Zamek Książ

Zamek w Malborku – największy zamek na Dolnym Śląsku

Największy zamek na Dolnym Śląsku, 400-pokojowy zamek Książ został pierwotnie założony w XIII wieku przez członków wczesnej polskiej szlachty. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie odnawiany i przebudowywany, w wyniku czego powstał dzisiejszy miszmasz barokowo-renesansowo-rokoko-neoklasycystyczny. Od 1509 do 1940 zamek był własnością rodziny Hochberg, a jego najsłynniejszym mieszkańcem była ciotka Winstona Churchilla, księżna Daisy Hochberg, która mieszkała tu najpierw od 1891 do 1923, a potem ponownie w burzliwych latach na początku II wojny światowej, od 1938 do 1940 roku.

Krótka historia Zamku Książ

Najstarsza wzmianka o fortyfikacji Książ pochodzi z 1293 r., ale niektórzy historycy twierdzą, że jej budowę rozpoczęto w 1288 r. Wielokrotnie przechodziła ona z rąk do rąk, czy to w wyniku podbojów, czy też sprzedaży. Do roku 1482 zamek pełnił podstawową funkcję czysto wojskową. Ale Georg von Stein postanowił przeprojektować wnętrza, aby zamienić zamek w swoją rezydencję. W 1509 r. dwór kupił Kunz von Hochberg, który należał do jego potomków do 1940 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców.

Rodzina von Hochberg przebudowała Zamek Książ w stylu renesansowym w XVI wieku, a kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1705-1732. Później postanowili odbudować otoczenie zamku, wyburzając część fortyfikacji i wznosząc nowe budowle. Rządzący zamkiem od 1856 roku Jan Henryk XI von Hochberg znany był z ofiarności i chęci niesienia pomocy ubogim. Zakładał szkoły, wspierał szpitale i rodziny górników.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zajęli Zamek. Został częściowo zniszczony, a pod nim zbudowano długie tunele. Podobnie jak wiele konstrukcji w tym regionie, stanowiły one część tajemniczego Projektu Riese, wielkiego nazistowskiego projektu o nieznanym przeznaczeniu.

Po wojnie zamek przeszedł kolejną rozbiórkę – tym razem przez Rosjan, którzy splądrowali wnętrza pozostawiając zamek w ruinie. Renowację zamku rozpoczęto w 1974 roku. Teraz powraca jako jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tych stronach, a także jako miejsce konferencji, imprez oraz muzeum.

Zwiedzanie zamku Książ

Istnieją dwie możliwości zwiedzania wnętrz zamku. Pierwsza to zwiedzanie z przewodnikiem, a druga to samodzielne zwiedzanie zamku. Pierwsza obejmuje wizytę w podziemnych tunelach z czasów nazistowskich, druga niestety nie. Przed wyruszeniem na indywidualną wycieczkę koniecznie wstąp do antykwariatu na parterze, aby kupić przewodnik po zamku. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 70 minut.

Wnętrza zamku Książ można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Oprócz zwiedzania zamku, warto również rozważyć spacery po pobliskim lesie. Znajdziesz tam co najmniej dwa dobre punkty widokowe w kierunku Zamku Książ oraz ruin Starego Zamku Książ.

Dojazd do Zamku Książ od strony Wrocławia

Pociągiem: Chociaż Zamek Książ znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha, łatwiej jest się tam dostać od strony Świebodzic. Do Zamku Książ najlepiej dostać się pociągiem z wrocławskiego dworca kolejowego do Świebodzic. Pociągi kursują często, a czas przejazdu zajmuje mniej niż godzinę. Cena biletu w jedną stronę zaczyna się od około 18 zł.

Dojazd do Zamku Książ ze Świebodzic

Autobus: Autobus nr 1 zabierze Cię ze stacji kolejowej Świebodzice w kierunku Dworu Książ, ale na końcu i tak będziesz musiał troszkę przejść. Decydując się wysiąść z autobusu na przystanku „Szkoła Podstawowa nr 4”, trzeba przejść około 30 minut przez park, aby dostać się do zamku. Jeśli zdecydujesz się wysiąść na przystanku „Długa – pętla” (ostatni przystanek autobusu), będziesz potrzebować około godziny, aby dostać się do zamku, ale ścieżka jest warta wysiłku. Przejdziesz przez malowniczy las i po drodze będziesz miał dwa punkty widokowe na zamek. Możesz również po drodze zwiedzić ruiny Starego Zamku.

Obie opcje są interesujące, jeśli pogoda jest dobra. Więc nawet jeśli nie ma na czas autobusu z dworca, rozważ spacer do zamku. Cały spacer ze stacji kolejowej Świebodzice powinien zająć około godziny (w tym około 30 minut ze stacji do parku).

Dojazd do Zamku Książ z Wałbrzycha

Kolejnym sposobem dotarcia do Zamku Książ jest autobus linii 8 lub 12 z Wałbrzycha (stacja kolejowa Wałbrzych Miasto), ale tak naprawdę do zamku dojeżdża tylko kilka autobusów obsługujących te linie (jest to zaznaczone w rozkładzie jazdy autobusów).

Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska