Bali

Bali – Wyspa Bogów

Samo wspomnienie o Bali przywodzi na myśl raj. To więcej niż miejsce. To nastrój, aspiracja, tropikalny stan umysłu.
Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe. Także tradycyjna muzyka i taniec wykonywane na całej wyspie.

Esencja Bali

Środek Bali jest zdominowany przez strzeliste wulkany w centralnie położonych górach i świątynie na wzgórzach, takie jak Pura Luhur Batukau, a najwyższy szczyt - Gunung Agung, jest duchowym centrum wyspy.
Bali proponuje plaże, surfing, nurkowanie i kurorty wielkie i małe, ale to energia Bali i Balijczyków sprawia, że to miejsce oferuje wiele więcej niż tylko wypoczynek na słońcu. Mieszkańcy tej małej wyspy to rzeczywiście hojni i prawdziwie ciepli ludzie. Mają też zabawne i przebiegłe poczucie humoru. Na przykład wielu miejscowych na widok łysego turysty wykrzykuje „bung ujan”, co oznacza, „dzisiejszy deszcz został odwołany” - to ich sposób na powiedzenie, że bezwłosa głowa jest jak czyste niebo.

Zabawa na Bali

Na Bali możesz zatracić się w chaosie Kuty lub sybarytyckich przyjemnościach Seminyak i Kerobokan, surfować po dzikich falach na południu lub po prostu leniwie spędzać czas na Nusa Lembongan. Możesz wybrać się do Sanur na rodzinne wakacje lub rozkoszować się wystawnym wypoczynkiem na półwyspie Bukit. Mieszkając w Ubud, które jest sercem Bali, doświadczysz miejscowej kultury wyspy, która tu właśnie jest najbardziej dostępna i odwiedzisz najpiękniejsze pola ryżowe i starożytne zabytki. Północne i zachodnie Bali są z kolei słabo zaludnione, ale można tam swobodnie nurkować i surfować, dzięki czemu podróż tam również się opłaca. Z kolei dla amatorów trekkingu, dżungla oprócz mnogości gatunków żywych, skrywa wodospady których na wyspie odnaleźć można niewiele mniej niż świątyń.

Bogactwo koralowców

Bali jest częścią Trójkąta Koralowego, obszaru o największej różnorodności biologicznej gatunków morskich. Można się tu doliczyć ponad 500 raf, w których można znaleźć 7 razy więcej gatunków koralowych niż na całych Karaibach.

Jak dolecieć na Bali

Na Bali można dolecieć z Warszawy. Ceny biletów wahają się od 2600 do 2800zł za lot w 2 strony. Można jednak znaleźć okazyjne połączenia przez inne europejskie porty: Berlin, Amsterdam itd. lub czekać na promocje przewoźników. Wtedy ceny mogą spaść poniżej 2000zł.

Kiedy jechać na Bali

Bali można odwiedzać przez cały rok. Temperatury cały czas są przyjemne i wynoszą od 26°C w lipcu do 29°C w marcu. Większe opady zaczynają się w listopadzie i trwają do marca, ale z reguły są krótkotrwałe. Dodatkowo zasilają lokalne wodospady, przez co bardzo je uatrakcyjniają.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
28°C 28°C 29°C 28°C 28°C 27°C 26°C 26°C 27°C 28°C 28°C 28°C
102
mm
75
mm
69
mm
53
mm
55
mm
37
mm
25
mm
18
mm
21
mm
35
mm
62
mm
100
mm
UBUD POGODA
Nadrzędna kategoria: Azja