Szwajcaria Saksońska

Most Bastei w Szwajcarii Saksońskiej

Park Narodowy Szwajcaria Saksońska, położony na wschodzie Niemiec i graniczący z Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria w Czechach, leży tylko rzut kamieniem od Drezna. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm szwajcarskim artystom uczącym się w Dreźnie, którzy wybrali się na wycieczkę po okolicy i natychmiast nazwali ją Szwajcarią Saksońską po stwierdzeniu, że majestatyczne formacje skalne z piaskowca Łaby przypominają im góry w pobliżu domu.

Dzięki ponad 100 milionom lat pracy wiatru i wód Łaby, obszar jest usłany porowatą skałą, która tworzy dziwaczne kolumny, poobijane klify, płaskowyże i głębokie doliny. Saksońska Szwajcaria jest również znana jako „miasto w kamieniach”.

Co zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej

Schrammsteine

Widoki z góry Schrammsteine są rozległe i imponujące w każdym kierunku. Wycieczka na szczyt jest piękna, prowadzi przez las i omszałe zielone stosy skał, dając przedsmak tego, co pobaczysz na górze. Szlak jest umiarkowanie łatwy, obejmuje schody i kilka przewężeń, ale to dotyczy prawie wszystkich wędrówek w Szwajcarii Saksońskiej.

Istnieje kilka różnych punktów początkowych, które będą wskazywane przez zaparkowane samochody wzdłuż Elbeitenweg. Ale z każdego z nich będziesz potrzebować około 45 minut w jedną stronę. Pamiętaj jednak, aby zostawić sobie wystarczająco dużo czasu na szczycie!

Most Bastei

Most Bastei został zbudowany w 1851 roku jako atrakcja turystyczna i do dziś spełnia swoje zadanie z olśniewającą wydajnością. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce w parku i najłatwiej do niego dotrzeć.

Na samym moście i wokół niego znajduje się kilka punktów widokowych, z których wszystkie można odwiedzić za darmo (z wyjątkiem jednej części mostu, za którą obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 2 EUR).

W pobliżu Bastei znajduje się parking więc można tu podjechać bez konieczności wędrowania. Jednak zdecydowanie warto zrobić sobie przyjemność i wejść tu szlakiem przez Schwedenlöcher.

Schwedenlöcher

Okrężna trasa z miasta Rathen prowadzi za pięknym jeziorem przez Szwedzkie Dziury, czyli schody prowadzące w górę obok omszałych stosów skał i jest absolutnie niesamowita. Zajmuje około godziny i mimo, że nie jest szczególnie trudna, jest warta każdego wysiłku.

Została nazwana Szwedzkie Dziury (Schwedenlöcher), ponieważ przypomina podobne szlaki w Szwecji a ponadto tu wiele nazw zostało zapożyczonych z innych krajów

Twierdza Königstein

Po drugiej stronie Łaby u podnóża góry stołowej o tej samej nazwie leży małe miasteczko Königstein. Jest ono znane głównie z twierdzy. Twierdza Königstein to wyjątkowy pomnik europejskiej sztuki budowy fortec. 750-letnia historia uczyniła z niej imponującą konfigurację architektury późnego gotyku, renesansu, baroku i XIX wieku. Kompleks forteczny o powierzchni 9,5 hektara jest udostępniony do zwiedzania jako wojskowy i historyczny skansen.

Jak dotrzeć do Szwajcarii Saksońskiej?

Jeśli chcesz przejść szlaki wytyczone w pobliżu Bastei, pewnie rozpoczniesz w Rathen. Musisz wiedzieć, że w mieście można parkować tylko wtedy, gdy mieszkasz w lokalnym hotelu i masz pozwolenie na parkowanie. Jeśli nie, pozostaje parking bezpośrednio przy moście Bastei lub w Bad Schandau po przeciwnej stronie Łaby. Jednak to nie problem, bo po rzece kursują promy wahadłowe, aż do późnych godzin wieczornych.

Prywatna linia autobusowa Bastei-Kraxler obsługuje autobusy turystyczne łączące Bastei z Wehlen, Bad Schandau (stare miasto) i Königstein, a publiczne autobusy kursujące z Drezna zatrzymują się w odległości 500m od Bastei

Ponadto do Bad Schandau można dotrzeć pociągiem z Drezna (0,5h), Pragi (2,5h) i Berlina (3h)

Kiedy jechać do Szwajcarii Saksońskiej?

Najlepszą porą na odwiedzenie Saksonii w Niemczech jest okres od czerwca do sierpnia, kiedy to będzie przyjemna temperatura i niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura w Saksonii wynosi 23°C w lipcuc a najniższa 1°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
1°C 2°C 8°C 14°C 18°C 21°C 23°C 23°C 19°C 13°C 8°C 3°C
33
mm
18
mm
22
mm
22
mm
32
mm
44
mm
51
mm
45
mm
29
mm
26
mm
23
mm
32
mm
SAXONY POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy