Polska, oficjalnie Rzeczpospolita Polska, to kraj położony w sercu Europy Środkowej, o bogatej, ponad tysiącletniej historii, niezwykłej kulturze oraz zróżnicowanych krajobrazach. Główne miasta, takie jak dynamiczna Warszawa – stolica kraju, historyczny Kraków – dawna siedziba królów Polski, oraz tętniący życiem Gdańsk – hanzeatycka perła Bałtyku, stanowią ważne ośrodki życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego. Polska graniczy z Niemcami na zachodzie, Czechami i Słowacją na południu, Ukrainą i Białorusią na wschodzie, oraz Litwą i Rosją (obwodem kaliningradzkim) na północy, a jej północną granicę wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Jest to kraj, który przeszedł niezwykłą transformację, stając się nowoczesnym i aktywnym członkiem Unii Europejskiej i NATO.
Dolnośląskie to jeden z najbardziej fascynujących i zróżnicowanych historycznie oraz krajobrazowo regionów Polski. Położony w południowo-zachodniej części kraju, stanowi mozaikę tętniących życiem metropolii, malowniczych pasm górskich Sudetów oraz nizinnych, żyznych terenów Niziny Śląskiej. Sercem i stolicą regionu jest Wrocław, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położone nad Odrą i jej licznymi kanałami. Gospodarka Dolnego Śląska jest jedną z najprężniejszych w kraju, opartą na przemyśle miedziowym (KGHM Polska Miedź), motoryzacyjnym, a także na dynamicznie rozwijającym się sektorze nowoczesnych usług i IT we Wrocławiu. Inne ważne miasta to Wałbrzych, centrum dawnego zagłębia węglowego, Legnica z bogatą historią, oraz Jelenia Góra, stanowiąca bramę w Karkonosze.
Kujawsko-pomorskie, województwo położone w północno-środkowej Polsce, to region o bogatej historii i zróżnicowanym krajobrazie, ukształtowany przez dwie historyczne krainy: Kujawy i Ziemię Chełmińską (będącą częścią Pomorza Nadwiślańskiego). Przez serce regionu przepływa Wisła, największa polska rzeka, oraz jej dopływ Brda, tworząc malownicze doliny i meandry. Województwo słynie z licznych jezior, zwłaszcza na Pojezierzu Brodnickim i Chełmińskim, oraz z rozległych kompleksów leśnych, w tym fragmentów Borów Tucholskich. Kujawsko-pomorskie posiada dwie stolice: Bydgoszcz, siedzibę wojewody, oraz Toruń, siedzibę sejmiku województwa i marszałka. Toruń, miasto Mikołaja Kopernika i pachnących pierników, z unikalnym średniowiecznym zespołem miejskim wpisanym na listę UNESCO, jest jednym z najcenniejszych zabytków Polski. Bydgoszcz, z kolei, zachwyca Wyspą Młyńską, Kanałem Bydgoskim i secesyjną architekturą. Inne ważne miasta to Włocławek, Grudziądz z imponującymi spichlerzami nad Wisłą, oraz Inowrocław, znane uzdrowisko. Gospodarka regionu opiera się na rolnictwie (żyzne Kujawy), przemyśle (chemicznym, elektromaszynowym, spożywczym) oraz turystyce.
Lubelskie, województwo położone we wschodniej Polsce, graniczące z Ukrainą i Białorusią, to region o niezwykłym bogactwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Od renesansowej perły Zamościa (UNESCO), przez tętniący życiem Lublin – stolicę regionu, po malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą i dzikie ostępy Poleskiego Parku Narodowego oraz pagórkowate Roztocze – Lubelszczyzna fascynuje swoją różnorodnością. To kraina, gdzie przez wieki przenikały się wpływy polskie, żydowskie, ruskie i inne, tworząc unikalną mozaikę kulturową. Przez region przepływają ważne rzeki: Wisła, Bug (stanowiący granicę państwową) oraz Wieprz. Inne znaczące miasta to Chełm z unikalnymi podziemiami kredowymi, Biała Podlaska oraz Puławy z historyczną rezydencją Czartoryskich. Gospodarka Lubelskiego opiera się na rolnictwie (żyzne gleby Wyżyny Lubelskiej), przemyśle spożywczym, a także coraz dynamiczniej rozwijającej się turystyce, czerpiącej z bogatego dziedzictwa i walorów przyrodniczych.
Lubuskie, województwo położone w zachodniej Polsce, graniczące z Niemcami, to region często nazywany "Zielonymi Płucami Polski" ze względu na rozległe kompleksy leśne i liczne jeziora. Kraina ta, której historyczne korzenie sięgają Ziemi Lubuskiej, charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami Pojezierza Lubuskiego, dolinami Odry i Warty oraz odradzającymi się tradycjami winiarskimi, zwłaszcza w okolicach Zielonej Góry. Województwo posiada dwie stolice: Gorzów Wielkopolski, siedzibę wojewody, oraz Zieloną Górę, siedzibę sejmiku województwa i marszałka. Inne ważne miasta to Żary, Żagań, Nowa Sól i Świebodzin, znany z monumentalnej figury Chrystusa Króla. Gospodarka Lubuskiego opiera się na przemyśle (drzewnym, papierniczym, metalowym), rolnictwie, usługach oraz turystyce, która czerpie z bogactwa przyrodniczego i unikalnych atrakcji, takich jak Międzyrzecki Rejon Umocniony.
Łódzkie, województwo położone w samym sercu Polski, to region o niezwykle bogatej historii przemysłowej, będący kolebką polskiego włókiennictwa i kinematografii. Łódź, stolica i największe miasto regionu, nazywana niegdyś "polskim Manchesterem", fascynuje swoją XIX-wieczną architekturą fabrykancką, zrewitalizowanymi kompleksami pofabrycznymi (Manufaktura, Księży Młyn) oraz słynną na cały świat Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Województwo łódzkie to także kraina o zróżnicowanym krajobrazie, od nizinnych terenów rolniczych po malownicze doliny rzek Warty, Pilicy i Bzury, oraz tereny leśne Puszczy Pilickiej i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Inne ważne miasta to Piotrków Trybunalski, historyczne miasto królewskie i miejsce Trybunału Koronnego, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów (centrum polskiego górnictwa węgla brunatnego) oraz Skierniewice. Gospodarka Łódzkiego, niegdyś zdominowana przez przemysł włókienniczy, dziś dynamicznie rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii, logistyki, usług oraz turystyki opartej na dziedzictwie industrialnym i walorach przyrodniczych.
Małopolskie, województwo położone w południowej Polsce, to region o niezwykłym bogactwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym, uważany za kolebkę polskiej państwowości i serce narodowego dziedzictwa. Od majestatycznych szczytów Tatr, najwyższych gór Polski, przez malowniczy przełom Dunajca w Pieninach, po historyczną stolicę – Kraków, z jego królewskim Wawelem i Starym Miastem wpisanym na listę UNESCO – Małopolska fascynuje na każdym kroku. To kraina licznych obiektów UNESCO, w tym Kopalni Soli w Wieliczce, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz drewnianych kościołów południowej Małopolski. Kraków, stolica województwa, jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych, akademickich i turystycznych Europy. Inne ważne miasta to Tarnów z renesansową starówką, Nowy Sącz, Oświęcim oraz Zakopane, zimowa stolica Polski. Gospodarka Małopolski opiera się na turystyce, przemyśle (chemicznym, maszynowym, spożywczym), usługach oraz rolnictwie.
Mazowieckie, województwo położone w centralno-wschodniej Polsce, to region o kluczowym znaczeniu historycznym, politycznym i kulturowym, będący sercem kraju. Jego stolicą jest Warszawa – dynamiczna metropolia, stolica Polski, miasto o niezwykłej historii, naznaczonej zarówno tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej, jak i imponującą odbudową oraz współczesnym rozwojem. Przez Mazowsze przepływa Wisła, królowa polskich rzek, tworząc malownicze doliny i meaandry, a także Bug i Narew. Na obrzeżach Warszawy rozciąga się unikalny Kampinoski Park Narodowy (Rezerwat Biosfery UNESCO). Region ten, historycznie kraina Mazowsze, charakteryzuje się przeważnie nizinnym krajobrazem Niziny Mazowieckiej, ale także bogactwem lasów (Puszcza Biała, Puszcza Kozienicka) i tradycji kulturowych, w tym związanych z Fryderykiem Chopinem. Inne ważne miasta to Radom, Płock – historyczna stolica Mazowsza, Siedlce i Ostrołęka. Gospodarka Mazowieckiego, zdominowana przez aglomerację warszawską, opiera się na usługach, przemyśle (w tym wysokich technologii), handlu, rolnictwie oraz turystyce.
Opolskie, województwo położone w południowo-zachodniej Polsce, jest najmniejszym pod względem powierzchni regionem kraju, ale niezwykle bogatym historycznie i kulturowo. Stanowi część historycznego Górnego Śląska, a jego sercem jest rzeka Odra. Charakteryzuje się wielokulturowym dziedzictwem, w którym splatają się wpływy polskie, niemieckie, śląskie i czeskie. Stolicą województwa jest Opole, miasto o ponad 800-letniej historii, znane jako Stolica Polskiej Piosenki. Inne ważne miasta to Kędzierzyn-Koźle, Nysa, nazywana "Śląskim Rzymem", Brzeg ze wspaniałym Zamkiem Piastów Śląskich, oraz Kluczbork. Gospodarka Opolszczyzny opiera się na przemyśle (chemicznym, maszynowym, cementowym), rolnictwie (żyzne gleby Niziny Śląskiej) oraz dynamicznie rozwijającej się turystyce, która czerpie z bogactwa zabytków, walorów przyrodniczych i unikalnych atrakcji, takich jak JuraPark w Krasiejowie.
Podkarpackie, województwo położone w południowo-wschodniej Polsce, graniczące z Ukrainą i Słowacją, to region o niezwykłym bogactwie przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Słynie przede wszystkim z dzikich i malowniczych Bieszczadów z ich unikalnymi połoninami, a także z Beskidu Niskiego i Gór Sanocko-Turczańskich. Przez region przepływa rzeka San oraz górny bieg Wisłoka i Wisłoki. Podkarpackie to kraina o wielokulturowej przeszłości, gdzie przez wieki przenikały się wpływy polskie, ruskie (łemkowskie, bojkowskie) i żydowskie, co znajduje odzwierciedlenie w unikalnej architekturze drewnianej – licznych kościołach i cerkwiach, z których część wpisana jest na listę UNESCO. Rzeszów, dynamicznie rozwijająca się stolica województwa, jest ważnym ośrodkiem akademickim i przemysłowym. Inne znaczące miasta to Przemyśl, jedno z najstarszych miast Polski, z bogatą historią i fortyfikacjami, Stalowa Wola, Mielec, Krosno (znane z tradycji szklarskich) oraz Tarnobrzeg. Gospodarka Podkarpacia opiera się na przemyśle (lotniczym – "Dolina Lotnicza", maszynowym, chemicznym), rolnictwie, usługach oraz turystyce, czerpiącej z walorów przyrodniczych i kulturowych.
Podlaskie, województwo położone w północno-wschodniej Polsce, graniczące z Białorusią i Litwą, to region często nazywany "Zielonymi Płucami Polski" ze względu na niezwykłe bogactwo dziewiczej przyrody, rozległe puszcze, unikalne bagna i malownicze doliny rzeczne. To tutaj znajduje się Białowieski Park Narodowy (UNESCO) – ostatni fragment pierwotnego lasu nizinnego Europy i ostoja żubra, Biebrzański Park Narodowy – największe w Polsce i jedne z największych w Europie torfowisk, Narwiański Park Narodowy – zwany "Polską Amazonią", oraz Wigierski Park Narodowy z pięknym jeziorem Wigry i pokamedulskim klasztorem. Podlaskie to również kraina o fascynującej, wielokulturowej mozaice, gdzie od wieków współistnieją tradycje polskie, białoruskie, litewskie, tatarskie i żydowskie, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze (drewniane cerkwie, kościoły, meczety, synagogi), kuchni i obyczajach. Białystok, stolica województwa, jest dynamicznie rozwijającym się miastem z pięknym Pałacem Branickich. Inne ważne miasta to Suwałki – brama na Suwalszczyznę, Łomża nad Narwią oraz Augustów, perła Pojezierza Augustowskiego z unikalnym Kanałem Augustowskim. Gospodarka Podlaskiego opiera się na rolnictwie, przemyśle drzewnym i spożywczym, a przede wszystkim na turystyce przyrodniczej i kulturowej.
Pomorskie, województwo położone w północnej Polsce, to region o niezwykłym bogactwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym, którego sercem jest wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz aglomeracja Trójmiasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia. Od piaszczystych plaż i ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego (Rezerwat Biosfery UNESCO), przez malowniczy Półwysep Helski, po urokliwe Pojezierze Kaszubskie z jego jeziorami i lasami – Pomorskie fascynuje różnorodnością krajobrazów. Gdańsk, historyczna stolica regionu i województwa, to jedno z najpiękniejszych miast Polski, z odbudowanym po wojnie Starym Miastem, Drogą Królewską, Żurawiem nad Motławą oraz miejscami o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Europy (Westerplatte, Stocznia Gdańska – kolebka "Solidarności"). Sopot to słynny kurort z najdłuższym drewnianym molo w Europie, a Gdynia – młode, dynamiczne miasto portowe, symbol modernizmu. Gospodarka Pomorskiego opiera się na przemyśle stoczniowym i portowym, turystyce, handlu oraz nowoczesnych technologiach.
Śląskie, województwo położone w południowej Polsce, to region o niezwykłej dynamice, będący historycznym sercem polskiego przemysłu, a dziś obszarem fascynującej transformacji i bogactwa kulturowego. Od potężnej aglomeracji Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), przez malownicze krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej z jej wapiennymi ostańcami i Szlakiem Orlich Gniazd, po beskidzkie szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego – Śląskie zaskakuje różnorodnością. Katowice, stolica województwa, są ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym, z nowoczesną architekturą (Spodek, NOSPR, Muzeum Śląskie) i unikalnymi zabytkami poprzemysłowymi (Nikiszowiec). Region ten słynie również z Częstochowy i Klasztoru Jasnogórskiego – duchowej stolicy Polski. Inne ważne miasta to Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała oraz Rybnik. Gospodarka Śląskiego, niegdyś zdominowana przez górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo, dziś coraz mocniej stawia na nowoczesne technologie, usługi, motoryzację oraz turystykę opartą na dziedzictwie industrialnym i walorach przyrodniczych.
Świętokrzyskie, województwo położone w południowo-środkowej Polsce, to region o niezwykłym bogactwie historycznym, przyrodniczym i geologicznym. Jego sercem są Góry Świętokrzyskie – jedne z najstarszych pasm górskich w Europie, z najwyższymi szczytami Łysicą i Łysą Górą (Świętym Krzyżem), na której znajduje się historyczne opactwo benedyktyńskie z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Region ten szczyci się unikalnymi zabytkami pradziejowymi, takimi jak neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach (UNESCO), oraz śladami starożytnego hutnictwa w ramach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Kielce, stolica województwa, są ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym, znanym z Pałacu Biskupów Krakowskich i rezerwatów geologicznych. Inne ważne miasta to Sandomierz – perła polskiego renesansu, malowniczo położona nad Wisłą, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko-Kamienna. Gospodarka Świętokrzyskiego opiera się na przemyśle (metalurgicznym, maszynowym, materiałów budowlanych), rolnictwie oraz dynamicznie rozwijającej się turystyce, czerpiącej z bogactwa zabytków i walorów przyrodniczych.
Warmińsko-mazurskie, województwo położone w północno-wschodniej Polsce, to region słynący przede wszystkim jako "Kraina Tysiąca Jezior" (w rzeczywistości jest ich ponad 2600), z unikalnym systemem Wielkich Jezior Mazurskich, rozległymi puszczami oraz bogatym dziedzictwem historycznym, związanym głównie z Zakonem Krzyżackim i postacią Mikołaja Kopernika. Od malowniczych szlaków żeglarskich na jeziorach Śniardwy i Mamry, przez dziewicze lasy Puszczy Piskiej i Boreckiej, po imponujące gotyckie zamki w Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy czy Reszlu – Warmińsko-mazurskie fascynuje na każdym kroku. Olsztyn, stolica województwa, to miasto z zamkiem, w którym mieszkał i pracował Kopernik, oraz urokliwym Starym Miastem. Inne ważne miasta to Elbląg z unikalnym Kanałem Elbląskim, Ełk, Iława, a także popularne ośrodki turystyczne jak Giżycko, Mikołajki czy Mrągowo. Gospodarka regionu opiera się na turystyce, rolnictwie ekologicznym, przemyśle drzewnym i spożywczym oraz produkcji jachtów.
Wielkopolskie, województwo położone w zachodnio-środkowej Polsce, to region o fundamentalnym znaczeniu dla historii i tożsamości Polski, uważany za "Kolebkę Państwa Polskiego". To tutaj, na historycznych ziemiach plemienia Polan, kształtowały się zręby polskiej państwowości, a Gniezno było pierwszą stolicą Polski i siedzibą arcybiskupstwa. Poznań, obecna stolica województwa, jest dynamicznym ośrodkiem gospodarczym, akademickim, kulturalnym i targowym, słynącym z pięknego Starego Rynku z Ratuszem i trykającymi się koziołkami. Wielkopolska charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, od żyznych nizin w dolinie Warty, przez liczne pojezierza (Poznańskie, Gnieźnieńskie, Leszczyńskie), po rozległe kompleksy leśne (Puszcza Notecka, Puszcza Zielonka) i Wielkopolski Park Narodowy. Inne ważne miasta to Kalisz – jedno z najstarszych miast Polski, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski i Leszno. Gospodarka Wielkopolski opiera się na rolnictwie, przemyśle (maszynowym, spożywczym, meblarskim), handlu (Międzynarodowe Targi Poznańskie) oraz usługach.
Zachodniopomorskie, województwo położone w północno-zachodniej Polsce, graniczące z Niemcami i Morzem Bałtyckim, to region o niezwykłym bogactwie przyrodniczym i historycznym, słynący z długiego, piaszczystego wybrzeża, malowniczych wysp Wolin i Uznam (częściowo), Zalewu Szczecińskiego oraz licznych jezior Pojezierza Drawskiego i Myśliborskiego. To kraina o silnych tradycjach morskich, historyczna część Pomorza Zachodniego, niegdyś rządzona przez dynastię Gryfitów. Szczecin, stolica województwa, to duże miasto portowe nad Odrą, z imponującymi Wałami Chrobrego i Zamkiem Książąt Pomorskich. Inne ważne miasta to Koszalin, Stargard – perła gotyku ceglanego, oraz popularne nadmorskie kurorty jak Kołobrzeg i Świnoujście. Gospodarka Zachodniopomorskiego opiera się na przemyśle stoczniowym i portowym, turystyce, rolnictwie, leśnictwie oraz gospodarce morskiej.
Zamość, nazywany "Perłą Renesansu" i "Padwą Północy", to miasto zrodzone z marzeń i ambicji jednego człowieka – potężnego kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. To unikalny na skalę światową przykład renesansowego miasta idealnego, zaprojektowanego od podstaw przez włoskiego architekta Bernardo Morando i wzniesionego w rekordowym tempie pod koniec XVI wieku. Jego sercem jest Rynek Wielki, jeden z najwspanialszych placów w Europie, kwadrat o idealnych proporcjach 100x100 metrów, otoczony przez przepiękne, arkadowe kamienice mieszczańskie i zdominowany przez monumentalną, manierystyczną bryłę Ratusza ze wspaniałymi, wachlarzowymi schodami. Całe Stare Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, otoczone jest potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, które przez wieki czyniły z Zamościa twierdzę nie do zdobycia. Wizyta tutaj to fascynująca podróż w czasie do złotej ery Rzeczypospolitej, świadectwo potęgi, wizji i umiłowania piękna jego założyciela.
Zakopane, legendarne miasto u stóp jedynych w Polsce gór o charakterze alpejskim, to miejsce pełne skrajności i kontrastów, które od ponad wieku budzi równie wielki zachwyt, co kontrowersje. Z jednej strony to brama do zjawiskowo pięknego Tatrzańskiego Parku Narodowego, z jego ostrymi graniami, malowniczymi dolinami i szmaragdowymi jeziorami, takimi jak Morskie Oko. To także kolebka unikalnego stylu zakopiańskiego w architekturze, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza, oraz tętniące życiem centrum autentycznej i barwnej kultury góralskiej. Z drugiej strony to niezwykle popularny kurort, którego serce – Krupówki – w sezonie zamienia się w zatłoczony, gwarny i skomercjalizowany deptak. Zakopane to fenomen, który jednocześnie zachwyca potęgą otaczającej go przyrody i przytłacza zgiełkiem turystycznej metropolii. To miejsce, które trzeba poznać na własnych warunkach, uciekając od jego centrum w ciszę i majestat gór.
Wrocław, historyczna stolica Śląska, to miasto o niezwykłej urodzie i złożonej duszy, w której splatają się echa polskiej, czeskiej i niemieckiej historii. To "Miasto Stu Mostów", malowniczo położone nad Odrą i jej licznymi odnogami, które tworzą w sercu metropolii archipelag dwunastu wysp. Jego sercem jest jeden z największych i najpiękniejszych rynków w Europie, otoczony przez przepiękne, kolorowe kamieniczki i zdominowany przez majestatyczną, gotycką bryłę Starego Ratusza. To tutaj, w cieniu wiekowych murów, toczy się życie nowoczesnego, dynamicznego miasta, którego nowymi, nieoficjalnymi mieszkańcami stały się setki małych, brązowych krasnali, rozsianych po całym mieście. Wrocław to także miejsce o niezwykłej symbolice – miasto niemal zrównane z ziemią podczas II wojny światowej, które odrodziło się dzięki sile i determinacji swoich nowych, powojennych mieszkańców, stając się Europejską Stolicą Kultury i jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.