Wodospad Szallalat Uzud

Ouzoud Waterfalls Wodospad Szallalat Uzud to wodospad o wysokości 110 metrów. Położony jest on w pobliżu miejscowości Mojen w Atlasie Średnim, w prowincji Azilal, 150 km na północny wschód od Marrakeszu, w Maroku, na kontynencie afrykańskim. Dolny odcinek wodospadu jest dostępny poprzez zacienioną przez drzewka oliwne ścieżkę, których rośnie na tym terenie niezwykle dużo. Na szczycie wodospadu jest kilkanaście starych małych młynów, które nadal są w użyciu. Można też wyruszyć wąską i trudną ścieżką prowadzącą do drogi Beni Mellal. Opuszczając wąwozy z Wadi El-Abid należy być niezwykle ostrożnym gdyż czasami można nie dostrzec dna, które jest prawie 600 metrów w dół.

Wodospad Szallalat Uzud jest to najczęściej odwiedzany punkt w regionie. W pobliżu znajdują się malownicze zielone doliny, młyny, sady i przepiękny wąwóz rzeki El Abid, (co po arabsku znaczy rzeka niewolników). Wiele stowarzyszeń lokalnych i krajowych prowadzi projekty mające na celu ochronę i zachowanie tego wspaniałego terenu.

Poniżej wodospadu Szallalat Uzud na rzece Wadi Uzud znajdują się szeregi mniejszych kaskad. Następnie rzeka ta zasila inną rzekę - Wadi El-Abid. W pobliżu wodospadu można spotkać dziko żyjące makaki berberyjskie.

Atrakcją są niewątpliwie również jaskinie, w których znajdują się młyny wodne zasilane wodospadami.

Podziwiając piękno wodospadu można zapomnieć, że znajduje się on w środku pustyni.

Dla turystów chcących odwiedzić i podziwiać piękno wodospadu oraz okolicznych atrakcji organizowane są wspaniałe wycieczki. Na pewno wspaniałym przeżyciem będzie możliwość usłyszenia huku spadającej wody, podziwiania lśniącej tęczy, która tworzy się w mgiełce wody unoszącej się nad wodospadem. Być może uda się spotkać dzikie małpy, które często gromadzą się obok wody. Zarówno ogromne wrażenia jak i wspaniałe zdjęcia, które uda się zrobić na pewno zostaną w naszej pamięci na bardzo długi czas. A po pełnej wrażeń wyprawie można zrelaksować się w jednej z restauracji wzdłuż ścieżki do wodospadu, odpoczywając i podziwiając jednocześnie wspaniałe widoki.