Jaka siła skręciła dziesiątki sosen w identyczny kształt litery J? Kosmici? Anomalie grawitacyjne? A może coś dużo, dużo prostszego? W pobliżu małego miasteczka Gryfino na Pomorzu Zachodnim znajduje się osobliwy las, w którym każde drzewo jest identycznie wygięte u podstawy. Do dziś nikt nie wyjaśnił w zadowalający sposób, dlaczego Krzywy Las jest właśnie taki.
Pomimo internetowych plotek o 400 drzewach, według zarządców Nadleśnictwa Gryfino, na dwóch hektarach w rzeczywistości rośnie tylko 80 sosen. Sadzone były prawdopodobnie w latach 1930-1945. Każda sosna u podstawy wygina się pod kątem 90 stopni, a zagięcie znajduje się od 10 do 50 cm od ziemi i wskazuje północ.
Wiele osób było i jest bardzo zaangażowanych w odkrywanie pochodzenia lasu, co doprowadziło do lawiny szalonych teorii i fałszywych faktów. Oto, co powszechnie mówi się w internecie o Krzywym Lesie:Gdzieś w latach trzydziestych XX wieku posadzono sosny różnej długości, a następnie spłaszczyły je niemieckie czołgi, gdy były młode. Najbliższe miasto Szczecin było wówczas pod kontrolą nazistów, więc zrozumiałe jest, że ludzie tak myśleli. Ale krzywizna pni jest zbyt gładka na takie zniszczenie, a czołgi zniszczyłyby cały las, a nie tylko ten fragment drzew.
Ciekawskie umysły postulowały jeszcze dziwniejsze teorie na temat osobliwego kształtu litery J tego gaju. Należą do nich ciężkie burze śnieżne, silne wiatry, przyciąganie grawitacyjne, mutacje genetyczne, kosmici i nie tylko.
Możliwe jest deformowanie sadzonek przez gęsty i ciężki śnieg, ale podobnie jak w przypadku nazistowskich czołgów, nie tłumaczy to prostych sosen w pobliżu. Nie ma dowodów na to, że grawitacja ma wpływ.
Ale co, jeśli tajemnica tych nieziemskich drzew jest zgodna z zasadą brzytwy Ockhama, że im prostsze wyjaśnienie, tym lepiej? Chociaż przyziemne wyjaśnienie jest rozczarowujące, w tej chwili jest najbardziej prawdopodobne. II wojna światowa i inwazja na Polskę odegrały pewną rolę, chociaż czołgi nie miały z tym nic wspólnego.
Kształtowanie drzew jest powszechną praktyką rolniczą w Europie, Indiach i Ameryce. Drzewa są gięte w celu wykonania mebli, instrumentów, wózków transportowych, łodzi i innych dóbr. Młode drzewa są stosunkowo łatwe w obróbce i kształtowaniu. Jest wysoce prawdopodobne, że ten zapierający dech w piersiach las był wynikiem prostego przedsięwzięcia biznesowego, które nie zostało ukończone z powodu wojny i inwazji. Chaos i wielkie straty w ludziach podczas II wojny światowej spowodowały, że wiele historii zniknęło na zawsze, w tym prawdopodobnie tożsamość niedoszłych przedsiębiorców stojących za Krzywym Lasem.
Jak dojechać do Krzywego Lasu?
Las Gryfiński położony jest w północno-zachodniej Polsce. Można do niego dojechać samochodem z położonych blisko lasu miejscowości Gryfino lub Szczecin. Podróż ze Szczecina trwa około pół godziny; z Gryfina jedzie się około 15 minut.
Co warto zobaczyć w Lesie Gryfińskim i okolicy?
Oprócz krzywo rosnących drzew, w Lesie Gryfińskim znajduje się również kilka innych ciekawych miejsc. Należą do nich Fiordy w Puszczy Gryfińskiej i Zamek Gryfino.
Fiordy w Puszczy Gryfińskiej
W Puszczy Gryfińskiej znajduje się kilka zatoczek utworzonych przez lodowce. Najbardziej znanym z nich jest Fiord Białe Bagno, który znajduje się w pobliżu miasta Gryfino. Ta zatoczka ma około 2 km długości i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w pobliżu Krzywego Lasu.
Zamek Gryfino
Miasto Gryfino posiada piękny zamek, do którego łatwo dotrzeć. Dwór został zbudowany w XIII wieku i jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury. W zamku znajduje się kilka ekscytujących eksponatów, w tym muzeum broni i sala tortur.
Kiedy odwiedzić Las Gryfiński
Krzywy Las jest popularnym miejscem turystycznym przez cały rok i ma coś do zaoferowania gościom w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy szukasz jednodniowej wycieczki ze Szczecina lub Gryfina, czy też chcesz zwiedzić las gryfiński dokładniej wraz z pobliskimi atrakcjami, każda pora roku przypadnie Ci do gustu.