Miraflores

Panorama dzielnicy Miraflores

Miraflores jest bez wątpienia najpopularniejszym miejscem zarówno dla obcokrajowców jak i Peruwiańczyków, aby znaleźć zakwaterowanie, pójść na zakupy, zjeść dobry posiłek, zrelaksować się w miłej kawiarni, bawić się w jednym z wielu barów, klubów czy dyskotek. Dzielnica ta ma wiele do zaoferowania, dlatego warto spędzić trochę czasu w jednej z najpiękniejszych dzielnic Limy. Miraflores łączy tradycyjne i nowoczesne wpływy, Stare domy współistnieją z nowoczesnymi wielopiętrowymi budynkami, hotelami, kasynami i bankami. Znajdują się tu tradycyjne kawiarnie i restauracje obok nowoczesnych europejskich lokali lub sieci fast foodów, a instytucje kulturalne obok dyskotek i barów.

Dzielnica Miraflores została oficjalnie założona 2 stycznia 1857 roku. Znajdująca się nad Oceanem Spokojnym Miraflores ma powierzchnię 9,62 km². Dzielnica jest połączona z centrum Limy przez Via Expresa i Avenida Arequipa. Graniczy z dzielnicą San Isidro na północy, Surquillo i Santiago de Surco na wschodzie, Barranco na południu i z Oceanem Spokojnym na zachodzie.

Historia Miraflores jest prawdopodobnie tak stara jak historia okupacji wybrzeża Peru. Przez tysiące lat ludzie żyli tu w pięknej okolicy. Pierwszymi osadnikami byli rybacy, łowcy i zbieracze. Późniejsze starożytne kultury zajęły ziemię z widokiem na Ocean Spokojny. Nadal widocznym przypomnieniem tych czasów jest Pucllana Huaca (Piramida Adobe). Wkrótce po założeniu Limy przez Francisco Pizarro w 1535 roku hiszpański kolonista zaczął zaludniać obszar znany dziś jako Miraflores. W połowie XVIII wieku obszar ten był znany jako San Miguel de Miraflores z kościołem parafialnym w samym centrum. W tym czasie Miraflores stało się już popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar ten szybko zyskał popularność jako kurort nadmorski, a elita Limy wybudowała tu swoje letnie rezydencje.

Dzięki zamożnym europejskim imigrantom osiedlającymi się w Miraflores w połowie XIX wieku wioska szybko rozwinęła się w ekskluzywne przedmieście Limy. 2 stycznia 1857 r. oficjalnie utworzono okręg Miraflores. Podczas wojny o Pacyfik Miraflores było jedną z głównych linii obrony przed inwazją wojsk chilijskich. Po klęsce armii peruwiańskiej Chilijczycy splądrowali i spalili Miraflores. Dzięki dzielnym ludziom, którzy próbowali bronić Limy podczas Wojny o Pacyfik, Miraflores otrzymała przydomek „Cuidad Heroica” (Heroiczne miasto). Odbudowa Miraflores po wojnie postępowała powoli. Krok po kroku przekształcała się w ekskluzywną dzielnicę mieszkalną. Na początku XX wieku Miraflores była wciąż spokojną wsią liczącą około 1200 mieszkańców. Jednak po wybudowaniu drogi Av. Arequipa, łączącej centrum miasta z Miraflores, urbanizacja i industrializacja Miraflores osiągnęły stały wzrost.

Centra Miraflores

Podczas gdy w innych dzielnicach trudno znaleźć prawdziwe centrum miasta, Miraflores ma właściwie dwa. Pierwsze to Ovalo Miraflores (rondo Miraflores) z Parque Central (Central Parkiem) w kierunku Av. Larco i Aleją Diagonal w kierunku Oceanu Spokojnego. Tutaj znajduje się wiele miłych kawiarni, barów, sklepów, restauracji i hoteli.

Drugie centrum miasta znajduje się nad brzegiem oceanu w Miraflores, biegnące wzdłuż klifów i z widokiem na Ocean Spokojny. Wzdłuż Miraflores „malecon” – ulica w pasie nadmorskim, gdzie znajduje się mała oaza z wieloma przyjemnymi parkami łączącymi się ze sobą w zielony pas wzdłuż linii brzegowej. Widok na Ocean Spokojny jest oszałamiający. W pogodne dni widać zatoki Chorrillos na południu aż do Callao na północy.

Wybrzeże i plaże

Miraflores jest również dobrze znane surferom z plaż na Costa Verde. Tutaj ocean zapewnia doskonały wiatr i fale dla tego fantastycznego sportu. Skaliste plaże mogą być dość zatłoczone w miesiącach letnich, nawet jeśli pływacy wolą piaszczyste plaże na południu.

Kultura

Miraflores charakteryzuje się także żywą sceną kulturalną i artystyczną z licznymi teatrami, kinami, centrami kultury, galeriami sztuki i muzeami. Muzeum Amano prezentuje prawdopodobnie najlepszą kolekcję tkanin i ceramiki kultury Chancay.

Muzeum Enrico Poli zgromadziło jednak najbardziej imponującą prywatną kolekcją przedmiotów Inków i innych kultur prekolumbijskich. Archeologicznym zainteresowaniem cieszy się też Huaca Pucolana. Kompleks archeologiczny był kiedyś administracyjnym i ceremonialnym centrum kultury Lima, zbudowanym około 500 roku ne. Dziś na terenie kompleksu mieszczą się ruiny archeologiczne, małe muzeum, miejsce na warsztaty, mały sklep z pamiątkami i bardzo dobra restauracja.

Dom historyka Raúla Porras Barrenechea jest obecnie instytutem badawczym Uniwersytetu San Marcos i oferuje regularne wykłady publiczne. W ratuszu znajduje się galeria sztuki, w której regularnie odbywają się wystawy. Z kolei Centro Cultural Ricardo Palma, Alianza Francesa, Centro Cultural Peruano Britanico - wszystkie mają intensywny program różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Jak dostać się do Miraflores?

Aby dostać się z lotniska w Limie do dzielnicy Miraflores, dostępny jest oficjalny autobus lotniskowy o nazwie Airport Express Lima. Ta opcja jest tańsza i bezpieczniejsza niż taksówka. Autobusy kursują co 30 minut i mają 7 przystanków w Miraflores. Miraflores to dzielnica, w której spacerem dotrzesz od większości hoteli w ciągu 5 minut. Na lotnisku są dwa okienka biletowe, ale sprzedają również bilety na swojej stronie internetowej i w autobusach. Personel mówi po angielsku i hiszpańsku.

Innym łatwym i niedrogim sposobem na dostanie się do / z Miraflores jest QuickLlama Airport Shuttle. Samochody przewoźnika są nowe, duże i przestronne, wyposażone w klimatyzację i bezpłatne WiFi. Usługa kosztuje 15PEN w jedną stronę na osobę i 10PEN, jeśli podróżujesz w grupie trzech lub więcej osób. Bilety można kupić osobiście lub zarezerwować online. Ta usługa jest również bezpieczniejsza niż taksówka.

Pogoda w regionie Lima – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróżowanie do regionu Lima w Peru. Temperatury są przyjemne, a opady prawie nie występują. Najwyższa średnia temperatura w Limie wynosi 26°C w lutym a najniższa 21°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
25°C 26°C 25°C 24°C 23°C 22°C 21°C 21°C 21°C 22°C 22°C 23°C
3
mm
4
mm
3
mm
1
mm
0
mm
1
mm
1
mm
1
mm
1
mm
1
mm
1
mm
1
mm
LIMA POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru