TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Opactwo Maria Lach

Opactwo Maria Lach

Maria Laach to okazały klasztor benedyktyński w zachodnich Niemczech, położony na zachodnim brzegu niewielkiego jeziora Laacher See, około 25 km w kierunku zachodnim od Koblencji. Opactwo założone zostało pod koniec XI wieku na polecenie ówczesnego księcia Palatynatu Reńskiego - Henryka II Andegaweńskiego (1133-1189) i jego żony Adelajdy. Świątynię wzniesiono po zachodniej stronie jeziora Laacher See naprzeciwko istniejącego niegdyś zamku. Przy pracach budowlanych brali udział sprowadzeni przez Henryka architekci z Lombardii.

Pierwszy i najważniejszy etap budowy trwał do połowy XIII wieku, gdy ukończono budowę zachodnich wież, oraz wymieniono stare drewniane stropy na kamienne sklepienia kolebkowe. Pierwszymi mieszkańcami opactwa byli ojcowie Benedyktyni z zakonu świętego Maksymiliana w Trewirze. Przez stulecia klasztor stanowił centralny ośrodek religijny i kulturalny regionu Eifel jak i całej doliny środkowego Renu. Na przełomie XVII-XVIII stulecia wnętrza świątyni przebudowane zostały w ówcześnie modnym barokowym stylu. Na początku XIX wieku opactwo zostało przejęte zostało przez wojska Napoleona Bonaparte (1769-1821) i przekazane w ręce jezuitów.

Benedyktyni powrócili tu dopiero pod koniec XIX wieku i pozostają do czasów obecnych. Obecnie w pełni odrestaurowany klasztor stanowi idealny przykład romańskiego budownictwa sakralnego z czasów Hohenstaufów (dynastia niemieckich władców panujących w latach 1079-1254). Sercem całego kompleksu jest imponująca trójnawowa bazylika z dwoma transeptami w której każdego dnia rozbrzmiewają gregoriańskie chorały.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się XI wieczna romańska krypta upamiętniająca miejsce pochówku pierwszego opata Gilberta z Affligem. Pomiędzy murami klasztornymi a bazyliką urządzono ogród klasztorny z wieloma gatunkami roślin w których na uwagę zasługują owiane tajemnicami i legendami Lilie z Laach.

Słowo Laach w języku staroniemieckim oznaczała jezioro i jako nazwa własna było zastrzeżone dla fundacji klasztornych zakładanych przy jeziorach. Praktycznie do XX wieku funkcjonowała także łacińska nazwa Abbatia S.Mariae ad Lacum (Opactwo świętej Marii nad jeziorem).

Jak dojechać do opactwa Maria Laach?

Jeśli nie podróżujemy własnym samochodem i musimy korzystać z transportu publicznego mamy do wyboru kilka możliwości dotarcia do Maria Lach. Z Kolonii pociągiem do Namedy a następnie ostatnie 18km taksówką, z lotniska w Kolonii do miejscowości Mendig busem a ostatnie 3km taksówką lub pieszo. Do Mendig możemy również dojechać pociągiem z Koblencji

Kiedy jechać zobaczyć opactwo Maria Laach?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Nadrenia-Palatynat w Niemczech są miesiące od czerwca do sierpnia, kiedy to temperatury są przyjemne a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Nadrenii-Palatynacie wynosi 24°C w lipcu a najniższa 3°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
3°C 4°C 9°C 15°C 18°C 21°C 24°C 23°C 19°C 14°C 8°C 5°C
13
mm
9
mm
12
mm
11
mm
18
mm
16
mm
19
mm
16
mm
13
mm
11
mm
14
mm
18
mm
NADRENIA-PALATYNAT POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy