Maui

MauiWyspa Maui jest drugą co do wielkości spośród Wysp Hawajskich. Leży 1883 km2 i jest 17 co do wielkości wyspą w Stanach Zjednoczonych. Maui jest częścią stanu Hawaje. Liczba ludności na wyspie Maui wynosi ok. 150 tysięcy. Rodzima tradycja hawajska podaje pochodzenie nazwy wyspy w legendzie o Hawai'iloa, Zgodnie z nią, Hawai'iloa nazwał tę wyspę imieniem swojego syna, który z kolei został nazwany półbogiem Māui. Wcześniejsza nazwa Maui brzmiała: "Ihikapalaumaewa". Wyspa Maui jest również nazywana "Wyspą Doliny" w powodu rozległego przesmyku oddzielającego północno-zachodnią i południowo-wschodnią masę wulkaniczną.

Różnorodne krajobrazy Maui są wynikiem unikalnej kombinacji geologii, topografii i klimatu. Każdy wulkaniczny stożek w łańcuchu Wysp Hawajskich zbudowany jest z ciemnych, bogatych w żelazo i kwarc skał, które wylewały się z tysięcy otworów wentylacyjnych w postaci płynnej lawy przez miliony lat. Kilka wulkanów było na tyle blisko siebie, że lawa płynęła po ich bokach nachodzących na siebie, łącząc się w jedną wyspę. Maui to taki "wulkaniczny dublet", utworzony z dwóch wulkanów tarczowych, które nachodzą na siebie, tworząc między nimi przesmyk.

Starszy, zachodni wulkan został znacznie zniszczony i jest przecinany licznymi drenażami, tworząc szczyty Gór Zachodniej Maui. Pu'u Kukui jest najwyższym szczytem o wysokości 1764 metrów. Większy, młodszy wulkan na wschodzie, Haleakalā, wznosi się na ponad 3 000 metrów nad poziomem morza i mierzy 8 km od dna morskiego do szczytu. Wschodnie flanki obu wulkanów są wycinane głęboko wciętymi dolinami i stromymi wąwozami, które biegną w dół do skalistej, smaganej wiatrem linii brzegowej.

Ostatnia erupcja na Maui (pochodząca z południowo-zachodniej części szczeliny Haleakalā) miała miejsce około 1790 roku. Chociaż Holeakala jest uważany za uśpiony przez wulkanologów, z pewnością jest zdolny do dalszych erupcji.

Za klimat wyspy odpowiada mieszanka ciepłego tropikalnego słońca, zmiennej wilgotności, morskiej bryzy i wiatrów. Chociaż wyspa Maui jest niewielka, w różnych jej częściach można czuć się zupełnie inaczej. Chociaż temperatura w ciągu dnia na Maui wynosi średnio od 24 do 32 stopni, to temperatura wieczorem jest o około 10 stopni niższa.

Maui jest wiodącym centrum obserwacji wielorybów na wyspach Hawajskich z powodu zimowania wielorybów Humpback w osłoniętym kanale Au'au pomiędzy wyspami hrabstwa Maui. Wieloryby wędrują około 5600 km z wód Alaski każdej jesieni i spędzają zimowe miesiące tarła i porodu w ciepłych wodach u wybrzeży Maui. Większość z nich odpływa pod koniec kwietnia. Wieloryby są zwykle obserwowane w małych grupach kilku dorosłych lub grupy matki, jej młodego i kilku zalotników. Humpbacks są zagrożonym gatunkiem chronionym przez amerykański rząd

Największymi atrakcjami turystycznymi na wyspie Maui są: autostrada Hana, Park Narodowy Haleakalā, dolina Iao i Lahaina.

Autostrada Hāna biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Maui, wije się wokół gór i przechodzi przez czarne, piaszczyste plaże i wodospady. Park Narodowy Haleakalā jest domem dla Haleakala, uśpionego wulkanu. Lahaina jest jedną z głównych atrakcji na wyspie z całą ulicą sklepów i restauracji, która prowadzi do nabrzeża, gdzie wielu wyrusza na rejs o zachodzie słońca lub wyprawę wielorybią.

Wielu turystów uprawia na Maui snurkowanie. Nurkowanie z rurką jest możliwe na prawie każdej plaży wzdłuż wybrzeża Maui. Podobnie popularne są: surfing i windsurfing. Główne obszary turystyczne to West Maui i South Maui. Główny port dla statków wycieczkowych znajduje się w Kahului. Istnieją również mniejsze porty znajdujące się w porcie Lahaina i porcie Ma'alaea.

W 2008 r. Maui poniosła poważną stratę w zakresie turystyki. Spowodowały ją bankructwa Aloha Airlines i ATA Airlines a także Wycofanie się dwóch z trzech norweskich armatorów statków wycieczkowych.

in Wyspy