Jezioro Titicaca

Charakterystyczne łodzie i chaty nad jeziorem Titicaca

W przekonaniu andyjskim Titicaca jest miejscem narodzin Słońca. Położone między Peru a Boliwią Titicaca jest największym jeziorem w Ameryce Południowej o powierzchni 8.372 km2 i najwyższym żeglownym akwenem na świecie, znajdującym się na wys. 3800 metrów nad poziomem morza. Ciepłe dni kontrastują tu z przejmująco zimnymi nocami. Fascynujące, ciemnoniebieskie jezioro Titicaca jest jednoczącym, od dawna domem kultur góralskich przesiąkniętych starymi tradycjami. Leży na granicy Peru (od zachodu) i Boliwii (od wschodu). Z tego powodu jezioro Titicaca jest łatwo dostępne z dwóch krajów. Najpopularniejszym punktem dojścia od strony peruwiańskiej jest Puno, natomiast miasto Copacabana to wygodny wybór podczas podróży po Boliwii. Można do nich dojechać autobusem, samochodem i samolotem. Ponadto istnieje malownicze połączenie kolejowe do Puno, które biegnie przez jedne z najpiękniejszych peruwiańskich krajobrazów.

Co można zobaczyć nad jeziorem Titicaca?

Dzika przyroda

Nic dziwnego, że jezioro tej wielkości ma niesamowitą różnorodność biologiczną. Jezioro Titicaca jest domem dla ponad 500 gatunków wodnych, w tym spektakularnego Puna ibis, uroczego chilijskiego różowego flaminga i nieco mniej uroczej żaby z jeziora Titicaca (żaba może ważyć do 3 kg!). Część jeziora jest w rzeczywistości obszarem chronionym pod nazwą Rezerwatu Narodowego Titicaca. Dzięki wielkim wysiłkom na rzecz zrównoważonej turystyki są tu dobre możliwości obserwacji ptaków i trekkingu.

Historia

Fani archeologii i historii nie będą zawiedzeni. Jeśli chcesz posmakować prekolumbijskiej Ameryki Południowej, możesz odwiedzić starożytne miejsca wokół jeziora. Istnieją imponujące wieże grobowe zbudowane przez ludzi Colla w Sillustani i Cutimbo. W Ichu znajdziesz kompleks świątynny położony na szczycie wzgórza, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. A jeśli marzysz o odwiedzeniu świątyni Khajuharo w Indiach słynącej ze sztuki pornograficznej, w Templo de la Fertilidad możesz poczuć przedsmak tamtej świątyni.

Legendy

Jezioro Titicaca to miejsce pełne historii, legend i odkrytych tajemnic. Według mitologii Inków jest to miejsce narodzin pierwszego króla Inków, Manco Capaca. Inny mit mówi, że bóg stwórca wyłonił się z jeziora Titicaca, zanim stworzył Słońce, Księżyc i gwiazdy. Stąd romantyczny przydomek „kolebka Słońca”. Tajemnicze jezioro doczekało się także własnej wersji legendy o Atlantydzie - mówiło się, że pod powierzchnią wody znajduje się zaginione miasto. Ta legenda akurat okazała się czymś więcej niż tylko babciną opowieścią. Naukowcy odkryli podwodne ruiny starożytnej świątyni na dnie jeziora. Więc kto wie, ile innych tajemnic wciąż czeka na odkrycie?

Miasteczka nad jeziorem

Miasteczka nad jeziorem Titicaca to coś więcej niż tylko przystanki. Turyści zazwyczaj przeoczają Puno i kierują się prosto na wyspy, ale tak naprawdę jest tam wiele do zobaczenia. Jeśli wolisz pastelową architekturę kolonialną, nie przegap spaceru po tym uroczym mieście. Po boliwijskiej stronie Copacabana szczyci się niesamowitą portugalską bazyliką i spokojnym nabrzeżem z widokiem na jezioro. Warto się tam zatrzymać!

Wyspy

Biorąc to wszystko pod uwagę, to wyspy są główną atrakcją jeziora Titicaca. Pływające wyspy (Islas Uros) są najbardziej malownicze z powodu charakterystycznych domów ze trzciny, unikalnych łodzi i rzemiosła. Jadąc od strony Boliwii, Twoja trasa będzie niepełna bez odwiedzenia Isla del Sol. Dla zainteresowanych lokalnym rzemiosłem Isla Taquile to prawdziwa gratka. Tutaj możesz obserwować rdzennych mieszkańców zajętych pracą tkacką i robiących na drutach tradycyjne kolorowe ubrania. Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz traktować priorytetowo podczas wizyty na jeziorze Titicaca, są to niezwykle różnorodne wyspy z własnymi wyjątkowymi społecznościami i zwyczajami.

Mieszkańcy jeziora Titicaca – Uros

Jeśli lubisz łamać chleb z miejscowymi, masz szczęście. Nad jeziorem Titicaca można spotkać mieszkańców wyspy, rdzennych mieszkańców Uros, którzy mieszkają tu od setek lat i poznać ich codzienne życie. Z kulturą agrarną sięgającą czasów przedkolumbijskich, możesz pomyśleć, że na wyspach jeziora Titicaca czas się po prostu zatrzymał. Aby w pełni cieszyć się wizytą nad jeziorem, wybierz kwaterę na wyspie. Na Isla Amantani wizyta polega na pomaganiu w codziennych zadaniach, takich jak gotowanie i branie udziału w tradycyjnych tańcach. Na Isla Taquile możesz obejrzeć lokalne rękodzieło, a może nawet samemu spróbować wyplatać. Każda wyspa ma swój niepowtarzalny charakter i oferuje różne atrakcje.

Czy jezioro Titicaca jest słone?

To naprawdę częste pytanie, a odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż proste tak lub nie. Zasolenie wód jeziora Titicaca wynosi około 5,5 części na 1000. Czy to duża liczba? Nie w porównaniu do mórz. Morze Śródziemne ma 38 części na 1000, Morze Czerwone 36, a oceany - między 34 a 36. Najmniej zasolonym morzem na Ziemi jest Morze Bałtyckie - zaledwie 10 części na 1000. Jednak zasolenie jest znacznie wyższe niż w innych jeziorach, które mają od 0 do 0,5 części na 1000. Można więc śmiało powiedzieć, że jezioro Titicaca nie będzie smakowało jak morze, ale jest lekko słone.

Dlaczego jezioro jest słone? Ponieważ kiedyś tworzyła jest to słona woda z oceanu. Titicaca znajduje się w basenie osadowym, który kiedyś znajdował się poniżej poziomu morza. Gdy powstawały Andy, został podniesiony. Woda lodowcowa i dopływ 27 rzek sprawiły, że z czasem woda była coraz mniej słona.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że jezioro położone jest na zawrotnej wysokości. Jeśli nie chcesz paść ofiarą choroby wysokościowej, nie spiesz się i daj sobie czas na aklimatyzację. Metody adaptacyjne obejmują picie dużej ilości wody, unikanie alkoholu i papierosów oraz unikanie nadmiernych ćwiczeń. Możesz też wypróbować miejscowy środek na chorobę wysokościową - herbatę koki. Nie tylko złagodzi bóle głowy, ale także da ci zastrzyk energii porównywalny z filiżanką kawy.

Nie zapomnij uważać na kieszonkowców. Trzymaj kosztowności w pasie na pieniądze i zachowaj szczególną czujność w zatłoczonych miejscach, takich jak dworce autobusowe lub kolejowe. Pamiętaj też, że hostele nie zawsze są bezpieczne, więc zamknij swoje rzeczy przed pozostawieniem ich w pokoju.

Jak dotrzeć nad jezioro Titicaca?

Przyjazd nad jezioro Titicaca autobusem jest najtańszą opcją, ale musisz przygotować się na długą jazdę i możliwe opóźnienia. Bezpośrednie autobusy do Puno kursują z Limy, Arequipy i Cusco. W Boliwii można złapać bezpośrednie połączenie do Copacabana z La Paz. Jeśli chcesz zwiedzić jezioro z obu krajów, istnieją również autobusy między Puno i Copacabana, które trasę pokonują w około 4 godzin (plus godzinę na granicy). Przelot samolotem do jeziora Titicaca jest znacznie szybszy, ale też droższy niż autobus. Copacabana ma własne lotnisko, ale aby dotrzeć do Puno, będziesz musiał polecieć do pobliskiego miasta Juliaca, a następnie wziąć taksówkę lub autobus. Jeśli czujesz się odważny, nad jezioro Titicaca możesz też dojechać samochodem. Uważaj jednak na dużą wysokość! Jazda na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza może być niebezpieczna, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony. W każdym razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak najlepiej dostać się nad jezioro Titicaca: wszystko zależy od budżetu, harmonogramu i stylu podróży!

Kiedy odwiedzić Jezioro Taticaca?

Od maja do września (sezon zimowy) to najbardziej sucha pora roku, co sprawia, że jest to najwygodniejszy czas na zwiedzanie jeziora Titicaca. Od grudnia do marca (sezon letni) jest cieplej, ale jest też dużo więcej opadów, które mogą zniweczyć Twoje plany turystyczne i piesze wycieczki. Aby przeżyć słynny Festival de la Virgen de la Candelaria (obchodzony zarówno w Puno, jak i Copacabana), musisz zaplanować swoją podróż na pierwsze dwa tygodnie lutego. Szukasz połączenia dobrej pogody i niższych cen? Celuj w sezon w kwietniu i październiku. Deszcze nie są tak duże jak w lecie i zazwyczaj hotele są mniej obłożone turystami niż w sezonie wysokim.

Pogoda

Jezioro Titicaca położone jest w klimacie alpejskim z niskimi temperaturami przez większość roku. Zimą temperatury poniżej zera nie są rzadkością (zwłaszcza w nocy), a nawet latem na termometrze rzadko można zobaczyć powyżej 15 stopni. Dlatego nie daj się zwieść „sezonowi letniemu” i weź ze sobą ciepłe ubrania niezależnie od miesiąca, w którym przybywasz.

Temperatura wody

Temperatura powierzchni wynosi średnio 14°C. Głębiej temperatury są nieco. Musisz więc wziąć kilka lekcji Icemana Wim Hofa, aby nie zmarznąć w jeziorze! Ewentualnie weź ze sobą piankę lub po prostu staraj się nie wpaść do wody.

Pogoda w regionie Puno – kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny na podróżowanie do regionu Puno w Peru. Temperatury są niskie, ale opady bardzo niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Puno wynosi 15°C w listopadzie a najniższa 12°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 14°C 14°C 13°C 12°C 12°C 12°C 13°C 14°C 15°C 15°C
14
mm
15
mm
12
mm
5
mm
2
mm
1
mm
1
mm
2
mm
5
mm
11
mm
8
mm
16
mm
PUNO POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru