Pisac

Inca Pisaca

Wysoko ponad kolonialnym miasteczkiem Pisac, dzisiejszą bramą dla wielu turystów do Świętej Doliny, znajdują się jedne z najlepiej zachowanych ruin Inków. Może nie są w tak pięknym miejscu jak Machu Picchu i nie są tak monumentalne jak Sacsayhuamán, ale dzieło kamieniarzy tutaj jest jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek powstało w Peru lub gdziekolwiek indziej na Świecie. Ruiny ciągną się na odcinku około kilometra - dwóch wzdłuż grzbietu górskiego na wysokości 3250 m n.p.m. Jego kolejne sekcje są oddzielone naturalnym, trudnym terenem, ale można się między nimi poruszać siecią ścieżek i tuneli.

Miasto służyło wielu celom. Leżąc na terenach zarówno rolniczych jak i terenach działań wojskowych miasto, spełniało zarówno rolę ogromnych gospodarstw tarasowych, jak również role obronne i rolę największego odkrytego cmentarza Inków. Oprócz tego było domem dla bogatych i biedniejszych. Dzięki kompleksowej inżynierii wodnej i nawadnianiu, dostarczało bogatych plonów i służyło za kąpielisko.

Dziś pozostały tu fragmenty murów obronnych, strzeżonych bram i oszałamiającego obszaru religijnego i ceremonialnego z jednymi z najwspanialszych prac z cegły. Co ważne, ruiny w Pisac są doskonałą okazją do zobaczenia wszystkiego, co typowe dla Inków. Ich różnych stylów budownictwa i kultury oraz obsesji Inków czyli religijnych centrów ceremonialnych kultu słońca i wody.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że ułożenie prostego kamienia polowego jako podstawy, a następnie użycie adobe (cegła schnąca na słońcu) w celu podniesienia wysokości ścian, jest najczęstszą metodą budowy Inków. Tak budowała większość ludzi pod rządami Inków. Doskonale dopasowane cegły, które przyciągają uwagę ludzi, były wykorzystywane wyłącznie do ważnych ceremonialnych budynków lub mieszkań elity Inków. Elita poza miejscami takimi jak Cusco mieszkała w strukturach takich jak w Pisaca.

T'antana Marka

Po drugiej stronie wąwozu, widocznej ze strefy wojskowej, znajduje się rozległy cmentarz z grobami wyciętymi w stromej ścianie klifu. Był to jeden z największych cmentarzy w świecie Inków. Można znaleźć tutaj ponad 1000 grobowców w różnych stanach zniszczenia.

Q'alla Q'asa

Uważana jest za dzielnicę mieszkalną dla strażników w Pisac. Znajduje się tu około 30 budynków - pomieszczeń mieszkalnych. Tutaj budowało się z surowego kamienia polowego, ale z wykorzystaniem dużego kunsztu inżynierskiego. Wiszące na zboczu urwiska ulice i schody są jednym i tym samym. Dostarczano tu akweduktami wodę, a mieszkańcy mają własne małe tarasy uprawne.

Obszar miejski, z którego wywodzi się nazwa „Inca Pisaca”, to kolonialne miasto, Pisaca. Główna strefa mieszkalna zwana także „starym miastem”, znajduje się bezpośrednio pod obszarem ceremonialnym na dużej półokrągłej półce, kolejne 30 budynków z lepszą cegłą niż pozostałe obszary mieszkalne.

Centrum ceremonialne

Religijny i ceremonialny obszar Pisac uważany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury Inków. Kamienne dzieło tutaj jest uważane przez wielu za technicznie lepsze od większości innych ośrodków miejskich Inków. Wiele ludzkiego wysiłku zaowocowało tak doskonale, że wielkie bloki różowego granitu użytego do budowy świątyń, są wycięte i dopasowane tak, że praktycznie nie widać między nimi szczelin.

W centrum znajduje się Intihuatana, ważne narzędzie religijne lub astronomiczne Inków. Jego dokładne użycie jest nieznane, ale słowo oznacza „miejsce, gdzie słońce jest związane”. Jego nazwa wskazuje, że miało ono znaczenie podczas przesilenia zimowego i festiwalu Inti Raymi. Rzeźbiona skała została uszkodzona przez Hiszpanów, którzy chcieli zniszczyć rdzenny system wierzeń, a niewielka jej część została później zniszczona przez lokalnych wandali. Dziś odwiedzającym nie wolno się już tutaj zbliżać.

Bieżąca woda jest dostępna w całym mieście, a w centrum ceremonialnym woda dociera do pięknej fontanny, której należy przypisać jakieś szczególne religijne znaczenie, opierając swoją tezę w oparciu o jej doskonałość.

Jak dojechać do Pisac?

Jednym z najlepszych sposobów dotarcia do Pisac jest wycieczka zorganizowana po Świętej Dolinie Inków. Jeśli jednak chcesz mieć więcej czasu w Pisac, możesz zwiedzić Pisac na własną rękę.

Autobusy i miniwany jeżdżą z Cusco do Pisac przez cały dzień. Odjeżdżają z dworac Puputti Street. Dotarcie do Pisac zajmie około 45 minut, a bilety będą kosztować 7PEN. W Pisac znajdziesz autobusy do innych miejsc Świętej Doliny Inków.

Taksówka z Cusco do Pisac może kosztować od 50 do 80 PEN. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz wziąć taksówkę dzieloną (zbiorową). Kurs może wtedy kosztować około 10 PEN.

Pogoda w regionie Cusco - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Cusco w Peru jest od okres od września do listopada, kiedy to temperatura jest wiosenna, a opady są ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Cusco wynosi 15°C we wrześniu a najniższa 13°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 14°C 14°C 14°C 13°C 13°C 14°C 15°C 15°C 15°C 14°C
80
mm
90
mm
70
mm
36
mm
17
mm
6
mm
8
mm
11
mm
17
mm
52
mm
64
mm
66
mm
CUSCO REGION POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru