Mazury, malownicza kraina leśno-jeziorna w północno-wschodniej Polsce, często nazywana „Krainą Tysiąca Jezior”. Jezior w zależności od źródeł jest od ponad 2000 do ok. 3000. Pojezierze Mazurskie stanowi raj zarówno dla pasjonatów pieszych wędrówek, jazdy konnej, jazdy na rowerze, jak i dla szukających adrenaliny miłośników sportów wodnych. Znaleźć tu można fantastyczne tereny żeglarskie i jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie.
Historyczne Mazury, które swoją nazwę otrzymały dopiero w XIX wieku, położone są w południowo-wschodniej części byłych niemieckich Prus Wschodnich. Polskie Mazury są większe i dziś obejmują również południowo-zachodni region wyżyn wokół Ostródy oraz bogate w jeziora tereny wokół Suwałk na wschodzie. Tak więc do Mazur należy dziś również dawne miasto rycerskie Rastenburg (dziś Kętrzyn) oraz kwatera główna Hitlera Wolfsschanze w Görlitz (dziś Gierłoż).
Na Mazurach historia niemiecka i polska są ze sobą ściśle związane. Świadczą o tym liczne zabytki kultury: wspaniałe stare rezydencje szlacheckie, potężne zamki zakonne. Nic dziwnego, że przybywa tu coraz więcej turystów. Nie tylko miłośników wody, ale często również historii.
Mazury – kraina z poprzedniej epoki
Pojezierze Mazurskie to miejsce, w którym czas jakby stanął w miejscu. Wozy konne prawie nigdy nie suną po bruku czy asfalcie, a przypadkowe spotkanie z rodziną gęsi na wiejskiej drodze i rolnikami rozrzucającymi pachnące siano przy drodze należy do codzienności. Bociany klekocząc walczą i budują swoje gniazda, a za skrajami lasów błyszczą jeziora, w których odbija się legendarny błękit mazurskiego nieba. Krajobraz do dziś przywołuje wspomnienia opowieści z dawnych Prus Wschodnich, które spisała hrabina Marion Dönhoff w swojej „Przejażdżce przez Mazury”.
W maju kwitną łąki, później latem kołysze się na wietrze pszenica i owies na szerokich polach, obsadzonych chabrami i makiem, a na pastwiskach drzemią krowy. Na wsiach, i tych małych, i większych, pranie powiewa na wietrze do wyschnięcia, a na podwórkach gdakają kury. Życie płynie tu naprawdę wolno.
Pojezierze Mazurskie – agroturystyka w najczystszym wydaniu
Mazury to kraina o łagodnym pięknie. Dziewiczy krajobraz morenowy północno-wschodniej Polski, geologicznie produkt tzw. epoki lodowcowej, jest praktycznie synonimem nieskażonej przyrody i czystego powietrza. Nawet w czasach socjalistycznych nigdy nie powstawały tutaj szkodliwe dla środowiska gałęzie przemysłu. Dziś Mazury uznawane są za „zielone płuca” Polski.
Mazury to też perła w koronie zielonej sieci krajobrazów naturalnych Europy. I należy do jego najpopularniejszych regionów wypoczynkowych. Tutejsi mieszkańcy tradycyjnie utrzymują się z rolnictwa, ale w coraz większym stopniu z turystyki, która w ostatnich latach przeżywa silny rozkwit. Dostępne są tu wszelkiego rodzaju miejsca noclegowe – od luksusowych apartamentów w odrestaurowanych dworkach po wiejskie chaty rybackie nad jeziorem.
Pojezierze Mazurskie zaprasza do uprawiania sportów wodnych
Aktywności na Mazurach to nie tylko turystyka piesza, rowerowa i konna, ale także żeglarstwo, surfing, pływanie i nurkowanie. Istnieje wiele idyllicznie położonych jezior z plażami zachęcającymi do pływania, a rzeki i kanały łączące wiele z prawie 3000 jezior zapraszają na rozległe wycieczki łodzią i wyprawy żeglarskie. Chętni mogą przez kilka tygodni pływać po Pojezierzu Mazurskim bez konieczności ponownego odwiedzania portu. Przepiękną Krutynią można spłynąć jednym z najpopularniejszych polskich szlaków kajakowych podczas dziesięciodniowego spływu.