Wąwóz Partnachklamm

Wąwóz Partnachklamm w Garmisch-Partenkirchen

Partnachklamm znajduje się niedaleko Zugspitze, najwyższego szczytu Niemiec. Jego długość wynosi około kilometra, a głębokość dochodzi do 80 metrów. Piękno wąwozu jest nie do opisania. Wędrówka prowadzi po kamienistych ścieżkach nad rwącymi wodami rzeki Partnach. Rzeka ta została utworzona przez topniejące lodowce Zugspitze i miliony lat temu przecięła góry i utworzyła wąwóz Partnach. Na klifach i w grotach, szczególnie w zimie, występują osobliwe i dziwne formacje lodowe, podobne do stalaktytów i stalagmitów. Tworzą bajkowe, wręcz baśniowe obrazy, nadając zimowym wędrówkom szczególnego uroku.

Moment, w którym wchodzisz do wąwozu Partnach i znajdziesz się otoczony masywnymi ścianami skalnymi, nie daje się porównać z niczym innym. Słyszysz wodę pędzącą przez wąwóz pod tobą. Dziki i hałaśliwy. Można sobie tylko wyobrazić ogromne ilości wody, które przez stulecia wydrążały górę. Spacerując obok imponujących skał, będziesz zaskoczony wszystkimi nowymi i zapierającymi dech w piersiach perspektywami, które czekają na szlaku.

Ci, którzy lubią wygodę, mogą podjechać do wyjścia z wąwozu Partnachklamm kolejką linową. Oczywiście nie pozwala to na całkowite przeżycie wędrówki wąwozem, ale widoki z kolejki linowej są nadal spektakularne. Wąwóz jest połączony stalowym mostem wiszącym, który dodatkowo podnosi poziom adrenaliny.

Z Partnachklamm można przejść dalej do zamku Schachen. Był to domek myśliwski słynnego (lub niesławnego, jak niektórzy mogą powiedzieć) Ludwika II Bawarii. To dość długi, ponad 3 godzinny spacer. Chociaż nie jest to prawdziwa wędrówka po bezdrożach, po drodze mija się wille i małe zameczki, to wciąż czuć piękno otaczającej przyrody.

Wędrówki z przewodnikiem przy świetle pochodni w Partnachklamm

Fascynujące, jak zmienia się wygląd wąwozu, gdy słońce przesuwa się po niebie, a światło zmienia się niemal z każdą sekundą. Podczas wędrówki z przewodnikiem przy świetle pochodni można z bliska podziwiać spektakl światła i cienia. To wyjątkowe doświadczenie bez względu na porę roku - ale szczególnie zimą. Gdy światło płonących pochodni zostaje załamane przez gigantyczne lodowe zasłony, wędrowców ogarnia prawdziwie mistyczna i czarująca atmosfera.

Jak dostać się do Partnachklamm?

Droga z Monachium do Ga-Pa jest w doskonałym stanie. Jednak korki są częste na wiejskich drogach w pobliżu Garmisch, ponieważ w tej okolicy zawsze jest wielu turystów. Nie można jechać prosto do wąwozu, lepiej zaparkować samochód przy Olympic Ski Stadium w Garmisch-Partenkirchen. Stamtąd do wąwozu (w kierunku Wildenau) jest około pół godziny marszu. Jeśli wolisz wygodniejszy i nietypowy środek transportu, zaprzęg konny zabierze Cię bezpośrednio z parkingu do celu wycieczki!

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wąwóz jest czynny cały rok. Od października do maja w godzinach 08.00 - 18:00, a od czerwca do września od 06.00 do 22.00. Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem wąwozu! Wąwóz jest zamknięty na noc dla bezpieczeństwa odwiedzających!

Ceny biletów kształtują się następująco: dorośli: 6,00 EUR, dzieci i młodzież (6 - 17 lat): 3,00 EUR, grupy (od 15 osób - kierowca autobusu i przewodnik bezpłatnie): 5,00 EUR od osoby

Kiedy odwiedzić wąwóz Partnachklamm?

Choć najkorzystniejszą porą na podróżowanie do Bawarii w Niemczech jest od okres od czerwca do sierpnia, to jednak sam wąwóz Partnachklamm warty jest zobaczenia zarówno w lecie jak i zimą.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
2°C 3°C 9°C 15°C 18°C 21°C 23°C 24°C 19°C 13°C 8°C 4°C
46
mm
24
mm
37
mm
29
mm
62
mm
64
mm
57
mm
52
mm
36
mm
40
mm
26
mm
46
mm
BAWARIA POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy