Wodospad Vøringfossen

Vøringsfossen Waterfall Wodospad Vøringfossen jest 83 najwyższym wodospadem w Norwegii, biorąc za podstawę całkowity spadek wody. Leży na szczycie Måbødalen w gminie Eidfjord w Hordaland, niedaleko autostrady nr 7, która łączy Oslo z Bergen. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 182 metry, natomiast najdłuższy pojedynczy spadek wody ma 163 metry wysokości.

Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza w kraju i bardzo ważna atrakcja turystyczna po drodze z Hardangervidda do Hardangerfjordu.

Nazwa Vøringfossen pochodzi od czasownika vyrða (szanować, czcić). Ostatnim elementem nazwy jest forma foss (wodospad), która jest później dodawana.

Wodospad aż do 1821 roku był znany jedynie lokalnym mieszkańcom. W tym roku profesor Christopher Hansteen, który był w drodze do Hardangervidda, aby dokonać obserwacji astronomicznych, oszacował wysokość wodospadu na około 280 metrów rzucając kamienie na dół i mierząc czas, jaki upłynął za pomocą kieszonkowego zegarka. W 1893 roku zmierzono wysokość wodospadu za pomocą sznurka i wykazano, że jego prawdziwa wysokość wynosi 163 metry.

W 1880 roku Ola Garen postanowiła zbudować hotel na szczycie wodospadu. Jedyną drogą w górę była ścieżka z 1500 schodami wraz z utwardzoną drogą, która została zbudowana w 1872 roku, aby zabrać angielskich turystów do wodospadu. W 1891 r. wybudowano nową drogę z tunelami wzdłuż Eidfjordvandet, i w tym samym roku zakończyła się również budowa hotelu Fossli, zaprojektowanym w stylu secesyjnym przez architekta Frederika Konow Lunda. Wszystkie materiały konstrukcyjne musiały być przewożone na koniu z Eidfjordu aż do szczytu wzgórza. Około 1900 dużych statków wycieczkowych zaczęło odwiedzać Eidfjord, a pasażerowie byli transportowany do doliny za pomocą koni i wozów.

Bjoreia, mała rzeka, na której znajduje się Vøringfossen, ma wodną zaporę w dolinie Sysendalen nad wodospadem. Objętość wody w rzece jest regulowana w związku z rozwojem mocy, ale w sezonie letnim wymagane jest minimalne natężenie przepływu 12 m³ / s, co nie przynosi korzyści dla turystyki.

Kompozytor Edvard Grieg miał w pobliżu chatę i bardzo często odwiedzał wodospad.