Zamek Neuschwanstein w Alpach Bawarskich, otoczony lasami i dolinami z jeziorem, w pełnym świetle południowego słońca i pod błękitnym niebem.

Niemcy, oficjalnie Republika Federalna Niemiec, to kraj położony w sercu Europy, będący jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych kontynentu. Główne miasta, takie jak dynamiczny i pełen historii Berlin – stolica kraju, kosmopolityczny Hamburg z jego imponującym portem oraz bogate kulturowo Monachium – stolica Bawarii, przyciągają miliony turystów rocznie. Niemcy graniczą z dziewięcioma państwami, co czyni je krajem o strategicznym położeniu, a ich zróżnicowany krajobraz, od Alp na południu po wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego na północy, oferuje niezwykłe bogactwo atrakcji przyrodniczych i turystycznych.

Czytaj: Niemcy – kraina zamków, rzek i rozbrzmiewającej historii
 Heidelberg z zamkiem i mostem nad Neckarem, otoczony zielonymi wzgórzami i klasyczną zabudową w ciepłym świetle popołudnia.

Badenia-Wirtembergia, perła południowo-zachodnich Niemiec, to kraina o niezwykłej różnorodności, gdzie historyczne dziedzictwo splata się z nowoczesnością, a malownicze krajobrazy zapraszają do odkrywania swoich tajemnic. Od gęstych, mrocznych lasów Schwarzwaldu, przez słoneczne winnice nad Neckarem i Renem, po majestatyczne szczyty Jury Szwabskiej i łagodne brzegi Jeziora Bodeńskiego – region ten urzeka bogactwem przyrody. To tutaj biją źródła Dunaju, a innowacyjna gospodarka, z takimi gigantami jak Mercedes-Benz, Porsche czy Bosch, nadaje tempo europejskiemu przemysłowi. Stuttgart, dynamiczna stolica landu, otoczona wzgórzami i winnicami, jest sercem kulturalnym i ekonomicznym, obok innych ważnych miast jak Mannheim, Karlsruhe, Fryburg Bryzgowijski, Heidelberg czy Ulm, każde z nich oferujące unikalne zabytki i atmosferę. Badenia-Wirtembergia to także kraina zamków, pałaców i klasztorów, świadków bogatej przeszłości, oraz renomowanych uzdrowisk, gdzie można znaleźć ukojenie i relaks.

Czytaj: Badenia-Wirtembergia – Szwarcwald, zamki i dusza południowego zachodu
 Zamek Neuschwanstein położony na wzgórzu wśród lasów Bawarii, z alpejskimi szczytami i jeziorem w tle, w ciepłym świetle zachodzącego słońca.

Bawaria, największy kraj związkowy Niemiec, to kraina niezwykłych kontrastów i bogactwa, gdzie majestatyczne Alpy spotykają się z łagodnymi wzgórzami, a wielowiekowa tradycja harmonijnie współistnieje z nowoczesną technologią. Od ośnieżonych szczytów Zugspitze, przez krystalicznie czyste jeziora jak Chiemsee czy Königssee, po rozległe lasy Parku Narodowego Lasu Bawarskiego i malownicze doliny rzek Dunaju, Menu, Izary i Inn – przyroda Bawarii zachwyca swoim pięknem i różnorodnością. To tutaj, w sercu Europy, pulsuje potężna gospodarka, z takimi markami jak BMW, Audi czy Siemens, a jednocześnie pielęgnowane są unikalne zwyczaje, stroje ludowe i słynne na cały świat festyny, z Oaktoberfest na czele. Monachium, tętniąca życiem stolica landu, jest kulturalnym i ekonomicznym centrum, obok historycznych miast jak Norymberga, Augsburg, Ratyzbona czy Würzburg, z których każde opowiada własną, fascynującą historię. Bawaria to także ojczyzna bajkowych zamków Ludwika II, barokowych kościołów i klasztorów oraz renomowanych uzdrowisk.

Czytaj: Bawaria – Alpejskie szczyty, piwo i barokowa świetność
 Panorama Berlina o zachodzie słońca z Reichstagiem, wieżą telewizyjną i rzeką Sprewą w roli głównej, ukazująca kontrast między architekturą historyczną i nowoczesną.

Berlin. To fascynujące miasto, stolica i największe miasto Niemiec, położone nad rzekami Sprewą i Hawelą w północno-wschodniej części kraju. Jego niezwykle burzliwa i bogata historia, obejmująca okresy świetności jako stolicy Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej, mroczne czasy III Rzeszy, podział murem podczas Zimnej Wojny i tryumfalne zjednoczenie, odcisnęła niezatarte piętno na jego tkance miejskiej i charakterze. Kluczowymi symbolami Berlina, rozpoznawalnymi na całym świecie, są Brama Brandenburska, gmach Reichstagu oraz pozostałości Muru Berlińskiego, zwłaszcza East Side Gallery. Stanowiąc tętniące życiem, kosmopolityczne centrum polityczne, kulturalne, artystyczne i naukowe, Berlin jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży, oferującym niezliczone zabytki, światowej klasy muzea, dynamiczną scenę artystyczną i niepowtarzalną atmosferę wolności i kreatywności dla różnorodnych grup odwiedzających.

Czytaj: Berlin – Miasto muru, sztuki i nieustającej zmiany
 Pałac Sanssouci w Poczdamie w pełnym słońcu, otoczony tarasowymi ogrodami i fontanną, z alejkami pełnymi spacerujących turystów.

Brandenburgia, historyczna kraina otaczająca Berlin, to zielone serce wschodnich Niemiec, słynące z dziewiczych krajobrazów, tysięcy jezior, rozległych lasów i malowniczych rzek. To tutaj, na piaszczystych nizinach, kształtowała się potęga Prus, a dziedzictwo tej epoki wciąż jest widoczne w licznych pałacach, zamkach i historycznych miastach. Od unikalnego labiryntu kanałów Spreewaldu, przez spokojne wody Pojezierza Uckermark, po rezerwaty biosfery takie jak Schorfheide-Chorin – przyroda Brandenburgii oferuje wytchnienie i niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku. Poczdam, stolica landu, olśniewa królewskim splendorem swoich pałaców i ogrodów, wpisanych na listę UNESCO. Inne ważne miasta to Cottbus (Chociebuż) – serce Łużyc, historyczny Brandenburg an der Havel oraz Frankfurt nad Odrą, miasto na granicy z Polską. Gospodarka Brandenburgii opiera się na rolnictwie, turystyce, odnawialnych źródłach energii oraz rozwijającym się sektorze technologicznym, korzystającym z bliskości Berlina.

Czytaj: Brandenburgia – Jeziora, lasy i szerokie przestrzenie wokół stolicy
 Rynek w Bremie w pełnym słońcu z ratuszem, katedrą i posągiem Rolanda, otoczony historyczną zabudową i fontannami na brukowanym placu.

Brema (Bremen). To historyczne miasto hanzeatyckie, położone w północno-zachodnich Niemczech nad rzeką Wezerą, które wraz z portem Bremerhaven tworzy najmniejszy kraj związkowy Niemiec – Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema. Jego ponad 1200-letnia historia, nierozerwalnie związana z handlem morskim i dążeniem do niezależności, odcisnęła głębokie piętno na charakterze i architekturze miasta. Kluczowymi symbolami Bremy, rozpoznawalnymi na całym świecie, są wpisane na listę UNESCO Ratusz Staromiejski i posąg Rolanda na Rynku Głównym (Marktplatz), a także słynny pomnik Muzykantów z Bremy z baśni braci Grimm. Stanowiąc ważne centrum gospodarcze, naukowe i kulturalne regionu, Brema jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży, oferującym unikalne zabytki, urokliwe historyczne dzielnice, bogate tradycje i przyjazną atmosferę dla różnorodnych grup odwiedzających.

Czytaj: Brema – Miasto muzyków, portu i hanzeatyckiego ducha
 Zamek Marienburg w Dolnej Saksonii w pełnym słońcu, otoczony lasem i pastwiskami z krowami, przy wijącej się rzece i rozległych polach.

Dolna Saksonia, drugi co do wielkości kraj związkowy Niemiec, rozciąga się od wybrzeża Morza Północnego z malowniczymi Wyspami Wschodniofryzyjskimi, przez unikalne krajobrazy Pustaci Lüneburskiej, aż po lesiste wzgórza Pogórza Wezerskiego i majestatyczne szczyty zachodniej części gór Harz. To kraina o bogatej historii, kolebka starożytnych Sasów i potężnego rodu Welfów, której dziedzictwo widoczne jest w licznych zamkach, pałacach i historycznych miastach. Hanower, dynamiczna stolica landu, słynie z ogrodów Herrenhausen i targów międzynarodowych. Inne ważne ośrodki to Brunszwik z dziedzictwem Henryka Lwa, uniwersyteckie Getynga i Oldenburg, portowe Wilhelmshaven i Emden, a także Wolfsburg – siedziba koncernu Volkswagen. Gospodarka Dolnej Saksonii opiera się na przemyśle motoryzacyjnym, rolnictwie, gospodarce morskiej oraz turystyce, która czerpie z niezwykłej różnorodności przyrodniczej i kulturowej regionu.

Czytaj: Dolna Saksonia – Morze Wattów, wiatraki i północna przestrzeń
 Panorama Hamburga z kościołem św. Michała, czerwonym promem na wodzie i zabytkową zabudową portową w pełnym słońcu pod błękitnym niebem.

Hamburg (Hamburg). To fascynujące miasto, oficjalnie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (Freie und Hansestadt Hamburg), jest drugim co do wielkości miastem Niemiec i jednym z największych portów w Europie, malowniczo położonym nad rzeką Łabą oraz jej dopływami Alster i Bille. Jego wielowiekowa historia jako potężnego ośrodka hanzeatyckiego, "Bramy do Świata" Niemiec, oraz dynamiczny rozwój jako nowoczesnej metropolii, nadały mu unikalny, kosmopolityczny charakter. Kluczowymi symbolami Hamburga są jego rozległy port z historyczną dzielnicą Speicherstadt (wpisaną na listę UNESCO wraz z Kontorhausviertel), nowoczesna HafenCity z ikoniczną filharmonią Elbphilharmonie, barokowy kościół św. Michała ("Michel") oraz słynna na całym świecie dzielnica rozrywki St. Pauli z ulicą Reeperbahn. Stanowiąc tętniące życiem centrum handlu, mediów, kultury i nauki, Hamburg jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży, oferującym bogactwo zabytków, światowej klasy muzea, dynamiczną scenę artystyczną i niepowtarzalną, morską atmosferę dla różnorodnych grup odwiedzających.

Czytaj: Hamburg – Portowe światła, Elba i hanzeatycka duma
 Panorama miasta Marburg w Hesji z zamkiem na wzgórzu, gotyckimi kościołami i kamiennym mostem nad rzeką Lahn w pełnym słońcu.

Hesja, położona w sercu Niemiec, to kraina o niezwykłej różnorodności, gdzie nowoczesne metropolie sąsiadują z malowniczymi pasmami górskimi, historycznymi miasteczkami i słynnymi regionami winiarskimi. Od imponującej panoramy Frankfurtu nad Menem, europejskiego centrum finansowego, przez eleganckie uzdrowiska Wiesbaden, stolicę landu, po średniowieczne uliczki Marburga i artystyczne dziedzictwo Kassel – Hesja fascynuje kontrastami. Przyrodniczo region ten oferuje zalesione wzgórza Taunusu, wulkaniczny masyw Vogelsbergu, część Rezerwatu Biosfery UNESCO Rhön oraz malownicze doliny rzek Renu, Menu, Lahnu i Fuldy. To tutaj, w regionie Rheingau, rodzą się jedne z najlepszych niemieckich rieslingów. Gospodarka Hesji, oprócz sektora finansowego, opiera się na przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym oraz turystyce. Inne ważne miasta to Darmstadt, centrum nauki i technologii, oraz Fulda z barokową architekturą.

Czytaj: Hesja – Frankfurt nad Menem i pagórki pełne winnic
 Zamek Schwerin nad jeziorem w pełnym słońcu, otoczony mostem, gotyckim kościołem i kolorowymi kamienicami w spokojnym krajobrazie miejskim.

Meklemburgia-Pomorze Przednie, położona w północno-wschodnich Niemczech, to kraina o niezwykłym uroku, zdominowana przez bezkresne wody Bałtyku, malownicze wyspy, takie jak Rugia i Uznam, oraz unikalne Pojezierze Meklemburskie, nazywane "Krainą Tysiąca Jezior". To region, gdzie dziewicza przyroda, z trzema parkami narodowymi (Jasmund, Müritz, Vorpommersche Boddenlandschaft) i licznymi rezerwatami, harmonijnie współistnieje z bogatym dziedzictwem historycznym, widocznym w potężnych, ceglanych kościołach i ratuszach miast hanzeatyckich. Schwerin, urokliwa stolica landu, zachwyca bajkowym zamkiem na wyspie. Rostock, największe miasto regionu, tętni życiem portowym, a Stralsund i Wismar, wpisane na listę UNESCO, dumnie prezentują swoje hanzeatyckie dziedzictwo. Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego opiera się głównie na turystyce, rolnictwie, przemyśle morskim (stocznie, porty) oraz coraz prężniej rozwijających się odnawialnych źródłach energii.

Czytaj: Meklemburgia-Pomorze Przednie – Bałtycki spokój i gotyckie ceglane miasta
 Panorama Kolonii z katedrą, mostem Hohenzollernów i rzeką Ren w pełnym słońcu, z kolorową zabudową i zielenią wzdłuż nabrzeża.

Nadrenia Północna-Westfalia, najludniejszy kraj związkowy Niemiec, to region tętniący życiem, będący historycznym sercem przemysłowym kraju, a dziś dynamicznym centrum kultury, biznesu i innowacji. Od potężnej rzeki Ren, która meandruje przez zachodnią część landu, przez gęsto zaludnione Zagłębie Ruhry, niegdyś królestwo węgla i stali, a obecnie obszar fascynującej transformacji i kultury industrialnej, po zielone pasma górskie takie jak Eifel, Sauerland czy Las Teutoburski – Nadrenia Północna-Westfalia oferuje zaskakującą różnorodność. Düsseldorf, elegancka stolica landu, jest centrum mody i sztuki, podczas gdy Kolonia, z majestatyczną katedrą, pulsuje historią i karnawałową radością. Inne ważne metropolie to Dortmund, Essen, Duisburg, Bochum, tworzące konurbację Ruhry, oraz Bonn, dawna stolica RFN, Akwizgran z dziedzictwem Karola Wielkiego, czy uniwersyteckie Münster. Gospodarka regionu, choć wciąż silnie związana z przemysłem, coraz mocniej stawia na usługi, technologię i kulturę.

Czytaj: Nadrenia Północna-Westfalia – Rury, ruiny i przemysłowe serce Niemiec
 Zamek Cochem górujący nad winnicami i kolorową zabudową nad Mozelą, z mostem i kościołem w tle w pełnym słońcu.

Nadrenia-Palatynat, malowniczy kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech, to kraina słynąca przede wszystkim z romantycznych dolin rzek Renu i Mozeli, licznych zamków i ruin wznoszących się na wzgórzach, oraz światowej klasy regionów winiarskich. Od rzymskich zabytków Trewiru, najstarszego miasta Niemiec, przez średniowieczne dziedzictwo elektoratów Moguncji, Trewiru i Palatynatu, po urokliwe wioski winiarskie – region ten oferuje niezwykłe bogactwo historii i kultury. Przyrodniczo zachwyca wulkanicznymi krajobrazami gór Eifel z charakterystycznymi maarami, rozległym Lasem Palatynackim (Pfälzerwald) – największym zwartym kompleksem leśnym Niemiec, oraz malowniczymi dolinami rzek Ahr, Nahe i Lahn. Moguncja, stolica landu, jest ważnym ośrodkiem medialnym i uniwersyteckim, a inne znaczące miasta to Ludwigshafen, Koblencja u zbiegu Renu i Mozeli, oraz Kaiserslautern. Gospodarka Nadrenii-Palatynatu opiera się w dużej mierze na produkcji wina (jest to największy region winiarski Niemiec), przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym oraz turystyce.

Czytaj: Nadrenia-Palatynat – Wino, zamki i dolina Renu
 Zamek Saarburg na wzgórzu nad rzeką Saar, otoczony kolorową zabudową miasteczka, kościołem i kamiennym mostem wśród zielonych wzgórz.

Saara, najmniejszy powierzchniowo kraj związkowy Niemiec (nie licząc miast-państw), to urokliwa kraina położona na styku granic z Francją i Luksemburgiem, charakteryzująca się bogatą historią przemysłową, silnymi wpływami francuskimi oraz zaskakująco zielonymi krajobrazami. Przez serce regionu przepływa rzeka Saara, tworząc malownicze zakola, w tym słynną Pętlę Saary (Saarschleife). Dziedzictwo górnictwa węgla kamiennego i hutnictwa żelaza, z monumentalną Hutą Völklingen (UNESCO) na czele, jest dziś ważnym elementem tożsamości kulturowej i turystycznej. Saarbrücken, stolica landu, to tętniące życiem miasto uniwersyteckie z barokową architekturą i francuskim stylem. Inne ważne miasta to Saarlouis, założone przez króla Francji Ludwika XIV, oraz Neunkirchen i Homburg. Mimo przemysłowej przeszłości, Saara oferuje liczne tereny zielone, lasy (pokrywające około jednej trzeciej powierzchni) oraz Rezerwat Biosfery Bliesgau (UNESCO), prezentujący unikalne krajobrazy kulturowe.

Czytaj: Saara – Rzeka, stal i francuskie wpływy zachodu
 Most Bastei położony wśród skalnych formacji Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, otoczony zielenią i górami, w pełnym świetle dziennym.

Saksonia, kraj związkowy we wschodnich Niemczech, to kraina o niezwykłym bogactwie kulturowym i historycznym, często nazywana "kolebką niemieckiej historii". Od barokowego przepychu Drezna, zwanego "Florencją nad Łabą", przez muzyczne dziedzictwo Lipska, związanego z Bachem i Mendelssohnem, po słynną na cały świat porcelanę z Miśni – Saksonia fascynuje na każdym kroku. Przyrodniczo region ten oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej z jego unikalnymi formacjami skalnymi, malownicze Rudawy (Erzgebirge) z tradycjami górniczymi i świątecznym rzemiosłem, oraz urokliwe doliny Łaby i jej dopływów. Drezno, stolica landu, olśniewa odbudowanymi po wojnie zabytkami. Lipsk to dynamiczne centrum targowe i kulturalne. Inne ważne miasta to Chemnitz, Zwickau, Plauen oraz Görlitz, perła architektury na granicy z Polską. Gospodarka Saksonii, niegdyś oparta na przemyśle ciężkim i wydobywczym, dziś dynamicznie rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii (mikroelektronika – "Silicon Saxony"), przemysłu motoryzacyjnego oraz turystyki.

Czytaj: Saksonia – Barok Drezna i ślady romantyzmu
 Zamek i kościół św. Serwacego w Quedlinburgu na wzgórzu nad rzeką, otoczone szachulcowymi domami w pełnym świetle dziennym.

Saksonia-Anhalt, położona w sercu Niemiec, to kraj związkowy o niezwykle bogatym dziedzictwie historycznym i kulturowym, będący kolebką Reformacji oraz miejscem, gdzie narodził się rewolucyjny nurt Bauhausu. To tutaj, w Lutherstadt Wittenberg i Eisleben (miejsca wpisane na listę UNESCO), Marcin Luter zapoczątkował zmiany, które na zawsze odmieniły oblicze Europy. Region ten słynie również z Drogi Romańskiej (Straße der Romanik), szlaku łączącego ponad 80 imponujących budowli sakralnych i świeckich z epoki romanizmu. Przyrodniczo Saksonia-Anhalt oferuje malownicze doliny rzek Łaby (Elbe) i Soławy (Saale), mistyczne Góry Harz z najwyższym szczytem Brocken, żyzne niziny Magdeburger Börde oraz urokliwy region winiarski Saale-Unstrut. Magdeburg, stolica landu, to miasto o ponad 1200-letniej historii, z imponującą gotycką katedrą. Inne ważne miasta to Halle (Saale), największe miasto regionu i miejsce urodzenia Georga Friedricha Händla, Dessau-Roßlau, nierozerwalnie związane z Bauhausem, oraz historyczne Quedlinburg (UNESCO). Gospodarka Saksonii-Anhalt opiera się na przemyśle chemicznym, rolnictwie, przemyśle spożywczym, odnawialnych źródłach energii oraz turystyce.

Czytaj: Saksonia-Anhalt – Bauhaus, klasztory i serce reformacji
 Latarnia morska pośród wydm na wybrzeżu Szlezwiku-Holsztynu, otoczona piaskami, trawami i morzem pod błękitnym niebem w pełnym słońcu.

Szlezwik-Holsztyn, najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec, to unikalna kraina "między morzami" – Północnym i Bałtyckim – charakteryzująca się silnym wpływem kultury morskiej, malowniczymi wybrzeżami, licznymi wyspami oraz bogatą historią na styku wpływów niemieckich i duńskich. Od dzikich plaż i Parku Narodowego Morza Wattowego (UNESCO) na zachodzie, przez łagodne fiordy, zatoki i piaszczyste plaże Bałtyku na wschodzie, po pagórkowate tereny Szwajcarii Holsztyńskiej w głębi lądu – region ten oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów. Kilonia (Kiel), stolica landu, jest ważnym portem i centrum żeglarskim, słynącym z Tygodnia Kilońskiego. Lubeka (Lübeck), z jej wspaniale zachowanym średniowiecznym Starym Miastem (UNESCO), dumnie przypomina o czasach potęgi Hanzy. Inne ważne miasta to Flensburg przy granicy z Danią, Neumünster oraz Husum. Gospodarka Szlezwika-Holsztynu opiera się na turystyce, rolnictwie, przemyśle stoczniowym, portach oraz coraz dynamiczniej rozwijających się odnawialnych źródłach energii, zwłaszcza energii wiatrowej. Przez region przebiega również Kanał Kiloński (Nord-Ostsee-Kanal), jedna z najważniejszych sztucznych dróg wodnych na świecie.

Czytaj: Szlezwik-Holsztyn – Północny wiatr, fiordy i kraina między morzami
 Pomnik Kyffhäuser górujący nad wsią i polami pszenicy w Turyngii, otoczony lasem i wzgórzami w pełnym słońcu pod błękitnym niebem.

Turyngia, często nazywana "Zielonym Sercem Niemiec", to kraj związkowy w centralnej części kraju, słynący z rozległych lasów, malowniczych pasm górskich oraz niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. To tutaj, na Zamku Wartburg w Eisenach (UNESCO), Marcin Luter przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki, a Weimar (UNESCO) stał się centrum niemieckiego klasycyzmu dzięki działalności Goethego i Schillera, a później kolebką Bauhausu. Przez region przebiega historyczny szlak pieszy Rennsteig, wiodący przez Las Turyński. Erfurt, urokliwa stolica landu, zachwyca średniowiecznym Mostem Kramarzy (Krämerbrücke) i monumentalną katedrą. Inne ważne miasta to Jena, centrum nauki i optyki, Gera, oraz historyczne Gotha i Altenburg. Gospodarka Turyngii opiera się na przemyśle precyzyjnym, optycznym (Carl Zeiss w Jenie), motoryzacyjnym, turystyce oraz tradycyjnym rzemiośle, takim jak produkcja szkła i porcelany.

Czytaj: Turyngia – Las Turyński, Weimar i pieśń klasyków
Aachen Cathedral i ratusz w historycznym centrum Akwizgranu, widok z poziomu ulicy, otoczony brukowanym placem i zabytkowymi kamienicami.

Akwizgran, po niemiecku Aachen, to miasto o fundamentalnym znaczeniu dla historii Europy, bijące serce dawnego imperium Karola Wielkiego. Położone na styku trzech granic – Niemiec, Belgii i Holandii – jest miejscem, gdzie przeszłość przemawia z każdego kamienia monumentalnej katedry, pierwszego niemieckiego obiektu na liście UNESCO. To tutaj przez 600 lat koronowano królów, to tutaj wciąż biją gorące źródła, które przyciągały już Rzymian. Akwizgran to jednak nie tylko skansen; to również tętniące życiem miasto uniwersyteckie, pełne młodej energii, która tworzy fascynujący kontrast z powagą cesarskich murów. Spacerując po jego urokliwej starówce, można poczuć unikalną atmosferę miejsca, które ukształtowało tożsamość zachodniego świata.

Czytaj: Akwizgran (Aachen): Cesarskie miasto Karola Wielkiego ⭐⭐⭐⭐☆
Zabytkowe miasteczko Bacharach nad Renem, rząd malowniczych domów szachulcowych, w tle zalesione wzgórze z górującym zamkiem Stahleck.

Bacharach to ucieleśnienie marzenia o niemieckim romantyzmie, malownicze miasteczko wciśnięte między strome, pokryte winnicami zbocza a majestatyczne wody Renu. Każdy jego zakątek wygląda jak ilustracja z księgi baśni – plątanina brukowanych uliczek, rzędy prastarych domów o konstrukcji szachulcowej, nad którymi górują potężny zamek Stahleck i ażurowe, gotyckie ruiny kaplicy Wernera. Bacharach nie jest po prostu miastem; to żywy skansen i serce Doliny Środkowego Renu, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj, w miejscu uświęconym przez poetów i malarzy, można poczuć prawdziwą duszę Nadrenii, degustując wyśmienitego Rieslinga i wsłuchując się w legendy szeptane przez rzekę.

Czytaj: Bacharach: Perła niemieckiego romantyzmu nad Renem ⭐⭐⭐⭐
 Altes Rathaus w Bambergu, historyczny ratusz usytuowany na moście nad rzeką Regnitz, otoczony zabytkowymi kamienicami i zielenią.

Bamberg to jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych historycznych miast Niemiec, cudownie ocalałe z wojennej pożogi arcydzieło urbanistyki, wpisane w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozłożony malowniczo na siedmiu wzgórzach jak Rzym, przecięty leniwymi odnogami rzeki Regnitz, Bamberg urzeka niepowtarzalną atmosferą, w której tysiącletnia historia spotyka się z żywą kulturą piwną. Symbolem miasta jest bajkowy Stary Ratusz, wzniesiony na sztucznej wyspie na środku rzeki, a nad wszystkim góruje potężna sylwetka Cesarskiej Katedry. To tutaj, w sercu bawarskiej Frankonii, można zgubić się w labiryncie średniowiecznych uliczek, odpocząć w rybackiej dzielnicy zwanej Małą Wenecją i spróbować unikalnego na skalę światową piwa wędzonego.

Czytaj: Bamberg: Frankoński Rzym na siedmiu wzgórzach ⭐⭐⭐⭐☆