio de Janeiro wynosi 30°C w styczniu a najniższa 23°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 30°C 28°C 27°C 24°C 23°C 23°C 24°C 26°C 27°C 27°C 29°C
82
mm
66
mm
66
mm
39
mm
25
mm
24
mm
20
mm
17
mm
28
mm
35
mm
64
mm
74
mm
RIO DE JANEIRO POGDOA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa