Wioska Troglodytów Niansogoni

Wioska Troglodytów Niansogoni

Wioska Troglodytów Niansogoni, położona na szczycie małego klifu, jest prawdziwym cudem dla wytrwałych poszukiwaczy przygód. Ta wioska jaskiniowa składa się głównie z maleńkich skrzynek oraz stodół z przy ścianie klifu. W wędrówce po wiosce obowiązkowo musi towarzyszyć przewodnik. Aby się tu dostać trzeba się wspiąć dość trudnym podejściem (zwłaszcza przy 40°C).

Na szczycie widok na afrykański busz wart jest jednak wylanego potu. Duże wrażenie robi także zwiedzanie pozostałości małej wioski, która była ostoją grupy etnicznej Ouara wypędzonej tu przez Sénoufo (nazwa Ouara, czyli Wara, co oznacza „dziką bestię”). Wioska została założona w XIVw. Mieszkańcy zamieszkiwali jaskinie i niewielkie budynki wyglądające jak skrzynki. Wioska została porzucona we wczesnych latach 80-tych, ale niektóre schronienia wciąż są poddawane corocznej renowacji. Mieszkańcy wioski przenieśli się na tereny nizinne zostawiając swoje domostwa w stanie praktycznie nienaruszonym. Do dziś można czołgając się lub wspinając, zaglądając przez okna i drzwi, oglądać ich sypialnie lub kuchnie, z takimi detalami jak kamienie do mielenia zboża czy nawet wazony

Jak dojechać do wioski Troglodytów?

Do podstawy góry, przy której trzeba zostawić samochód trzeba pokonać około 40km na południowy zachód od Sindou. Do Sindou można dojechać z Bobo-Dioulasso przez Banforę. Do Banfory dojeżdża bus i pociąg, ale ostatnie 50 km trzeba pokonać samochodem.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpania, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Miejsca i atrakcje w Burkina Faso warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka