Park Narodowy Wirunga

Park Narodowy Wirunga

Park Narodowy Wirunga znajduje się we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga i graniczy z Rwandą i Ugandą. To najstarszy obszar chroniony dzikiej przyrody w Afryce. Znany z różnorodności dzikiej przyrody oraz dzięki wpisaniu go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten magiczny park narodowy Wirunga to obszar o powierzchni około 7800 km kwadratowych lasów deszczowych, bagien i łąk. Są tu także obszary górskie a nawet dwa aktywne wulkany.

Park Narodowy Wirunga to miejsce warte odwiedzenia ze względu na różnorodność dzikiej przyrody z ponad 20 gatunkami naczelnych, 230 gatunków ssaków, ponad 100 gatunków gadów i około 700 gatunków ptaków. Głównymi atrakcjami są tu goryle górskie i szympansy. Warto zauważyć, że w parku znajduje się ponad jedna czwarta wszystkich żyjących goryli górskich na świecie.

Goryle górskie są główną atrakcją parku narodowego Wirunga. Żyje tu 6 rodzin tych zwierząt, z których największa liczy około 40 osobników. Liczba podróżujących do Wirunga stale rośnie dzięki środkom bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone w celu ochrony ruchu turystycznego w kraju oraz dzięki niskiej cenie pozwolenia na trekkingi w gorylami, w wysokości 450 USD w porównaniu z ceną w sąsiedniej Ugandzie i Rwandzie wynoszącej odpowiednio 600 USD i 1500 USD.

Oprócz odwiedzenia siedlisk goryli, park oferuje safari z szympansami, pawianami i innymi gatunkami naczelnych. W tym przypadku ceny sięgają jednak tylko kilkudziesięciu dolarów a nie kilkuset. Należy się liczyć ze spotkaniem także innych mieszkańców sawanny: słoni, lampartów, lwów, żyraf, czy okapi. Dostępne są także wyprawy na obserwacje ptaków, a także wędrówki po górach Nyiragongo i trekking na wulkan Mount Nyiragongo, który jest aktywnym wulkanem znajdującym się w okolicy. Wędrówka do tego wulkanu daje szansę na podziwianie piękna i scenerii pasm górskich Wirunga.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Parku Narodowego Wirunga w Kongo

Dojazd do Parku Narodowego Wirunga, a zwłaszcza do Konga, nie jest prosty. Podróżujący do Parku powinni lecieć na międzynarodowe lotnisko Kigali, a stamtąd drogą do Gisenyi na granicy między Rwandą a Kongo. Następnie kierować się należy do miasta Goma i stamtąd na północ do siedziby parku. Przejazd od granicy zajmuje ok. 3h.

Pogoda w Parku Narodowym Wirunga - kiedy jechać?

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
21°C 22°C 21°C 20°C 19°C 19°C 20°C 21°C 21°C 21°C 20°C 20°C
46
mm
63
mm
116
mm
128
mm
112
mm
55
mm
26
mm
51
mm
114
mm
136
mm
137
mm
85
mm
GOMA POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka