TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Miejsca w Czadzie

Guelta d’Archei

Guelta d’Archei

Guelta d’Archei to najsłynniejszy kanion na Saharze. Znajduje się na płaskowyżu Ennedi w pobliżu miasta Fada. Panoramiczna sceneria oferowana przez najwyżej położone miejsce jest absolutnie fantastyczna, a wyryte i namalowane na skałach starożytne dzieła sztuki zapewniają prehistoryczny klimat całego regionu. Guelta d’Archei znajduje się w sercu pustyni. Jest to miejsce trudno-dostępne i dotarcie tu wymaga sporego nakładu pracy i wiele wysiłku.

Ale Guelta d’Archei to nie tylko kanion. Jest to w rzeczywistości cud zoologiczny ukryty za kanionem. Guelta d'Archei to oaza, a raczej guelta, w sercu pustyni Sahara. Guelta jest swoistym typem mokradeł, typowym dla pustynnych regionów, powstającym, gdy woda podziemna w nizinnych zagłębieniach rozlewa się na powierzchnię i tworzy trwałe baseny i zbiorniki. Wody guelty osłonięte są przez typowe dla tego regionu wysokie, piaskowcowe klify. Każdego dnia zatrzymują się tu na odpoczynek karawany, a setki wielbłądów wchodzą do głębokiej po kolana wody guelty, by zaspokoić pragnienie. Odchody tysięcy wielbłądów wydalane przez setki lat zmieniły tu wodę w czerń.

Trzeba jednak uważać, bo w czarnych wodach czai się niewielka grupa ocalałych krokodyli nilowych. Jest to pozostałość po bardziej mokrych czasach, gdy gatunek ten żył na większości dzisiejszej pustyni Sahara oraz na bagnach i w rzekach wzdłuż południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Guelta d’Archei reprezentuje jedną z ostatnich pozostałych kolonii krokodyla nilowego znaną dziś na Saharze. Krokodyle żywią się tu rybami, które z kolei żyją dzięki glonom rozwijającym się w nawożonej odchodami wielbłądów wodzie.

Guelta d’Archei - kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do Guelta d’Archei w Czadzie jest okres od października do marca, kiedy to temperatury są wysokie, ale jeszcze znośne. Wtedy też nie ma opadów. Najwyższa średnia temperatura w Guelta d’Archei wynosi 36 ° C w kwietniu a najniższa 27 ° C w grudniu.
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
28°C 31°C 33°C 36°C 36°C 35°C 33°C 31°C 33°C 33°C 30°C 27°C
0
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
16
mm
57
mm
136
mm
24
mm
3
mm
0
mm
0
mm
ENNEDI POGODA
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad