Eas a' Chual Aluinn

Eas a' Chual AluinnWodospad Eas a' Chual Aluinn znajduje się w pobliżu Kylesku, 50 kilometrów na północ od Ullapool w Szkocji (Wielka Brytania).Jest to najwyższy wodospad w Wielkiej Brytanii z spadkiem wody wynoszącym 200 metrów wysokości. W pełnym przepływie wody jest ponad trzy razy wyższy niż wodospad Niagara.

Do wodospadu można dotrzeć pieszo idąc przez około 10 kilometrów po bagnistej ziemi od drogi, około 5 kilometrów na południe od Kylesku w Sutherland. Na początku teren ten jest bardzo podmokły, później ścieżka jest już sucha, ale za to skalista i wyboista. Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu wodospadu Eas a' Chual Aluinn, ponieważ obszar ten jest bardzo niebezpieczny.

Na ostrym zakręcie na A894 między Kylesku i skrzyżowaniem Lochinver znajduje się parking (ze znakiem parkingowym). Przy dobrej pogodzie możliwa jest wyprawa łodzią od hotelu Kylesku do Loch Beag, skąd bardzo dobrze widać wodospad. Tak, więc istnieją dwa główne sposoby odwiedzenia tego niezwykłego wodospadu - szlakiem lub statkiem. Opcja podróży statkiem, aby zobaczyć wodospad jest również dużo łatwiejsza. Płynąc statkiem często można zauważyć szare foki, które licznie zamieszkują tamtejsze rejony. Piesza wędrówka jest dosyć długa, męcząca i trudno przewidzieć czy warunki panujące na trasie będą sprzyjające dla takiej wycieczki. Często, aby uzyskać lepszy widok na wodospad trzeba poruszać się po szczycie klifu, co jest bardzo niebezpieczne.

Zimą, gdy na wzgórzu znajduje się leżący śnieg, potrzebne są toporki, raki i wiedza, doświadczenie oraz umiejętność prawidłowego posługiwania się nimi. Okres zimowy jest, więc momentem, kiedy warunki na wycieczkę nad wodospad Eas a' Chual Aluinn nie są zbyt sprzyjające.

Najlepszym okresem na to, aby odwiedzić wodospad Eas a' Chual Aluinn jest czas zaraz po ulewnych deszczach, wtedy to wodospad jest najbardziej okazały, a widok zapiera dech w piersiach.

Nazwa wodospadu Eas a' Chual Aluinn wzięła się z języka gaelickiego szkockiego gdzie „Eas a" Chùil Àlainn” znaczyło „wodospad pięknych warkoczy”.