TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Gitega

Miasto Gitega

Gitega to drugie co do wielkości miasto w kraju. Według szacunków ponad liczy 50 000 mieszkańców. Znajduje się na mapie w środku Burundi, w sercu centralnych płaskowyżów, na których kształtowała się monarchiczna i kolonialna historia kraju. Miasto obchodziło w tym roku 100-lecie istnienia, a kraj obchodził złoty jubileusz odzyskania niepodległości.

Położone w rejonie królewskich bębniarzy, miasto Gitega zawdzięcza swoje narodziny Niemcom, którzy stworzyli je w 1912 roku pod nazwą Kitega i uczynili z niego stolicę swojej burundyjskiej „rezydencji”. Po odejściu Niemców, Belgowie utrzymali ją jako stolicę Burundi, a nawet osiedlali tam sami. Jednak w momencie uzyskania niepodległości nowi przywódcy Burundi woleli Bużumburę jako stolicę, bo miała lepszą infrastrukturę.

Miasto, którego nie można przegapić. Gitega to obowiązkowe miejsce dla podróżujących przez wiejskie Burundi i niewielu może tu narzekać. To naprawdę przyjemne miasto, z łagodnym klimatem (średnio 19-20°C) i odpowiednią ilością słońca, aby ożywić ciało i umysł. W ciągu dnia wokół dużego centralnego rynku jest bardzo żywe, wieczorem wszędzie rozbrzmiewa śmiech i rozmowy zarówno w centralnej, jak i bardziej oddalonych częściach.

Gitega jest miejscem spotkania wszystkich głównych religii kraju. Meczety dzielnicy suahili łączą się tu z niezliczonymi chrześcijańskimi parafiami i kongregacjami. Jest to także ważne miasto edukacji i kultury w Burundi, z licznymi strukturami edukacyjnymi, od szkolnictwa podstawowego do wyższego, wyspecjalizowanymi instytutami badawczymi i dydaktycznymi, a wreszcie ze szkołami, sztuką i ośrodkami rzemieślniczymi.

Jak dojechać do Gitega?

Gitega,licząca ok. 50 000 mieszkańców, to drugie co do wielkości miasto w Burundi, choć wygląda bardziej jak wioska niż miasto. Z dworca autobusowego Gare du Nord w Bużumburze do Gitega kursują przez cały dzień minibusy i wspólne taksówki. Czas podróży to ok. 2 godziny.

Pogoda w Gitega – kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie regionu Gitega w Burundi jest okres od maja do września. Temperatura jest przyjemna, a opady niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Gitega wynosi 25°C we wrześniu a najniższa 21°C w maju.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
23°C 23°C 23°C 22°C 21°C 22°C 23°C 24°C 25°C 24°C 22°C 22°C
177
mm
166
mm
192
mm
164
mm
84
mm
18
mm
7
mm
16
mm
78
mm
188
mm
239
mm
198
mm
GITEGA POGODA
Miejsca i atrakcje w Burundi warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Burundi