Malowane chaty Tiébélé

Cour Royale de Tiébélé

Malowane chaty to najpopularniejsza architektura w Tiébélé w kraju Kassena. Kassena to grupa etniczna, która zamieszkuje te tereny od XV wieku, a samo Tiébélé, położone jest około 19 km na północ od granicy z Ghaną.
W posiadłości wodza Tiébélé, w dużym kompleksie typowych sukhal - tradycyjnych malowanych domów, mieszka ponad 450 osób. Dzieci mieszkają z dziadkami w ośmiokątnych chatach, małżeństwa w prostokątnych chatach, a samotni w okrągłych. Co roku na przełomie lutego i marca, po żniwach, odbywa się malowanie domów. Każdy rysunek, geometryczny lub ilustracyjny, ma znaczenie (symbole płodności, życia pozagrobowego, mądrości itp.).

Tradycyjne wzory tworzone są ręcznie w kolorach czarnym, białym i czerwonym, lakierem przygotowanym z fasoli. Ozdabianie ścian tymi artystycznymi wzorami to działanie całej społeczności, w której około 15 kobiet pracuje nad jednym budynkiem. Nie tylko domy są traktowane w ten specjalny sposób. Zdobione są też mauzolea dla zmarłych i pomieszczenia gospodarcze.

Architektura samych budynków jest typowa dla większej grupy etnicznej Gurunsi. Ściany są grube i mają niewiele okien, co zapewnia ochronę przed klimatem i innymi ludźmi. Historycznie budynki były tworzone przy użyciu ziemi, słomy i krowiego łajna, chociaż obecnie najczęściej wybieranymi materiałami są błoto, cegła i kamień.

Aby zobaczyć Tiébélé, trzeba udać się tu z lokalnym przewodnikiem, który zabierze turystów do niektórych domów. Wizyty pozwalają zobaczyć w życie w tych maleńkich mieszkaniach i poznać znaczenie malowanych kształtów. Niektóre są prostymi obrazami, na przykład wężami (co oznacza wizytę zmarłej babci!), ale inne są o wiele bardziej abstrakcyjne.

Jak dojechać do Tiébélé?

Z Wagadugu można dojechać lub dolecieć do miasta Pô, które jest stolicą prowincji Nahouri zamieszkiwanej przez ludzi Kassena. Ponieważ bus jedzie tylko 2,5 godziny i odjeżdża 5 razy dziennie, więc jest to zdecydowanie lepsza opcja od samolotu. Tym bardziej, że koszt biletu to ok. 15zł. Z miasta Pô do Tiébélé pozostaje już tylko 25km, które trzeba przejechać własnym pojazdem lub taksówką.

Burkina Faso - kiedy jechać?

Burkina Faso najlepiej odwiedzić w styczniu, lutym lub od czerwca do grudnia. Wtedy są najniższe temperatury. Pada tylko od czerwca do sierpnia, ale są to niewielkie opady. Najwyższa średnia temperatura wynosi 41°C w kwietniu, a najniższa 32°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 37°C 40°C 41°C 40°C 38°C 34°C 32°C 33°C 37°C 37°C 34°C
0
mm
1
mm
3
mm
3
mm
7
mm
22
mm
44
mm
76
mm
40
mm
15
mm
0
mm
0
mm
BURKINA FASO POGODA
Miejsca i atrakcje w Burkina Faso warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka