Opactwo Maria Lach

Opactwo Maria Lach

Maria Laach to okazały klasztor benedyktyński w zachodnich Niemczech, położony na zachodnim brzegu niewielkiego jeziora Laacher See, około 25 km w kierunku zachodnim od Koblencji. Opactwo założone zostało pod koniec XI wieku na polecenie ówczesnego księcia Palatynatu Reńskiego - Henryka II Andegaweńskiego (1133-1189) i jego żony Adelajdy. Świątynię wzniesiono po zachodniej stronie jeziora Laacher See naprzeciwko istniejącego niegdyś zamku. Przy pracach budowlanych brali udział sprowadzeni przez Henryka architekci z Lombardii.

Pierwszy i najważniejszy etap budowy trwał do połowy XIII wieku, gdy ukończono budowę zachodnich wież, oraz wymieniono stare drewniane stropy na kamienne sklepienia kolebkowe. Pierwszymi mieszkańcami opactwa byli ojcowie Benedyktyni z zakonu świętego Maksymiliana w Trewirze. Przez stulecia klasztor stanowił centralny ośrodek religijny i kulturalny regionu Eifel jak i całej doliny środkowego Renu. Na przełomie XVII-XVIII stulecia wnętrza świątyni przebudowane zostały w ówcześnie modnym barokowym stylu. Na początku XIX wieku opactwo zostało przejęte zostało przez wojska Napoleona Bonaparte (1769-1821) i przekazane w ręce jezuitów.

Benedyktyni powrócili tu dopiero pod koniec XIX wieku i pozostają do czasów obecnych. Obecnie w pełni odrestaurowany klasztor stanowi idealny przykład romańskiego budownictwa sakralnego z czasów Hohenstaufów (dynastia niemieckich władców panujących w latach 1079-1254). Sercem całego kompleksu jest imponująca trójnawowa bazylika z dwoma transeptami w której każdego dnia rozbrzmiewają gregoriańskie chorały.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się XI wieczna romańska krypta upamiętniająca miejsce pochówku pierwszego opata Gilberta z Affligem. Pomiędzy murami klasztornymi a bazyliką urządzono ogród klasztorny z wieloma gatunkami roślin w których na uwagę zasługują owiane tajemnicami i legendami Lilie z Laach.

Słowo Laach w języku staroniemieckim oznaczała jezioro i jako nazwa własna było zastrzeżone dla fundacji klasztornych zakładanych przy jeziorach. Praktycznie do XX wieku funkcjonowała także łacińska nazwa Abbatia S.Mariae ad Lacum (Opactwo świętej Marii nad jeziorem).

Jak dojechać do opactwa Maria Laach?

Jeśli nie podróżujemy własnym samochodem i musimy korzystać z transportu publicznego mamy do wyboru kilka możliwości dotarcia do Maria Lach. Z Kolonii pociągiem do Namedy a następnie ostatnie 18km taksówką, z lotniska w Kolonii do miejscowości Mendig busem a ostatnie 3km taksówką lub pieszo. Do Mendig możemy również dojechać pociągiem z Koblencji

Kiedy jechać zobaczyć opactwo Maria Laach?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Nadrenia-Palatynat w Niemczech są miesiące od czerwca do sierpnia, kiedy to temperatury są przyjemne a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Nadrenii-Palatynacie wynosi 24°C w lipcu a najniższa 3°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
3°C 4°C 9°C 15°C 18°C 21°C 24°C 23°C 19°C 14°C 8°C 5°C
13
mm
9
mm
12
mm
11
mm
18
mm
16
mm
19
mm
16
mm
13
mm
11
mm
14
mm
18
mm
NADRENIA-PALATYNAT POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy