Rothenburg ob der Tauber

Średniowieczne miasteczko Rothenburg ob der Tauber

Na romantycznym szlaku w środkowej Frankonii Rothenburg ob der Tauber to jedno z tych uroczych starych miast, które na pierwszy rzut oka nie wydają się całkiem realne. Aby do niego wejść, należy przejść przez system obronny składający się z ponad 40 wież. Strzegą idyllicznego miasta z luksusowymi patrycjuszowskimi kamienicami i szachulcowymi domami z wieżyczkami, drewnianymi wykuszami, czerwonymi dachówkami i kwitnącymi skrzynkami na kwiaty. W latach swojej świetności Rothenburg był Cesarskim Wolnym Miastem, podlegającym jedynie Świętemu Cesarzowi Rzymskiemu i jednym z dziesięciu największych miast Imperium.

Największe atrakcje i zabytki Rothenburg ob der Tauber

- Mury miejskie

Dla Cesarskiego Wolnego Miasta obrona była w średniowieczu bardzo ważna. Z całego systemu fortyfikacji w Rothenburgu zachowało się do dziś 46 wież obronnych i 4 kilometry zadaszonych murów, które zostały odrestaurowane i wyposażone w tablice informacyjne.
Podczas dwugodzinnego spaceru tematycznego, znanego jako Rothenburger Turmweg, można poczytać o szczegółach technicznych różnych bram i wież oraz o wydarzeniach, które miały miejsce w ciągu ostatnich 800 lat.
Podczas spaceru możesz zatrzymywać się co kilka kroków, aby podziwiać widoki na czerwone dachy miasta i dolinę Tauber.
Turmweg łączy się również z sześcioma innymi szlakami tematycznymi w mieście i w winnicach wokół Rothenburga, więc możesz pozwolić, aby Twoje poczucie ciekawości było Twoim przewodnikiem.

- Rathaus

Na przeciw rynku znajduje się budynek renesansowy ukończony w 1578 r., z barokową arkadą u podstawy, trzypiętrowym wykuszem w narożniku i krętą wieżą schodową nad arkadą. To jeden z najlepszych przejawów architektury renesansowej w świecie niemieckojęzycznym. Został zbudowany w celu zastąpienia wschodniego skrzydła pierwotnego gotyckiego ratusza z XIII wieku, który spłonął w 1501 r.
Latem i zimą w każdy weekend można za kilka euro wspiąć się na wieżę strażniczą i podziwiać dachy Rothenburga.

- Plönlein

Niewątpliwie najbardziej malownicze miejsce w tym przepięknym miasteczku, Plönlein wygląda jak wyjęty z bajki. Jeśli istnieje jeden obraz, który przedstawia Rothenburg, to jest to właśnie rozwidlenie dróg na Untere Schmiedgasse.
Plönlein dosłownie przetłumaczone jako „Mały plac”, to nic innego jak skrzyżowanie. Patrząc na południe, ulica przecina się w górny i dolny pas, oba otoczone murami z muru pruskiego i kamiennymi domami.
Z rozwidlenia widać dwie XIII-wieczne bramy: Siebersturm znajduje się na górnym poziomie, a po prawej na końcu zakrętu znajduje się Kobolzellerturm, która otwiera się na dolinę Tauber.
Pośrodku rozwidlenia znajduje się najładniejszy budynek zespołu - wąski dom z muru pruskiego ze spiczastym szczytem i małą fontanną z przodu.

- Kościół św. Jakuba

Budowa głównego gotyckiego kościoła w mieście, konsekrowana w 1485 roku, zajęła ponad 170 lat. Znajduje się on w odległości krótkiego spaceru od ratusza. Skrywa wiele zabytków. Najważniejsze z nich to Ołtarz Świętej Krwi - wspaniała rzeźba w drewnie z 1505 roku, uważana za jedno z największych dzieł Tilmana Riemenschneidera przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę, oraz 700-letni witraż w Chórze Wschodnim na którym znajdują się sceny z Męki Pańskiej i życia Maryi.

- Ogrody zamkowe (Burggarten)

Oprócz wspaniałej starej architektury, w Rothenburgu znajdziesz kilka pięknych parków i ogrodów. Jednymi z najpopularniejszych są spektakularne ogrody zamkowe (Burggarten). Położone na miejscu zamku zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1356 roku, ogrody oferują wspaniałe widoki na Stare Miasto i słynny Podwójny Most w dolinie Tauber. Geometryczne klomby, rozplanowane w XVII i XVIII wieku, zawierają osiem rzeźb przedstawiających cztery pory roku i cztery żywioły. Inne godne uwagi zabytki to jeden poświęcony XIV-wiecznemu burmistrzowi Topplerowi i panom starego zamku, niegdyś dominującej dynastii Hohenstaufen.

- Średniowieczne Muzeum Zbrodni i Sprawiedliwości

Makabryczne muzeum przedstawiające 1000 lat zbrodni i jej konsekwencje. Szczególnie wiele uwagi poświęca średniowiecznym i renesansowym procesom, artefaktom używanym do wydobywania zeznań i wymierzania kar. Wiele z nich jest niezwykle makabrycznych, wraz z fascynującą dokumentacją i szczegółami dotyczącymi często błędnej logiki ich użycia.
I chociaż te różne instrumenty budzą chorobliwą fascynację, jest też wiele pouczających szczegółów na temat religijnych inkwizycji oraz historii policji i sądów. Eksponaty te odwołują się do rękopisów prawniczych, zbioru pieczęci i starodruków przedstawiających procesy.
Na pierwszym piętrze jest autentyczna żelazna dziewica wraz z pręgierzami i niepokojącą liczbą urządzeń stworzonych specjalnie dla kobiet pochodzących z czasów polowań na czarownice.

- Muzeum Bożego Narodzenia

Rynek w Rothenburgu to scena jednego z najpopularniejszych niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych. Tradycji, która sięga średniowiecza. Ale przez cały rok można doświadczyć kolorytu i tradycji sezonu w Muzeum Bożego Narodzenia. Wystawy sezonowych dekoracji i artefaktów koncentrują się na lokalnych tradycjach miast takich jak Rothenburg. Najważniejsze to ozdoby choinkowe, szopki i liczne stare figurki, w tym 150 figurek samego Świętego Mikołaja. Jeśli możesz, odwiedź Rothenburg ob der Tauber w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, kiedy miasto jest ozdabiane ponad 80 000 świec i czterema kilometrami dekoracji i świateł.

Jak dojechać do Rothenburg ob der Tauber?

Rothenburg w Niemczech jest głównym przystankiem na Szlaku Romantycznym - szlaku o długości 350km, który prowadzi gości z miasta Würzburg w regionie winiarskim Franken do Füssen w Bawarii. Dlatego istnieje wiele wygodnych sposobów, aby dostać się do Rothenburga, w tym bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe, które obejmują cały kraj. Ponadto istnieje wiele wycieczek oferowanych do Rothenburga z innych dużych miast w całych Niemczech. Jeśli nie dysponujesz własnym samochodem, możesz dojechać pociągiem z Monachium, Berlina lub Frankfurtu. Pociągi odchodzą kilka razy dziennie.

Kiedy odwiedzić Rothenburg ob der Tauber

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do Bawarii w Niemczech jest od okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są przyjemne i występuje mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Bawarii to 24°C w sierpniu a najniższa 2°C w styczniu.
Sam Rothenburg warto jednak również zobaczyć w czasie adwentu, gdy miasteczko jest przygotowywane do Świąt

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
2°C 3°C 9°C 15°C 18°C 21°C 23°C 24°C 19°C 13°C 8°C 4°C
46
mm
24
mm
37
mm
29
mm
62
mm
64
mm
57
mm
52
mm
36
mm
40
mm
26
mm
46
mm
BAWARIA POGODA
Nadrzędna kategoria: Europa
in Niemcy