Ruiny Loropéni

Ruiny Loropéni

Imponujące ruiny Loropéni składają się z wysokich, laterytowych murów obwodowych o wysokości do sześciu metrów, otaczających dużą opuszczoną osadę. Całość liczy 11130 m2 powierzcni i jest ona najlepiej zachowana z dziesięciu podobnych fortec w rejonie Lobi. To część większej grupy około stu kamiennych ogrodów, które były częścią sieci osad, rozkwitających w tym samym czasie co transsaharyjski handel złotem i pokazują wpływ tego handlu na rozwój tych terenów oraz jego powiązania z wybrzeżem Atlantyku. Niedawno wykopaliska zostały datowane radioaktywnie i dowiedziono, że mury w Loropéni sięgają co najmniej XI wieku naszej ery, a rozkwit nastąpił między XIV a XVII wiekiem, kiedy to Loropéni stało się ważną częścią sieci osadniczej.

Loropéni jest najlepiej zachowanym przykładem ufortyfikowanych osad w dużej części Afryki Zachodniej, związanych z tradycją wydobycia złota, która wydaje się liczyć co najmniej siedem wieków. Loropéni, biorąc pod uwagę jego rozmiar i zakres, odzwierciedla typ struktury zupełnie odmienny od otoczonych murami miast dzisiejszej Nigerii lub miast w górnym biegu rzeki Niger, które stanowiły kiedyś część imperiów Ghany, Mali i Songhai. Tym samym Loropéni może być postrzegane jako wyjątkowe świadectwo osadnictwa wywołanego handlem złotem.

W 2009 roku ruiny Loropéni zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to pierwsze miejsce światowego dziedzictwa w Burkina Faso. Dzięki temu w rejonie Loropéni ruszyły programy badawcze, a dokładna historia Loropéni dopiero niedawno znalazła się w centrum uwagi. Jak dotąd ruiny niewiele ujawniły o swojej przeszłości, ponieważ wiele stanowisk archeologicznych nie zostało jeszcze wykopanych i jak dotąd funkcja osady pozostaje częściowo spekulatywna.

jak dojechać do ruin Loropéni?

Ruiny Loropéni leżą w prowincji Pony na południu Burkina Faso. Mimo, że najbliżej znajduje się miasto Gaoua – stolica prowincji, to dojazd tu jest na tyle skomplikowany i długi, że lepiej przyjechać tu samochodem prosto z Bobo-Dioulasso. Droga zajmie 4h i liczy sobie ok. 270km.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpnia, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Miejsca i atrakcje w Burkina Faso warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka