Bora Bora

Bora BoraBora Bora to grupa wysp w grupie Leeward w zachodniej części Polinezji Francuskiej. Jest to  zamorska kolonia Francji na Oceanie Spokojnym. Główna wyspa, położona około 230 km na północny zachód od Papeete, otoczona jest laguną i rafą. W centrum wyspy są pozostałości wygasłego wulkanu, wznoszącego się w dwóch szczytach, Mount Pahia i Mount Otemanu. najwyższy punkt ma wysokość 727 metrów.

Bora Bora to duża międzynarodowa atrakcja turystyczna znana z luksusowych ośrodków akwakultury. Największa osada, Vaitape, znajduje się po zachodniej stronie głównej wyspy, naprzeciwko głównego kanału do laguny. Produkcja wyspy jest głównie ograniczona do tego, co można wyłowić z morza.

Wyspa była zamieszkana przez osadników polinezyjskich od około 4 wieku n.e. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na Bora Bora był Jakob Roggeveen w 1722 roku.

James Cook dotarł na wyspę w dniu 29 lipca 1769 roku, a Londyńskie Towarzystwo Misyjne przybyło w 1820 r. i założyło tam kościół protestancki. Bora Bora była samodzielnym królestwem do 1888 r., Kiedy ostatnia królowa Teriimaevarua III została zmuszona do abdykacji przez Francuzów, którzy przyłączyli wyspę jako kolonię.

W II wojnie światowej Stany Zjednoczone wybrały Bora Bora jako bazę wojskową na południowym Pacyfiku i zbudowano tam bazę naftową, bazę morską i obronne fortyfikacje. Operacja Bobcat, utrzymywała tam 9 statków, 20.000 ton sprzętu i prawie 7000 żołnierzy.


Jednak wyspa nie widziała walki. Baza została oficjalnie zamknięta 2 czerwca 1946 r. Port lotniczy w czasie II wojny światowej nigdy nie był w stanie pomieścić dużych samolotów, ale mimo to był to jedyny międzynarodowy port lotniczy w Polinezji Francuskiej, dopóki w 1960 r. na Tahiti, nie otwarto międzynarodowego portu lotniczego w Faaa.

Gospodarka wyspy jest prowadzona prawie wyłącznie przez turystykę. Kilka kurortów zostało zbudowanych na małych wyspach otaczających lagunę. Hotel Bora Bora został otwarty w 1961 r., A dziewięć lat później wybudowano pierwsze bungalowy nad brzegiem jeziora nad laguną. Obecnie domy nawodne są standardem większości ośrodków turystycznych na Bora Bora. Jakość tych domków różni się od tanich, podstawowych kwater do bardzo luksusowych i drogich miejsc na pobyt.

Większość miejsc turystycznych jest nawodnych, jednak można zwiedzić również atrakcje na lądzie’ takie jak armaty z II wojny światowej. Linia lotnicza Air Tahiti obsługuje pięć lub sześć lotów dziennie z lotniska Bora Bora na Motu Mute na Tahiti.

Transport publiczny na wyspie nie istnieje, więc zaleca się transport samochodowy i rowerowy. Istnieją również małe, dwumiejscowe buggy do wynajęcia w Vaitape lub wypożyczenie motorówki do odkrywania laguny.

Główną atrakcją wyspy jest nurkowanie z rurką i nurkowanie w okolicach laguny Bora Bora. W okolicy jest wiele gatunków rekinów i promieni. Na wyspie jest kilka biur nurkowych, które oferują nurkowanie z mantami lub rekinami.

Nadrzędna kategoria: Australia i Oceania