TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Wodospady Wiktorii

Wodospady Wiktorii
Wodospady Wiktorii

Jedna z największych atrakcji w Afryce i jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie, Victoria Falls (Wodospady Wiktorii) znajduje się na rzece Zambezi, czwartej co do wielkości rzece w Afryce, która wytycza granicę między Zambią a Zimbabwe. Wodospady Wiktorii to jedyny wodospad na świecie o długości ponad kilometra i wysokości ponad stu metrów. Hałas tego wodospadu można usłyszeć z odległości 40 kilometrów, podczas gdy mgła z opadającej wody wznosi się na ponad 400 metrów i można ją zobaczyć nawet z odległości 50 kilometrów. Nic dziwnego, że miejscowe plemiona zwykły nazywać wodospad Mosi-o-Tunya (Dym, który grzmi).

Wodospady Wiktorii - Galeria zdjęć

{gallery}victoria-falls{/gallery}

Jak dotrzeć do Wodospadów Wiktorii

Planując pobyt przy Wodospadach Wiktorii najlepiej dostać się do Livingstone, które leży zaledwie kilka kilometrów od wodospadu. Z Johannesburga (RPA), Windhoek (Namibia) i Harare (Zimbabwe) są tu regularne loty.

Alternatywą dla połączeń lotniczych może być pociąg. Z RPA kursują pociągi zaczynające trasę w Johannesburgu i Pretorii. Dalej przez przejście graniczne Mesyna-Beitbridge i Bulawayo do Victoria Falls. Z Lusaki w Zambii pociągi jadą na przejście graniczne Livingstone - Victoria Falls do Bulawayo i Harare.

Opcją może być też dojazd autobusem. Autobusy regularnie kursują między Wodospadami Wiktorii i Bulawayo. Do Bulawayo można się dostać z Harare lub Johannesburga. Możliwy jest też dojazd z Namibii. Intercape Bus Company oferuje dwa razy w tygodniu wycieczki z Windhoek do Victoria Falls luksusowymi autokarami.

Jak spędzić czas przy wodospadach Wiktorii

Chociaż większość turystów przyjeżdża tu, by podziwiać piękno samych wodospadów, to na miejscu można znaleźć kilka propozycji bardziej aktywnej rekreacji. Ceny jednak potrafią skutecznie odstraszyć od korzystania z nich: rafting (170$), bungee (160$), pływanie tuż przy wodospadzie (od 110$)

Wodospady Wiktorii - kiedy jechać

Różne pory roku zapewnią zupełnie inne doznania przy wodospadach. Szczytowy okres przepływu wody przypada na marzec i kwiecień, bo wtedy mocy wodospadów można doświadczyć w całej okazałości. Ze względu na mgłę rozpylonej wody nie można zobaczyć wtedy jednak całej szerokości wodospadu. Pozostaje jedynie widok z powietrza. Gdy poziom wody opada, widok wodospadów staje się coraz lepszy, a około listopada i grudnia poszczególne odnogi wodospadu stają się małymi strumyczkami i w niektórych miejscach wzdłuż szerokości 1,7 km, nie ma w ogóle wody. Wizyta przy wodospadach w tym okresie pozwala na obserwację imponujących klifów, które tworzą ścianę wodospadu. Wtedy też można docenić w pełni wielkość otchłani w którą wpada woda.


Koordynaty GPS


Kraj: Zambia, Zimbabwe

Nazwa: Victoria Falls

Latitude: -17.924444
Longitude: 25.856667
DMS Lat: 17° 55' 27.9984'' S
DMS Long: 25° 51' 24.0012'' E
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Zambia