Wodospady Plitwickie znajdują się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich w Chorwacji. Park jest jednym z najstarszych parków narodowych w Europie południowo-wschodniej i największym parkiem narodowym w Chorwacji. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.
Wodospad Detian został uznany za największy wodospad międzynarodowy w Azji, gdyż znajduje się on na granicy wietnamsko-chińskiej. Obecnie jest to czwarty, co do wielkości wodospad wzdłuż granicy państwowej, po wodospadach Iguazu, wodospadzie Wiktorii i wodospadzie Niagara.Wodospad znajduje się w górnym biegu rzeki Guichun. Rzeka ta ma swoje źródło w Chinach, następnie przez Guangxi płynie do Wietnamu, a następnie znowu wraca do Guangxi.

Najwyższy na świecie wodospad jest zarazem najważniejszą atrakcją Wenezueli i miejscem, którego nie powinien przegapić żaden żądny przygód podróżnik. Angel Falls znajduje się głęboko w jednym z najbardziej nieprzeniknionych parków narodowych w całej Ameryce Południowej.
Od szczytu góry Auyantepui do Diabelskiego Kanionu, Angel Falls opada przez 979 metrów. Otwarty na turystykę przed zaledwie 20 laty, jest to nadal jeden z najbardziej dziewiczych cudów natury naszej planety, a oddalenie od cywilizacji zapewnia, że pozostanie tak przez wiele, wiele lat. Ustronność jego lokalizacji oznacza również, że jeśli chodzi o atrakcje w Ameryce Południowej, Angel Falls jest nadal jednym z najmniej odwiedzanych.

Jedna z największych atrakcji w Afryce i jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie, Victoria Falls (Wodospady Wiktorii) znajduje się na rzece Zambezi, czwartej co do wielkości rzece w Afryce, która wytycza granicę między Zambią a Zimbabwe. Wodospady Wiktorii to jedyny wodospad na świecie o długości ponad kilometra i wysokości ponad stu metrów. Hałas tego wodospadu można usłyszeć z odległości 40 kilometrów, podczas gdy mgła z opadającej wody wznosi się na ponad 400 metrów i można ją zobaczyć nawet z odległości 50 kilometrów. Nic dziwnego, że miejscowe plemiona zwykły nazywać wodospad Mosi-o-Tunya (Dym, który grzmi).