Zamek w Malborku

Zamek w Malborku – widok z za rzeki Nogat

Polska może nie jest tak znana ze swoich zamków, jak inne kraje europejskie: Niemcy, Francja czy Skocja, ale mimo to znajduje się tu jeden z najbardziej imponujących zamków, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Zamek w Malborku, położony na północy kraju i jest niezwykły z wielu powodów. Przede wszystkim znany jest z tego, że jest największym zamkiem na świecie. Ale ta atrakcja to znacznie więcej niż tylko jej wielkość, o czym z pewnością przekonają się ci, którzy zdecydują się na podróż do zamku w Malborku.

Krótka historia zamku w Malborku

Jak na zamek tej wielkości, nie jest niespodzianką, że budowa zamku w Malborku zajęła trochę czasu. Rycerze z Zakonu Krzyżackiego rozpoczęli budowę tej ogromnej twierdzy w XIII wieku, ale jej ukończenie zajęło stulecia i kilka razy był rozbudowywany. Do 1406 roku zamek w Malborku był największym murowanym zamkiem i największą gotycką budowlą obronną na świecie. Dziś jest również uznawany za największy, pod względem powierzchni, zamek na świecie.

Wielki mistrz krzyżacki Siegfried von Feuchtwangen wybrał zamek w Malborku na siedzibę Zakonu w 1309 roku. To właśnie ten ruch doprowadził do znacznej rozbudowy zamku i ulepszenia fortyfikacji, które wkrótce objęły prawie 21 hektarów. W 1457 roku, w czasie wojny trzynastoletniej, zamek przypadł Królestwu Polskiemu i wkrótce stał się jedną z polskich rezydencji królewskich. W ciągu następnych kilku stuleci zamek przechodził z rąk do rąk przy każdym nowym przewrocie politycznym, zanim popadł w ruinę w połowie XVIII wieku.

Zainteresowanie opinii publicznej zamkiem w Malborku było jedyną rzeczą, która go uratowała, a stulecia renowacji zaowocowały imponującym zabytkiem, jakim jest dzisiaj. W 1997 roku zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w dużej mierze dzięki pracom konserwatorskim, ale także dzięki swojej bogatej przeszłości.

Jak dostać się do zamku w Malborku?

Ponieważ jest to ważny cel turystyczny, istnieje kilka opcji dostania się do zamku w Malborku z Gdańska. To, które podejście wybierzesz, zależy od tego, jak lubisz podróżować, ile pieniędzy chcesz wydać i co jeszcze zaplanowałeś podczas pobytu w regionie.

Wycieczka: Najprostszym sposobem na zwiedzenie zamku w Malborku jest wycieczka. Wycieczki z Gdańska (i innych miast na północy) do Malborka obsługują transport z dojazdem do i z zamku, pozwalając skupić się na zwiedzaniu. Dostępne są opcje wycieczek, z przewodnikiem lub bez.

Pociąg: Najszybszym sposobem samodzielnego dostania się do Malborka z Gdańska jest podróż pociągiem. Droższa opcja pociągu to pociąg pospieszny, który jedzie zaledwie 25 minut. Osoby podróżujące z ograniczonym budżetem mogą wybrać pociąg regionalny, ponieważ jest on znacznie tańszy, ale przejazd zajmuje dwa razy więcej czasu. Z dworca kolejowego w Malborku zamek znajduje się w odległości 20 minut spacerem przez centrum miasta.

Samochód: Podróżni, którzy planują zwiedzić więcej atrakcji, mogą rozważyć wynajęcie samochodu na czas swojej podróży. Dojazd z Gdańska do zamku w Malborku zajmuje niecałą godzinę. Wizyta w zamku dla podróżujących z Warszawy do Gdańska spowoduje tylko niewielkie nadłożenie drogi.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Zamku w Malborku?

Kluczową częścią planowania wycieczki do zamku w Malborku jest ustalenie, ile czasu potrzebujesz na wizytę. Zasadniczo będzie to zależeć od tego, jak planujesz się tam dostać, ale najlepiej zarezerwować cały dzień na zwiedzanie z Gdańska, ponieważ da ci to mnóstwo czasu, aby zobaczyć wszystko i nie czuć pośpiechu. Samo zwiedzanie zamku i jego rozległych wnętrz zajmuje od 2,5 do 3,5 godziny, przy czym różnica ta zależy od poziomu zainteresowania historią zamku i zbiorami muzealnymi. Następnie pojawia się kwestia tego, ile czasu spędzasz poza zamkiem, podziwiając krajobrazy, a także czy zatrzymasz się na obiad w zamku.

Ile kosztuje wstęp do zamku w Malborku?

Bilety na zamek w Malborku można kupić online lub osobiście w zamkowym centrum informacyjnym. Odwiedzający mają kilka różnych opcji biletów, w zależności od wybranej trasy wycieczki i tego, czy zwiedzają z audioprzewodnikiem, czy z przewodnikiem. Nie ma różnicy w cenie między zakupem biletów online lub osobiście.

Największym zainteresowaniem cieszy się standardowe zwiedzanie Zamku, które kosztuje 60 zł dla dorosłych. Udział w oprowadzaniu w języku innym niż polski kosztuje dodatkowo 250 zł. Są też bilety rodzinne i ulgowe dla studentów i seniorów, natomiast dzieci do lat siedmiu wchodzą za darmo.

Inne wycieczki, takie jak Nocne Zwiedzanie lub Trasa zielona, są tańszymi opcjami, ale obejmują mniej atrakcji zamku w krótszym czasie. Osoby dysponujące ograniczonym budżetem mogą wybrać się na Trasę Zieloną w poniedziałek, ponieważ zwiedzanie zamku na zewnątrz z audioprzewodnikiem kosztuje zaledwie 10 zł.

Najlepszy czas na zwiedzanie zamku w Malborku

Zarówno tłumy, jak i pora roku mogą wpływać na to, jak wygląda zamek w Malborku, co oznacza, że nie każdego dnia zwiedzanie będzie równie interesujące. Zamek, podobnie jak reszta Polski, jest najbardziej ruchliwy w miesiącach letnich: od czerwca do sierpnia. Jeśli chcesz uniknąć kolejek po bilety i tłumów innych turystów, to może pomiń letnią wizytę. Jedynym minusem jest jednak to, że co roku w lipcu na zamku w Malborku odbywa się niezapomniana rekonstrukcja bitwy historycznego oblężenia Malborka.

W przypadku zorganizowanych wycieczek najlepszą porą na zwiedzanie zamku w Malborku jest wiosna lub jesień. Kwitnące od marca do maja kwiaty oraz jesienne barwy października i listopada dodają imponującej scenerii zamku. Te pory roku również nie są tak gorące ani tak ruchliwe, co pozwala na znacznie przyjemniejszy czas zwiedzania.

Dodatkowe wskazówki dotyczące zwiedzania zamku w Malborku

Aby pomóc Ci maksymalnie wykorzystać czas, przedstawimy Ci kilka dodatkowych wskazówek ułatwiających zwiedzenie zamku w Malborku z Gdańska:

Przyjdź wcześnie lub późno

Podobnie jak w przypadku wielu innych atrakcji turystycznych, jeśli możesz dostać się do zamku wczesnym rankiem lub przed południem, zdążysz przed tłumami. Zamek w Malborku jest otwarty codziennie od 9.00 do 20.00. i zwykle jest najbardziej zajęty tuż przed lunchem i wczesnym popołudniem, kiedy odwiedzają go grupy wycieczkowe. Alternatywnie możesz również spróbować przybyć późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, ale późniejsze wizyty najlepiej sprawdzają się latem, kiedy jest więcej światła dziennego.

Wycieczki nocne

Ciekawą opcją zwiedzania zamku w Malborku jest skorzystanie ze specjalnych nocnych wycieczek, które zamek organizuje latem. Oprowadzany przez osoby przebrane za Krzyżaków, zobaczysz jego dziedzińce, tarasy i wybrane specjalnie oświetlone wnętrza zamku.

Dostępność zamku w Malborku

Chociaż wokół zamku dokonano ulepszeń w celu zwiększenia dostępności, osoby niepełnosprawne mogą napotkać trudności podczas wizyty. Wokół zamku jest dużo nierównego bruku, natomiast wewnątrz zamku znajdują się schody i przejścia, które mogą ograniczać poruszanie się zwiedzających na wózkach inwalidzkich lub z niepełnosprawnością ruchową.

Jedzenie

Ponieważ zwiedzanie zamku w Malborku może zająć ponad trzy godziny, odwiedzający mogą poczuć głód. Na szczęście istnieje kilka opcji jedzenia na zamku i więcej w mieście Malbork. W zamku znajduje się Restauracja Piwniczka, a przed wyjściem z zamku kilka straganów z przekąskami i napojami.

Największe atrakcje zamku w Malborku

Nawet jeśli przez większą część wizyty będziesz korzystać z przewodnika lub audioprzewodnika, nadal warto omówić najciekawsze części zamku w Malborku, abyś wiedział, czego się spodziewać. Nie będziemy oczywiście opisywać każdej z komnat, przedstawimy jedynie najważniejsze atrakcje, które warto zobaczyć na zamku w Malborku podczas wizyty.

Zamek Średni

Wchodząc w mury zamkowe od strony zewnętrznych murów obronnych, znajdziesz się na dużym dziedzińcu w sercu Malborskiego Zamku Średniego. Obszar ten znajdował się kiedyś poza murami zamku, ale został włączony do zamku, aby pomieścić rycerzy i gości zamku. W Zamku Średnim znajduje się szereg sal, przejść i kaplic, które zwiedzający mogą zobaczyć, ale Wielki Refektarz jest jego najbardziej imponującym pomieszczeniem. Refektarz jest największą salą w zamku, a jego sufit ma wyszukane sklepienie, które można zobaczyć z całego obszaru zamku.

Tym, co odróżnia Zamek Średni od innych części wycieczki, są jego ekspozycje muzealne. Kolekcja Bursztynu jest chyba najbardziej znana, oferując wspaniałą kolekcję luksusowych przedmiotów i dzieł sztuki, które zawierają ten cenny kamień, wydobywany wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Kolejną ekspozycją muzealną na Zamku Średnim jest Ekspozycja Broni Historycznej, która jest pełna broni i zbroi z czasów krucjat krzyżackich oraz późniejszych dziejów.

Pałac Wielkiego Mistrza

W skrzydle zachodnim Zamku Średniego znajduje się jego wyjątkowa część – Pałac Wielkiego Mistrza. Zbudowany w okresie największej potęgi Zakonu, pałac posiada bogatą kolekcję projektów architektonicznych, które miały konkurować z rezydencjami królewskimi w całej Europie. Podczas gdy malowany sklepiony sufit Niskiego Przedsionka jest całkiem ładny, niekwestionowaną atrakcją tej części i być może całego zamku jest rozległy biały Letni Refektarz. Przepastna i bogato zaprojektowana sala wsparta jest na pojedynczej kolumnie, co czyni jej architekturę jeszcze bardziej imponującą.

Wysoki Zamek

Pozostałe kryte części zamku w Malborku znajdują się w obrębie silnie ufortyfikowanego Zamku Wysokiego w najgłębszej części murów obronnych zamku. Na Zamku Wysokim zobaczysz o wiele więcej sal z eleganckimi sklepionymi sufitami, jak na przykład Kapitularz, w którym Zakon decydował o polityce państwowej i zagranicznej oraz wybierał swoich Wielkich Mistrzów. Sercem Zamku Wysokiego jest najbardziej charakterystyczny malborski dziedziniec, otoczony ceglanymi arkadami i studnią zwieńczoną symbolem Zakonu. Wokół dziedzińca znajdują się pomieszczenia takie jak Kuchnia Klasztorna, Cela Witolda oraz Sala Narożna, w której znajduje się wystawa witraży. Jednym z najważniejszych miejsc w tej części zamku jest kościół Najświętszej Marii Panny, główna kaplica zamkowa istniejąca od końca XIII wieku. Kościół ma elementy na różnych etapach renowacji, co stanowi wyraźny kontrast z pomieszczeniami takimi jak refektarz klasztorny, które zostały w pełni odrestaurowane.

Wieża Zamkowa

Kto chce zobaczyć zamek w Malborku z lotu ptaka, nie może przegapić Wieży Głównej. Wspinaczka na tę wieżę w Wysokim Zamku pozwala zobaczyć cały zamek i jego tereny z innej perspektywy. Aby wejść na wieżę, trzeba jednak kupić osobny bilet przy wejściu na wieżę, ponieważ wstęp na górę nie jest wliczony w cenę biletu wstępu.

Teren zamku

Podczas wizyty na zamku w Malborku będziesz spacerować po różnych częściach zamku. Po zakupie biletów przejdziesz wzdłuż fosy zamkowej i przez obszary, które obejmują różne pozostałości Zamku Dolnego lub Zamku Przedniego. Chociaż zewnętrzna część zamku nie zawsze jest uwzględniana na wycieczce z przewodnikiem, to nie czyni jej to mniej interesującym do zwiedzania.

Często będziesz przemieszczać się po terenie zamku, aby dostać się z jednej części zamku do drugiej, mijając cmentarz zamkowy lub stary młyn. Większość turystów szybko przechodzi przez te sekcje, ale te obszary również zasługują na kilka chwil. Poza murami zamkowymi również znajdziesz ciekawe budynki i zabytki, jak Zbrojownia Karwan, dlatego na koniec wycieczki warto przespacerować się po zewnętrznej części zamku.

Nadrzeczny punkt widokowy

Nawet jeśli wspiąłeś się na wieżę zamkową, by podziwiać wspaniałe widoki i masz wrażenie, że zwiedziłeś każdy centymetr kwadratowy terenu zamkowego, jest jeszcze jedno miejsce, które musisz odwiedzić. Za zamkiem płynie rzeka Nogat, a jeśli przejdziesz kładką dla pieszych na jej przeciwległy brzeg, zostaniesz nagrodzony najlepszym widokiem na zamek w Malborku. To właśnie z tego nadrzecznego punktu widokowego naprawdę widać potęgę i piękno zamku w Malborku.

Nadrzędna kategoria: Europa
in Polska