Linie Nazca

Geoglif kolibra na płaskowyżu Nazca

Linie Nazca to zbiór gigantycznych geoglifów - wzorów lub motywów wyrytych w ziemi - znajdujących się na peruwiańskiej równinie przybrzeżnej, około 600 kilometrów na południe od Limy, stolicy Peru. Stworzone przez starożytną kulturę Nazca w Ameryce Południowej i przedstawiające różne rośliny, zwierzęta i kształty geometryczne, liczące 2000 lat. Biorąc pod uwagę ich ogromne rozmiary, Linie Nazca mogą być w pełni docenione tylko wtedy, gdy ogląda się je z powietrza. Pomimo badań prowadzonych przez ponad 80 lat, geoglify - które w 1994 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są nadal tajemnicą dla badaczy.

Wzory linii Nazca

Istnieją trzy podstawowe typy linii Nazca: linie proste, wzory geometryczne i obrazki.

Na przybrzeżnej równinie jest ponad 800 prostych linii, z których niektóre mają długość 48 km. Dodatkowo istnieje ponad 300 wzorów geometrycznych, które zawierają podstawowe kształty, takie jak trójkąty, prostokąty i trapezy, a także spirale, strzałki, zygzaki i linie faliste.

Linie Nazca są jednak najbardziej znane z prezentacji około 70 zwierząt i roślin, z których niektóre mają długość do 370 metrów. Przykłady to pająk, koliber, kaktus, małpa, wieloryb, lama, kaczka, kwiat, drzewo, jaszczurka i pies.

Ludzie z Nazca stworzyli również inne formy, takie jak postać humanoidalną nazywaną „Astronautą”, ręce i inne niezidentyfikowane obrazy.

W 2018 r. Peruwiańscy archeolodzy ogłosili, że odkryli ponad 50 nowych geoglifów w regionie, wykorzystując technologię dronów do mapowania punktów orientacyjnych w niespotykanej dotąd szczegółowości.

Jak powstały linie Nazca

Antropolodzy wierzą, że tworzyli je ludzie kultury Nazca, która narodziła się około 100 r. p.n.e. i rozkwitła od 1 do 700 roku n.e. Stworzyli oni większość linii Nazca. Ale kultury Chavin i Paracas, które istniały przed Nazcą, mogły również stworzyć niektóre z geoglifów.

Linie Nazca znajdują się na pustynnych równinach dorzecza Rio Grande de Nasca, stanowiska archeologicznego, które obejmuje ponad 75 000 hektarów i jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi.

Podłoże pustyni pokryte jest warstwą kamyków zawierających tlenki żelaza o głębokim rdzawym kolorze. Starożytni ludzie stworzyli swoje projekty, usuwając górne 30-40 centymetrów skały, odsłaniając jaśniejszy piasek poniżej. Prawdopodobnie zaczęli od modeli na małą skalę i starannie zwiększając proporcje modeli, aby stworzyć duże projekty.

Większość znanych geoglifów została utworzona przez usunięcie skał tylko na krawędzi figur, tworząc rodzaj zarysu, podczas gdy inne zostały utworzone przez usunięcie skał także z wnętrza. Biorąc pod uwagę niewielką ilość deszczu, wiatru i erozji na pustyni, geoglify pozostały w większości nietknięte przez wieki.

Linie Nazca a związki z niebem

Toribio Mejia Xesspe, peruwiański archeolog, rozpoczął systematyczne badania linii w 1926 r., Ale geoglify zyskały szerokie zainteresowanie dopiero, gdy piloci przelecieli nad nimi w latach 30. XX wieku. Od tego czasu eksperci dyskutowali o celu stworzenia linii Nazca.

Pod koniec lat 30. i na początku lat 40. amerykański historyk Paul Kosok badał geoglify z ziemi i powietrza. Opierając się na względnej pozycji jednej z linii, którą badał podczas przesilenia zimowego, doszedł do wniosku, że geoglify mają cel związany z astronomią.

Wkrótce potem María Reiche, niemiecka archeolog i tłumaczka, stwierdziła również, że projekty mają cel astronomiczny i kalendaryczny. Wierzyła ponadto, że niektóre ze zwierzęcych geoglifów reprezentują grupy gwiazd na niebie.

Pod koniec lat 60. i na początku lat 70. inni badacze, w tym amerykański astronom Gerald Hawkins, zbadali linie Nazca i nie zgodzili się z astronomicznym wyjaśnieniem geoglifów. Podważali też inne teorie powstania tych rysunków, takich jak te dotyczące obcych lub starożytnych astronautów.

Cel linii Nazca

Najnowsze badania sugerują, że cel linii Nazca był związany z wodą, cennym towarem na suchych terenach peruwiańskiej równiny przybrzeżnej. Geoglify nie były używane jako system nawadniający, ale raczej jako część rytuału dla bogów - wysiłek ich stworzenia w zamian za bardzo potrzebny deszcz.

Niektórzy uczeni wskazują na rysunki zwierząt. Niektóre z nich są symbolami deszczu, wody lub płodności i zostały znalezione też w innych starożytnych peruwiańskich miejscach i na ceramice.

Ochrona linii Nazca

W przeciwieństwie do innych relikwii na całym świecie, linie Nazca są w dużej mierze oszczędzone przed niezamierzonym zniszczeniem dzięki ich lokalizacji. Ale geoglify nie są całkowicie bezpieczne.

W 2009 roku Nazca Lines doznała pierwszego odnotowanego przypadku uszkodzenia od deszczu. Ciężkie ulewy spływające z Autostrady Panamerykańskiej, sieci dróg łączących prawie wszystkie kraje w obu Amerykach z wybrzeżem Pacyfiku, osadziły piasek i glinę na trzech palcach geoglifu w kształcie dłoni.

Pięć lat później grupa ekologiczna Greenpeace, podczas zorganizowanego happeningu, zniszczyła obszar w pobliżu geoglifu kolibra. Aktywiści zniszczyli górną warstwę skał kolibra, gdy depcząc zakazany obszar pustyni, tworzyli duży znak promujący energię odnawialną.

W 2018 r. Komercyjny kierowca ciężarówki został aresztowany po tym, jak wjechał na część linii Nazca, pozostawiając głębokie blizny na obszarze około 50 na 100 metrów. Szkody te wznowiły debatę na temat zwiększenia bezpieczeństwa i nadzoru w tym szczególnym miejscu.

Jak dotrzeć do płaskowyżu Nazca?

Miasto Nazca leży prawie w połowie drogi między Limą a Arequipą. Nazca ma lotnisko, ale jest ono używane tylko do lotów nad geoglifami. Dlatego prawie cała podróż do Nazca odbywa się drogą, albo z Limy na północy, albo z Arequipy na południu. Nazca można również odwiedzić bezpośrednim autobusem z Cusco.

Z Limy podróż trwa ok. 7,5-8,h godziny. Droga tutaj jest również jedną z najlepszych w Peru. Jednak Nazca jest trochę za daleko od Limy, aby zrobić jednodniową wycieczkę. Więc jeśli chcesz tu dotrzeć, musisz spędzić noc w Pisco / Paracas lub Ica. Prywatny transfer to najszybszy ale najdroższy sposób dostania się z Limy do Nazca. Jednak jest bardzo popularny.

Autobusy z Limy kursują co godzinę lub częściej. Firmy autobusowe kursujące na tej trasie to luksusowy operator Cruz del Sur, który proponuje około 18 odjazdów dziennie ze swojego terminalu Javier Prado.

Aby zobaczyć linie Nazca z miasta Nazca, istnieją dwie opcje. Najłatwiej i najtaniej jest złapać autobus, który zatrzymuje się 30 min. na północ od Nazca wzdłuż Carretera Panamericana Sur, gdzie znajduje się punkt widokowy z ograniczonym widokiem na niektóre linie. Ale nie uzyskasz tak dobrego widoku, jak z samolotu. Większość ludzi zwykle przelatuje nad liniami, aby uzyskać jak najlepszy widok. Kilka linii lotniczych oferujących loty nad Nazca Lines ma swoje biura w mieście Nazca, w tym Aeroparacas. Lot trwa około 30 minut.

Z Arequipy podróż trwa 10-12 godzin. Nazca znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Arequipą a Limą, więc można je łatwo uwzględnić w podróży powrotnej do stolicy. Cruz del Sur ma trzy do czterech odjazdów dziennie z głównego terminalu autobusowego w Arequipie, dwa w dzień i dwa w nocy.

Z Cusco podróż trwa 13-14 godzin i również można dojechać tu bezpośrednim autobusem. W rzeczywistości Nazca jest częstym przystankiem autobusowym między Cusco a Limą, ponieważ jest przystankiem w całodniowej podróży. Operator Cruz del Sur, ma dwa odjazdy dziennie.

Pogoda w regionie Ica – kiedy jechać?

Cały rok jet korzystny na podróżowanie do regionu Ica w Peru. Temperatury są przyjemne a opady bardzo niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Ica wynosi 25°C w styczniu a najniższa 23°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
25°C 25°C 25°C 25°C 24°C 23°C 23°C 23°C 24°C 24°C 24°C 24°C
34
mm
31
mm
29
mm
4
mm
0
mm
0
mm
0
mm
0
mm
0
mm
2
mm
2
mm
12
mm
ICA POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru