TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Kanion Colca

Kanion Colca

Machu Picchu to z pewnością najważniejsza atrakcja w Peru, a trekking w kanionie Colca po Inca Trail popularnością nie wiele ustępuje tej legendarnej budowli. Pozwolenie na trekking trzeba załatwiać z wyprzedzeniem. Jeśli jednak jesteś aktywny i niezależny, trekking w kanionie Colca w Peru z pewności Ci się spodoba. Nie ma tu konieczności noszenia swojego namiotu lub jedzenia, ponieważ w wioskach są przynajmniej podstawowe udogodnienia. Żadnych zatłoczonych szlaków, godzinami można nie spotkać innego turysty. Nie też ma potrzeby posiadania drogiego zezwolenia. Są tu za to stanowiska archeologiczne, ekstremalna topografia i rozległe krajobrazy.

Powszechnie mówi się, że Kanion Colca ma prawie 3400 metrów głębokości - ponad dwa razy więcej niż Wielki Kanion. Ale ta głębokość, choć dokładna, jest nieco myląca, ponieważ głębokość kanionu jest mierzona od górnej krawędzi najwyższej góry. Kanion Colca jest otoczony przez andyjskie szczyty, z których przynajmniej jeden to bardzo aktywny wulkan, a pomiar jest wykonywany od najwyższego szczytu do dna kanionu. Jednak szlaki wiodące do kanionu zaczynają się znacznie, znacznie niżej. Większość tras ma różnicę wysokości tylko ok. 1300 metrów do dna kanionu.

Wielu ludzi wędruje ze swojej bazy Chivay lub Cabanaconde do oazy Sangalle na dnie kanionu, a następnie wspinają się z powrotem w górę w ciągu bardzo długiego i ciężkiego dnia. Wędrowcy ci przeważnie są bardzo zmęczeni, ale przeważnie rzadko zafascynowani. Niestety trasa ta wymaga o wiele spokojniejszego tempa. Potrzebny jest czas na odpoczynek, na obcowanie z przyrodą i oglądanie piękna panoram. A wyścig niestety tego nie zapewni.

Chociaż wspomniane Sangalle jest najbardziej znanym miejscem kanionu, Colca jest poprzecinany wieloma szlakami, na których znajdziemy inne miejsca do zwiedzania i spania. Dlatego warto zaplanować co najmniej trzydniową pętlę, która zabierze Cię w jedne z najlepszych miejsc, które ma do zaoferowania Kanion Colca, dając przy okazji czas na zachwyt.

Proponowana trasa trekkingu

Z Cabanaconde udaj się do małej wioski Llahuar. Na tę 10 kilometrową przeprawę zarezerwuj z 4-5 godzin, ponieważ szlak nie jest w terenie płaskim. Tu możesz skorzystać z kąpieli w gorących źródłach.

Z Llahuar kolejny odcinek to około 2 godzin do drogi utwardzonej, którą między innymi, poruszają się autobusy dowożące turystów. Droga ta prowadzi przez kanion i jest bardzo prosta. Jednak by dojść do miasteczka turystycznego Sangalle, trzeba znów przejść ok. 9-10km po stromiźnie, co zajmie kolejne 4-5 godzin. W Sangalle znajduje się wiele hosteli nad rzeką, które oferują baseny termalne i zimne piwo.

Wczesnym rankiem kolejnego dnia wyrusz na szlak w kierunku Cabanaconde. Chociaż jest to mniej niż 5 kilometrów, na szlaku spędzisz około 4 godzin. Szlak wznosi się ok. 1200 m w górę, a więc jest to bardzo, bardzo strome podejście, a do tego słońce niemiłosiernie pali z góry. Zygzak tego szlaku jest dobrze widoczny z hosteli w Sangalle.

Zabierz ze sobą koniecznie

- Latarka - wiele hosteli nie ma elektryczności,
- Kostium kąpielowy – potrzebny w gorących źródłach,
- Gotówka – brak tu bankomatów i nikt nie przyjmuje kart płatniczych,
- Lornetka – do obserwacji kondorów,
- Krem przeciwsłoneczny SPF 50, kapelusz - na szlakach praktycznie nie ma cienia,
- Budzik - wczesne rozpoczęcie trasy ma kluczowe znaczenie, ponieważ słońce jest nieubłagane, a cień jest rzadki,
- Bilet turystyczny, który wszyscy cudzoziemcy muszą kupić od stacji wejściowej na drodze do Chivay. Bilet kosztuje około 21 USD, jest ważny przez tydzień i sprawdzany na trasie.

Jak dostać się do kanionu Colca?

Do drugiego co do wielkości miasta Arequipa w Peru można łatwo dotrzeć drogą powietrzną lub lądową. Codziennie loty z Limy zabiorą Cię na międzynarodowe lotnisko Alfredo Rodríguez Ballón w Arequipie. Z kolei dworce autobusowe Terminal Terrestre i Terrapuerto znajdujące się na Jacinto Ibañez obsługują pasażerów z kilku peruwiańskich miast, w tym Limy, Cusco i Puno.

Jeśli przyjeżdżasz do Arequipy z nizin, najlepiej spędzić dzień aklimatyzując się w mieście przed wyruszeniem na wędrówki po kanionie Colca.

Z Arequipy najpopularniejszym środkiem transportu do Kanionu Colca jest zorganizowana wycieczka grupowa. Wycieczki opuszczają Arequipę wcześnie rano, aby jak najlepiej wykorzystać czas w kanionie. Jazda z Arequipy do Cruz del Condor w kanionie zajmie około trzech do czterech godzin. Bus zatrzymuje się po drodze, aby podziwiać krajobrazy i robić zdjęcia.

Kiedy jechać do Kanionu Colca?

Główny sezon turystyczny w kanionie Colca trwa od maja do listopada. Region w tych miesiącach cieszy się sprzyjającym, suchym klimatem, co zapewnia bezproblemowe zwiedzanie.

Pogoda w regionie Arequipa – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystną porą na podróżowanie do regionu Arequipa w Peru. Temperatury są łagodne i jest mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Arequipa wynosi 18°C we wrześniu a najniższa 15°C w lutym.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
16°C 15°C 16°C 16°C 16°C 16°C 16°C 17°C 18°C 18°C 17°C 17°C
63
mm
65
mm
33
mm
16
mm
2
mm
1
mm
2
mm
1
mm
2
mm
6
mm
6
mm
22
mm
AREQUIPA POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru