Machu Picchu

Machu Picchu – największa atrakcja Peru

Położone wysoko na andyjskich wzgórzach Machu Picchu znajduje się na szczycie grzbietu z widokiem na kilka dużych dolin. Jego kultowy status jednego z najbardziej interesujących miejsc na świecie oznacza, że miliony turystów każdego roku wchodzą do starożytnej cytadeli. Duże ruiny, perfekcyjne mury i dziwna architektura zaskakują badaczy od wielu lat i nadal masowo przyciągają turystów. Starożytne miasto z pewnością pozwala nam dostrzec zapomnianą kulturę Inków, ale podczas zwiedzania często rodzi się więcej pytań niż dostaje się odpowiedzi.

Machu Picchu ma ponad 13 km² powierzchni i jest bogactwem ciekawych miejsc. Można tu spędzić wiele godzin wędrując od cudu do cudu, gubiąc się w gąszczu atrakcji. W tym artykule przedstawimy kilkanaście najciekawszych elementów architektonicznych Machu Picchu.

1. Brama Słońca (The Sun Gate, Inti Punku)

Uważana za jedno z najważniejszych miejsc w Machu Picchu. Schody prowadzące do Bramy Słońca są uważane za były punkt kontrolny dla osób wchodzących i wychodzących z miasta. Jest to ulubione miejsce turystów, ponieważ wschód słońca widziany z Bramy Słońca jest po prostu spektakularny.

2. Wzniesienie Huayna Picchu

Jeśli chcesz zobaczyć Machu Picchu z lotu ptaka, spojrzeć na miasto w sposób jaki niejednokrotnie widziałeś na zdjęciach, musisz wspiąć się na Huayna Picchu. Wzgórze położone jest bezpośrednio za miastem. Ta dość wysoka góra jest właściwie prostą wspinaczką i nie wymaga umiejętności technicznych. Będziesz jednak musiał dopłacić do biletu, aby uzyskać pozwolenie na wejście.

3. Most Inków

Zbudowany jako tajne wejście dla armii Inkaskiej, most jest wyrzeźbiony w klifie na zachodniej trasie z Machu Picchu. W rzeczywistości to nie most, a wykuta w skalnej ścianie. W miejscu, gdzie powinien być most, znajduje się kilkumetrowa wyrwa, aby powstrzymać niechcianych gości. Wyrwa może zostać zmostkowana za pomocą kilku pni drzew.

4. Chata stróża

Po wejściu do miasta zobaczysz Chatman's Hut. Jest to idealne miejsce, aby nacieszyć się fantastycznym widokiem na całe miasto. Tego nie można przegapić!

5. Kamień pogrzebowy

Tuż za chatą stróża leży dziwnie rzeźbiona skała znana jako Kamień Pogrzebowy. Badacze są wciąż zaintrygowani tym, do czego można była wykorzystywana, jednak wielu historyków zasugerowało, że mógł to być ołtarz rytualny.

6. Świątynia Słońca

Jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia. Znajdująca się obok głównej fontanny Świątynia Słońca skrywa niektóre z najwspanialszych zabytków Machu Picchu. Świątynia była prawdopodobnie wykorzystywana jako obserwatorium astronomiczne, a w jej wnętrzu znajduje się kilka nisz, w których składane byłyby ofiary.

7. Królewski Grobowiec - Pałac Księżniczki

Tuż obok Świątyni Słońca znajduje się Królewski Grobowiec zwany też Pałacem Księżniczki. Hiram Bingham, odkrywca Machu Picchu, opisał zewnętrzną ścianę budynku jako najpiękniejszą ścianę w obu Amerykach. Podobnie jak w Świątyni Słońca, są tu nisze na ofiary, a podstawa budynku ma coś w rodzaju jaskiniowej struktury, dlatego Bingham nazwał to miejsce „grobowcem”. Nie znaleziono tu jednak żadnych ciał.

8. Fontanny

Machu Picchu, żywiło się naturalnymi wodami źródlanymi doprowadzanymi kamiennymi kanałami o długości 750 metrów. Po drodze zbudowano małe fontanny, które dostarczały wodę do 16 łaźni. Uważa się, że łaźnie były używane do oczyszczania i rytualnych ablucji, jednak nie jest to pewne.

9. Świątynia Trzech Okien

Znajdująca się w sektorze królewskim Świątynia Trzech Okienek jest pierwszym z trzech budynków, które tworzą „Sacred Plaza”. Podobnie jak inne budynki w sektorze królewskim, Świątynia Trzech Okien składa się ze znacznie większych bloków kamiennych, niektóre ważą ponad 3 tony. Ponieważ trzy okna idealnie spoglądają na trzy góry, uznano, że okna reprezentują trzy mitologiczne jaskinie, w których bracia Ayar - troje dzieci słońca - zeszli na ziemię.

10. Główna świątynia

Drugi budynek w Sacred Plaza to główna świątynia, nazwana tak ze względu na swój ogromny rozmiar. Budynek jest trójboczny z pięknie ciętym kamieniem i ogromnymi blokami fundamentowymi. W świątyni osadzono kamień w kształcie latawca, który, jak się uważa, przedstawia gwiazdozbiór Krzyż Południa.

11. Dom Najwyższego Kapłana

Trzecią strukturą w Sacred Plaza jest Dom Najwyższego Kapłana. Chociaż nie jest jasne, czy arcykapłan rzeczywiście tu mieszkał, jest to jedyny fundament na placu, który ma cztery ściany. Dom jest jedną z najbardziej solidnych konstrukcji w Machu Picchu.

12. Dom ozdób (zakrystia)

Uważany przez wielu za najciekawszy budynek w Machu Picchu. Zakrystia była pomieszczeniem służącym do przechowywania ozdób, co widać po wielu niszach rozsianych po izbie. Bardziej imponujące są jednak dwie duże skały otaczające wejście.

13. Intihuatana

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji na Machu Picchu, Intihuatana była używana przez lud Inków jako zegar słoneczny do przewidywania przesilenia. Obszar typu tarasowego, który mieści filar, nie jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ w innych miejscach Inków rozsianych po całym kraju znaleziono kilka podobnych struktur. Sam kształt skały słupowej naśladuje kształt Huayna Picchu, który znajduje się bezpośrednio za kamieniem.

14. Central Plaza

Jest to duży trawiasty obszar, który oddziela budynki mieszkalne od budynków funkcjonalnych. Często spotkać tu można jedną lub dwie pasące się lamy. A strażnicy nie pozwolą turystom na chodzenie po trawie.

15. Święta skała

Ten olbrzymi i intrygujący kamień ma kształt góry Putucusi, która znajduje się bezpośrednio za nim. Badacze nie są pewni, do czego go używano, ale jedna z teorii głosi, że na kamieniu odbywały się konkursy recytatorskie i recitale muzyczne.

16. Sekcja przemysłowa

Chociaż obszar przemysłowy nie jest tak interesujący ani skomplikowany, jak reszta terenu, jest zdecydowanie największą częścią Machu Picchu, gdzie żyli i pracowali przeciętni Inkowie.

17. Grupa więzienna

Kompleks pomieszczeń i przejść tworzy obszar, w którym przetrzymywano więźniów. Więźniowie Inków byli trzymani zarówno nad, jak i pod ziemią. Czasami w głębokich dziurach w ziemi z drzwiami do celi od góry.

18. Tarasy

Żadna podróż do Machu Picchu nie byłaby kompletna bez odwiedzenia tarasów, które opadają w dół starożytnego miasta. Można chodzić po wielu zielonych uliczkach, które stanowią idealne miejsce na miły odpoczynek i dostarczają pięknych widoków.

Jak dostać się do Machu Picchu?

Najłatwiej dostać się do Machu Picchu z Cusco, jadąc pociągiem do Aguas Calientes. To malownicza przejażdżka szlakami biegnącymi wzdłuż rzeki Urubamba w Świętej Dolinie, z niesamowitymi ścianami kanionu po obu stronach.

Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Stacja kolejowa Cusco znajduje się w pobliskim mieście Poroy. Możesz tam tanio dojechać taksówką, ale daj sobie przynajmniej godzinę, by dostać się z centrum Cusco na stację kolejową. Ruch uliczny w Cusco może być olbrzymi, a niekończące się roboty drogowe jeszcze bardziej go utrudniają.

Bilet zakup z jak największym wyprzedzeniem. Bilety potrafią się wyprzedać na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.

Jeśli bilety kolejowe z Cusco są wyprzedane, nie wszystko stracone. Spróbuj kupić bilet do Aguas Calientes, który odjeżdża z miasta Ollantaytambo w Świętej Dolinie. Minibusów kursujących między Ollantaytambo i Cusco (nieco ponad godzinę w jedną stronę) jest mnóstwo. Jeśli masz czas, zaplanuj noc w Ollantaytambo, aby zwiedzić miasto, w którym wciąż znajduje się wiele ulic i budynków wybudowanych przez Inków, a także stanowisko archeologiczne o tej samej nazwie. Przyjedź na miejsce jak najwcześniej, aby cieszyć się światłem wschodu słońca i wyprzedzić autobusy wycieczkowe.

Wycieczki Machu Picchu

Innym sposobem, aby dostać się z Cusco do Machu Picchu, jest trekking w ramach kilkudniowej wycieczki Machu Picchu. Każdego roku tysiące ludzi wędruje do Machu Picchu Szlakiem Inków.

Najbardziej znanym sposobem na wędrówkę do Machu Picchu jest odcinek jednej z setek dróg Inków zbudowanych w miarę rozrastania się imperium. Dziesiątki touroperatorów oferuje wycieczki Szlakiem Inków do Machu Picchu, z różnym czasem trwania i poziomem komfortu (chociaż wszyscy wymagają biwakowania). Pamiętaj, że Szlak Inków prowadzący do Machu Picchu jest zamknięty przez cały luty każdego roku.

Dla tych, którzy chcieliby mniej zatłoczonych tras lub chcą zobaczyć i doświadczyć innych aspektów Peru w drodze do Machu Picchu, istnieje wiele alternatyw pieszych wędrówek.

Drugim najpopularniejszym sposobem wędrówki do Machu Picchu jest szlak w pobliżu masywnej góry Salkantay. To jeden z najbardziej imponujących szczytów peruwiańskich Andów o wysokości 3600m. Wiele firm turystycznych oferuje Salkantay Treks.

Podróżni zainteresowani archeologią powinni rozważyć Choquequirao Tour z przedłużeniem do Machu Picchu. Ta trasa obejmuje spektakularne (ale bardzo trudne) wędrówki po stromym kanionie Apurimac i eksplorację stanowiska archeologicznego Choquequirao przed przybyciem do Aguas Calientes, a następnie zwiedzaniem Machu Picchu.

Lares Adventure from Mountain Lodge of Peru oferuje wspaniałe połączenie andyjskich wędrówek i spotkań kulturalnych ze społecznościami Quechua przed przybyciem do Aguas Calientes. Inne firmy turystyczne również oferują wycieczki po regionie Lares, ale tylko ta jedna obejmuje luksusowe zakwaterowanie w lokalnych domkach i pełną obsługę po drodze.

Wycieczka po dżungli Inków (znana również jako Tropikalny Szlak Inków) łączy wędrówki piesze, rowerowe, rafting i zjazdy tyrolką w drodze do Machu Picchu.

Pogoda w regionie Cusco - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Cusco w Peru jest od okres od września do listopada, kiedy to temperatura jest wiosenna, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Cusco wynosi 15°C we wrześniu a najniższa 13°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 14°C 14°C 14°C 13°C 13°C 14°C 15°C 15°C 15°C 14°C
80
mm
90
mm
70
mm
36
mm
17
mm
6
mm
8
mm
11
mm
17
mm
52
mm
64
mm
66
mm
CUSCO REGION POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru