Pics de Sindou

Pics de Sindou

Kolebka kultury Sénoufo w Burkina Faso, Sindou to piękne i tajemnicze miejsce. Uczy historii ludu, który był w stanie oprzeć się różnym wpływom zewnętrznym i dzięki temu zachował bardzo silne rytuały przodków, ale który również pozostawał zamknięty przez długi czas. Lokalny działacz Tiémoko uznał, że zamknięta kultura powinna ujrzeć światło dzienne i w porozumieniu ze starszyzną ludową postanowił założyć stowarzyszenie Soutrala Terya, aby promować turystykę, rzemiosło i kulturę kraju Sénoufo w Burkina Faso.

Przodkowie Sénoufo żyli na szczycie niewielkiego płaskowyżu na wysokości od 300 do 440 m. Płaskowyż ma 3 km długości i 1 km szerokości. To fragment łańcucha górskiego, który biegnie aż do klifów Bandiagara w Mali. Według tradycyjnych opowieści szczyt został zbudowany przez geniuszy za czasów króla Salomona 500 000 lat temu. Sénoufo osiedlili się tam w XIII wieku, po ucieczce podczas wojen plemiennych, które toczyły się w obecnym Mali.

Według wierzeń na szczyt zaniósł ich wąż boa, jednocześnie przepędzając poprzednich mieszkańców tego terenu do jaskiń. Poproszono wtedy ducha wioski, aby ich chronił i duch się zgodził. Wioskę nazwano Sindou, co oznacza „chroniona wioska”.

Dzisiaj miejscowa ludność myśli, że to dzięki tej mistycznej ochronie Sindou pozostaje odporny na wszystkie wojny. Do dziś odbywają się tu ceremonie dziękczynne, podczas których Sénoufo, wciąż składają ofiary. Według nich duch opiekuńczy nadal przebywa na klifach i traktują ten obszar jako święty, do którego nie wolno wchodzić.

Obecni mieszkańcy otworzyli się na ruch turystyczny i po terenie są prowadzone wycieczki. Proponowane trasy wycieczek są bardzo łatwe i nie wymagają szczególnych zdolności fizycznych. Po krótkim podejściu prowadzą po płaskowyżu. Wycieczki z lokalnym przewodnikiem są płatne i cena wynosi 5 000 FCFA na pół dnia i 10 000 FCFA na dzień dla całej grupy. Będąc tu warto poświęcić co najmniej 2 godziny w samej wiosce.

Istnieją też inne możliwości zwiedzania. Les Pics de Sindou jest idealny do uprawiania turystyki pieszej i biwakowania. Można wybrać się na przejażdżkę motocyklem i przemierzyć okoliczne drogi gruntowe. Można również odwiedzić kilka lokalnych miejsc, aby kupić jedzenie, piwo, a nawet domowe masło orzechowe.

Jak dojechać do Sindou?

Do Sindou można dojechać z Bobo-Dioulasso przez Banforę. Do Banfory dojeżdża bus i pociąg, ale ostatnie 50 km trzeba pokonać samochodem.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpania, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Miejsca i atrakcje w Burkina Faso warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka