Europa

Europa

bajkowe zamki

Nie ma sposobu, aby zwiedzić Europę i nie dać się zachwycić jej naturalnym pięknem, epicką historią i olśniewającą różnorodnością artystyczną i kulinarną.

Dziedzictwo kulturowe

Europa to niemal niemożliwe do poznania bogactwo atrakcji. Kilka przykładów jak renesansowa sztuka Florencji, pełne wdzięku kanały Wenecji, napoleoński splendor Paryża oraz wielowarstwowe historyczne i kulturowe płótno Londynu z pewnością nie wyczerpują wachlarza obowiązkowych pozycji do zobaczenia. Mniej oczywiste, ale nie mniej imponujące atrakcje obejmują mauretańskie pałace w Andaluzji, fascynujący napar ze wschodu i zachodu w Stambule w Turcji, majestat pieczołowicie odrestaurowanych pałaców cesarskich w dawnej stolicy Rosji, Sankt Petersburgu oraz trwający projekt La Sagrada Família Gaudiego w Barcelonie.

Wspaniała sceneria

Pomimo gęstości zaludnienia Europa zachowuje spektakularne krajobrazy - surowe szkockie wyżyny z dolinami i jeziorami; bajeczne norweskie fiordy, pozornie wyszczerbione do perfekcji przez gigantów, porośnięte winoroślą doliny Loary oraz stepowe równiny środkowej Hiszpanii. Jeśli chodzi o plaże, warto zatrzymać się na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie praktycznie wymyślono wakacje na plaży. Można też udać się do mniej znanych, ale pięknych regionów przybrzeżnych, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Czarne. Miłośnicy gór powinni udać się w Alpy, które wrzynają się w Europę Środkową, obejmując Francję, Szwajcarię, Austrię, północne Włochy i malutki Liechtenstein.

Bawmy się!

Twoje zdrowie! Salud! Prost! Cin cin! À votre santé! Europa ma jedne z najlepszych klubów nocnych na świecie. Światowej sławy didżeje rozkręcają imprezy w Londynie, Berlinie i Paryżu, Miasta te oferują również rozrywkę na najwyższym poziomie, zwłaszcza teatr i muzykę na żywo. Inne kluczowe lokalizacje dla wysokoenergetycznego życia nocnego to Moskwa, Belgrad, Budapeszt i Madryt. Ci, którzy tęsknią za czymś przytulniejszym, mogą dodać do swojej trasy puby Dublina lub wiedeńskie kawiarnie. Można również kontynuaować zabawę na ulicach kontynentu na wielu festiwalach, od parad miejskich z udziałem tysięcy ludzi po koncerty w starożytnym amfiteatrze.

Wspaniałe menu

Po odhaczeniu wspaniałych muzeów, panoramicznych widoków i energicznego życia nocnego, co pozostało? Szansa na kulinarną przygodę. Kto nie chciałby przekąsić pizzy w Neapolu, skosztować souvlaków na Santorini, a nawet haggis w Szkocji? A to nie wszystko, bo Wielka Brytania ma jedne z najlepszych indyjskich restauracji na świecie, tureckie kebaby są kluczową częścią współczesnej niemieckiej kultury kulinarnej, a w Holandii można zajadać się indonezyjskim rijsttafel. Kulinarnym atutem Europy jest różnorodność i globalna inspiracja.

Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Puszcza Białowieska – ostoja żubra

Był czas, że większość Europy pokrywały pierwotne lasy. Obecnie większość tych lasów zniknęła lub jest ponownie sadzona i zarządzana przez ludzi. Jednym z ostatnich fragmentów starodrzewia jest Puszcza Białowieska. Puszcza Białowieska rozciąga się na dużych obszarach Polski i Białorusi. Większość z nich znajduje się na Białorusi, jednak łatwiej jest odwiedzić Puszczę Białowieską z Polski. Ale nawet w Polsce Puszcza Białowieska to długa podróż do odległego i słabo zaludnionego województwa podlaskiego.

Read More: Puszcza Białowieska
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Zamość – Polska Perła Renesansu

Polska jest piękna i wciąż nieodkryta. Większość turystów przyjeżdżających do tego kraju odwiedza jego stolicę – Warszawę, Kraków i sąsiednie Auschwitz, aby zobaczyć straszliwe zbrodnie dokonane przez nazistów. Niektórzy z nich są na tyle zdeterminowani, aby odwiedzić inne miejsca, takie jak Gdańsk nad Bałtykiem czy Zakopane, zimową stolicę Polski. Ale tylko nieliczni chcą pójść o krok dalej i zejść z utartych szlaków, aby zobaczyć takie miejsca jak Zamość.

Read More: Zamość
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Jaskinia Raj – najpiękniejsza w Polsce

Jaskinia Raj to naturalny podziemny system jaskiń położony w województwie świętokrzyskim. Ta formacja geologiczna powstała 350 milionów lat temu w epoce dewonu. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły obecność mamuta włochatego, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. 60 000 lat temu mieszkali tu neandertalczycy. Osuwisko skalne zamknęło główne wejście i jaskinia została ponownie odkryta dopiero w 1963 roku przez Józefa Kopcia i Feliksa Wawrzeńczaka. Jaskinia nie jest zbyt duża. Mierzy 240 m długości i 9,5 m głębokości, jednak stalagmity i stalaktyty czynią go jednym z najpiękniejszych w regionie. Na zewnątrz znajduje się muzeum, które przedstawia znaleziska z ostatniej epoki lodowcowej.

Read More: Jaskinia Raj
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Kaplica Czaszek w Czermnej

W 1776 roku, kiedy Ameryka ogłaszała niepodległość od Anglii, a podczas amerykańskiej wojny o niepodległość piętrzyły się stosy ciał, ksiądz i grabarz w małym polskim miasteczku Czermna (kilometr na północ od Kudowy Zdroju) zajęci byli układaniem stosów z ciał, ale z zupełnie innego powodu.

Read More: Kaplica Czaszek w Czermnej
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Tatry – szlak na Rysy. Widok na Czarny Staw i Morskie Oko

Tatry leżą na granicy Polski i Słowacji. Ich krajobraz jest alpejski, zajmują prawie 800 kilometrów kwadratowych i mają prawie 60 km długości. Jednak tylko około 22% jest po polskiej stronie. Góry dzielą się na Tatry Bielskie, Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Siwy Wierch. Jego najwyższą częścią są oczywiście Tatry Wysokie, z najwyższym szczytem – Gerlachem po słowackiej stronie. Najwyższym punktem polskich Tatr są Rysy. Wznoszą się na wysokość 2499 m n.p.m., choć leżą między obydwoma krajami. Tatry są chronione w ramach Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. W górach leżą również dwa parki narodowe: Polski Tatrzański Park Narodowy i Słowacki Tatrzański Park Narodowy.

Read More: Tatry
Nadrzędna kategoria: Europa
in Włochy
Taormina – Teatro Greco

Sielankowo położona na skalistym cyplu wysoko nad poziomem morza, Taormina, jest najpopularniejszym celem turystycznym na Sycylii od kilkuset lat. Pięknie odrestaurowane średniowieczne budynki, zapierające dech w piersiach widoki za każdym rogiem i zawrotna sieć krętych uliczek usianych sklepami, barami i restauracjami sprawiają, że jest to idealne miejsce na wakacje.

Read More: Taormina
Nadrzędna kategoria: Europa
in Włochy
Włochy - Koloseum w Rzymie

Włochy to jedno z najbardziej kultowych i popularnych miejsc w Europie. Kraina niesamowitego jedzenia, wspaniałego wina, ton starożytnych ruin i malowniczych krajobrazów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc podróży na świecie. Winnice Toskanii, historia Florencji, starożytne ulice Rzymu, wspaniałe widoki Cinque Terre, romantyczne kanały Wenecji i wiele, wiele więcej. Podróże do Włoch nikogo nie rozczarują.

Read More: Włochy
Nadrzędna kategoria: Europa
in Belgia
Belgia - kanały Brugii

Belgia może i jest małym krajem, ale jest pełna zabytków. W stolicy Belgii - Brukseli znajdują się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO atrakcje. Od XIV-wiecznych domów cechowych otaczających elegancki Grand Place po secesyjne kamienice Victora Horty z początku XX wieku.

Read More: Belgia
Nadrzędna kategoria: Europa
in Andora
Andora - przepiękne dolinki

Położona wysoko we wschodnich Pirenejach, między Francją a Hiszpanią, Andora to mały kraj, szczycący się pięknym górskim krajobrazem, który często jest pomijany na trasach podróży.

Read More: Andora
Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska
Polska - panorama Krakowa

Malownicze miasta, takie jak Kraków i Gdańsk, rywalizują o Twoją miejską uwagę z energiczną Warszawą. Gdzie indziej lasy, rzeki, jeziora i wzgórza zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu tak jak w Polsce?

Read More: Polska