Natura jest nieprawdopodobnie kreatywnym artystą. W trakcie miliardów lat, utworzyła na naszej planecie tysiące zachwycających miejsc. Są one porozrzucane po całym Świecie i w każdym kraju znajdziemy bajeczne "widoczki". Dzięki zdobyczom XX wieku, takim jak latanie, do większości z nich można się bezproblemowo dostać.

Niektóre z publikowanych tu miejsc są powszechnie znane i odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Inne, ze względu na trudny dostęp są przeznaczone tylko dla oczu nielicznych podróżników. Jeszcze inne zostały odkryte zupełnie niedawno i dopiero budowana jest infrastruktura pozwalająca na dotarcie do nich. Czasem też specjalne regulacje prawne ograniczają ruch turystyczny, by zachować szczególne miejsca w nienaruszonym stanie.

Nie ograniczamy się jedynie do najpiękniejszych naturalnych miejsc na Świecie. Pokazujemy także najważniejsze budowle minionych cywilizacji, a także najpiękniejsze miasta i znajdujące się w nich cuda architektury współczesnej

Przystań na plaży w Jericoacoara

Jericoacoara. Trudno jest to przeliterować, choć wymówienie nazwy tego miasteczka jest jeszcze trudniejsze, a znalezienie go – najtrudniejsze.

To małe, kieszonkowe, rajskie miasteczko, położone na północnym krańcu Brazylii, pozostawało od dziesięcioleci dobrze strzeżoną tajemnicą i dopiero pod koniec lat 80. pojawiło się jako hotspot turystyczny.

Kiedyś to nadmorskie miasteczko, znane w skrócie jako „Jeri”, było senną wioską rybacką, przyciągającą hipisów, marzycieli i wędrowców. Dziś kusi surferów ponieważ znane jest z silnych, porywistych wiatrów, idealnych do uprawiania sportów wiatrowych.

Read More: Jericoacoara

Itá Letra - tajemnicze symboleW głębi pasma górskiego Ybytyruzú w Paragwaju, stoi imponująca zagadka Itá Letra („Piedra con Letra”). Jesto to miejsce, w którym znajduje się zestaw nieopisanych petroglifów, które przez długi czas uważano za mające naturalny związek z wikingami. Enigmatyczny zestaw petroglifów pochodzi z około 5000 lat pne i zawiera liczne symbole. Jednak najbardziej znanymi z nich są ryciny, które prawdopodobnie przedstawiają „mapy gwiazd” lub konstelacje.

Read More: Itá Letra - tajemnicze symbole
Inca Pisaca

Wysoko ponad kolonialnym miasteczkiem Pisac, dzisiejszą bramą dla wielu turystów do Świętej Doliny, znajdują się jedne z najlepiej zachowanych ruin Inków. Może nie są w tak pięknym miejscu jak Machu Picchu i nie są tak monumentalne jak Sacsayhuamán, ale dzieło kamieniarzy tutaj jest jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek powstało w Peru lub gdziekolwiek indziej na Świecie. Ruiny ciągną się na odcinku około kilometra - dwóch wzdłuż grzbietu górskiego na wysokości 3250 m n.p.m. Jego kolejne sekcje są oddzielone naturalnym, trudnym terenem, ale można się między nimi poruszać siecią ścieżek i tuneli.

Read More: Pisac
Rezerwat Iberá Wetlands

Iberá Wetlands (mokradła Iberá) to rozległy teren podmokły, znany lokalnie jako Esteros del Iberá. Położony jest w północnej prowincji Corrientes w Argentynie. Jest to jeden z najważniejszych zbiorników słodkowodnych na kontynencie i drugi pod względem wielkości zbiornik słodkiej wody na świecie. Sam basen, utworzony przez ruchy płyt tektonicznych, jest wypełniony naturalną wodą deszczową i służy jako filtr dla jednego z największych podziemnych jezior na świecie, zbiornika wodnego Guarini. Składa się z bagien, lagun i łąk sawannowych i jest domem dla oszałamiającej ilości 4000 gatunków roślin i zwierząt, co stanowi 30 procent różnorodności biologicznej Argentyny.

Read More: Rezerwat Iberá Wetlands

Gorące źródłaGorące źródła znajdują się pod powierzchnią ziemi w północno-zachodnim Urugwaju, a dokładniej na wybrzeżu, blisko rzeki Urugwaj. To jeden z największych zbiorników wód podziemnych na świecie: zbiornik wodny Guaraní.

Ten system wodny zajmuje część terytorium Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. W tym ostatnim temperatury wody wahają się od 38ºC do 46ºC, co czyni to miejsce doskonałym miejscem do eksploatacji wód termalnych wyłaniających się z głębin Ziemi.

Read More: Gorące źródła

Georgetown - Stolica GujanyGeorgetown, stolica Gujany ma niemal bajkowy wygląd dzięki wysadzanym drzewami uliczkom i alejom oraz uroczej holenderskiej architekturze kolonialnej i wiktoriańskiej, wywodzącej się z czasów kolonii holenderskiej i angielskiej. Georgetown leży poniżej poziomu przypływu, chronionego przez falochron z szeregiem kanałów przecinających miasto. Gdy opady są duże, duże ryzyko stanowią tu powodzie.

Read More: Georgetown - Stolica Gujany

Fort Zeelandia w ParamariboFort Zeelandia to twierdza w Paramaribo w Surinamie. W 1640 r. Francuzi zbudowali drewniany fort w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się Fort Zeelandia. Podczas brytyjskich dni kolonialnych fort został wzmocniony i stał się Fortem Willoughby. W 1651 r. Holendrzy utworzyli w pobliżu niewielki punkt handlowy.

W grudniu 1666 roku holenderski admirał Abraham Crijnssen otrzymał dowództwo eskadry złożonej z fregat Zeelandia, West-Cappelle i Zeeridder oraz 4 mniejszych statków, w tym Prins te Paard. Wysłano go do Indii Zachodnich i wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej w wyprawie przeciwko Anglikom. Crijnssen opuścił Veere 30 grudnia z 700 ludźmi na pokładzie, w tym ponad 200 żołnierzami.

Read More: Fort Zeelandia w Paramaribo
Archipelag Fernando de Noronha

Archipelag Fernando de Noronha, składający się z 21 wysp i wysepek, jest rajem o nieopisanym pięknie i został wpisany na listę światowego dziedzictwa. Aby wyspy mogły zachować swoją naturę, liczba odwiedzających jest ograniczona, a za wstęp na wyspy trzeba zapłacić opłatę za ochronę środowiska.

Połączenie krystalicznie czystych wód, złocistych piasków i życia morskiego fascynuje ludzi z całego świata. Plaże są podzielone między morze wewnętrzne (wody w kierunku kontynentu brazylijskiego) i morze zewnętrzne (wody w kierunku Oceanu Atlantyckiego). Bardzo często tutejsze plaże widuje na listach najpiękniejszych plaż Brazylii i świata. Plaże Praia dos Porcos, Praia dos Leões i Baía do Sancho, były dwukrotnie wybierane przez TripAdvisor jako najlepsza plaża na świecie.

Read More: Fernando de Noronha

Devils Nose TrainJest takie powiedzenie, że podróż jest ważniejsza niż cel podróży. W przypadku pociągu Devil's Nose Train (znanego lokalnie jako Nariz del Diablo) w Ekwadorze, jest to z pewnością trafne, ponieważ celem podróży jest ostatecznie jej początek.

Więc jeśli spędzanie prawie trzech godzin w podróży i przybycie do punktu początkowego nie jest twoją pasją, możesz pominąć ten tekst.

Jeśli jednak, spędzenie trzech godzin na poznawaniu jednego z największych osiągnięć inżynierii kolejowej na świecie z jednoczesnym podziwianiem spektakularnych krajobrazów w Andach wydaje ci się interesujące, to Nariz del Diablo będzie dla ciebie wyjątkową przygodą.

Read More: Devils Nose Train

Delta OrinokoPrawie cała długość Orinoko, jednej z największych rzek świata, leży w Wenezueli. Płynie ona w tropikalnych lasach deszczowych, które prowadzą do Amazonii, tworząc największy obszar lasów tropikalnych na planecie i kończy się nad Atlantykiem neotropikalną deltą. Ujście Orinoko do oceanu przepływa przez labirynt wąskich potoków i kanałów, które przesiąkają między tysiącami niskich wysp lasu palmowego lasu i namorzynów.

Read More: Delta Orinoko