Pantanal

Pantanal

Najważniejszym punktem każdej wizyty w zachodniej Brazylii jest Pantanal. To rozległy, naturalny raj, który jest jedną z głównych atrakcji ekologicznych Brazylii. Dziewiczy i bogaty biologicznie obszar obejmuje 230 000 km2, podzielonych nierówno między Brazylię, Boliwię i Paragwaj, To okresowo zalewane terytorium, oferujące zagęszczenie tropikalnej przyrody nieznanej poza Afryką. Słowo Pantanal pochodzi od portugalskiego pântano, oznaczającego bagno lub mokradła, ale region jest w rzeczywistości ogromną równiną aluwialną, na którą składają się rzeki, jeziora, łąki, las i sawanna.

Bogata różnorodność dzikiej przyrody

To koncentracja, a także ogromna różnorodność dzikiej przyrody sprawia, że Pantanal jest marzeniem każdego przyrodnika. Występują tu podobne gatunki jak w Amazonii, jednak ptaki i ssaki są znacznie łatwiejsze do zauważenia, ze względu na brak gęstej roślinności.

Obszar ten jest domem dla około 650 gatunków ptaków, w większości brodzących. Szczególnie interesujących jest 15 cudownie kolorowych gatunków papug, w tym majestatyczna hiacyntowa ara - największa na świecie papuga o długości 1 metra.

Ciekawe miejsca w Pantanal

Cuiabá

Cuiabá, w centrum Mato Grosso, była pierwszą osadą na zachodzie, założoną w 1719 roku przez grupę łowców niewolników z São Paulo, którzy odkryli tu płytkie złoża złota i diamentów. Sto lat temu miasto znalazło nowy surowiec i zyskało sławę jako główny dostawca egzotycznych piór dla paryskich teatrów i domów mody. Dziś to dobrze prosperujące miasto jest głównym punktem wypadowym do wycieczek po Pantanal i stolicą ogromnego obszaru pozyskiwania drewna, rolnictwa i górnictwa. Niewiele z kolonialnych zabytków Cuiabá przetrwało, ale pozostał kościół katedralny Bom Jesus de Lapa, przylegające do niego małe muzeum przedmiotów religijnych oraz Museu do Indio Marechal Rondon, wystawiające artefakty i pokazujące styl życia plemion Xingu.

Bonito

Krystalicznie czyste rzeki, wodospady i jaskinie zdobią krajobraz Serra do Bodoquena, a Bonito stało się centrum turystyki przyrodniczej w okolicy. Miasto nie jest szczególnie interesujące, ale jest dobrą bazą wypadową do odkrywania okolicznych atrakcji przyrodniczych. Większość zabytków przyrody znajduje się na terenach prywatnych i pobiera opłatę.

Rio da Prata

Rio da Prata to odcinek prawie przezroczystej wody, oddalony od Bonito o 45 minut jazdy. Rzeka ma tu nieco ponad 1 metr głębokości. Zanurzając głowę pod powierzchnię wody staniesz twarzą w twarz z ciekawskimi rybami i poczujesz się jak wewnątrz gigantycznego akwarium. Jeśli podniesiesz głowę z wody, prawdopodobnie zobaczysz małpy kapucynki i tukany siedzące na drzewach powyżej.

Jak dojechać do Pantanalu?

Campo Grande i Cuiabá to miasta-bramy do Pantanal. Campo Grande na południu i Cuiabá na północy. Autobusy z Rio de Janeiro do Cuiabá jadą 30 godzin, a do Campo Grande 22 godziny. Z Sao Paulo do Campo Grande podróż trwa 16 godzin, a z Foz do Iguacu - 10 godzin.

Jednak oba miasta obsługiwane są przez porty lotnicze. Tak więc zarówno z Rio jak i z Sao Paulo można się do nich szybko i bezproblemowo dostać.

Uważaj na pozbawionych skrupułów naganiaczy atakujących turystów przybywających do Campo Grande. Zarówno na dworcu autobusowym, jak i na lotnisku będą Ci mówić co tylko chcesz usłyszeć, aby otrzymać prowizję od wycieczki. Zdjęcia, które Ci pokażą również mogą nie pasować do miejsca, w które chcesz się udać. Najlepszą opcją jest skorzystanie z biur z rekomendacjami.

Pogoda w Pantanal - kiedy jechać?

Cały rok jest korzystny do podróżowania do regionu Mato Grosso do Sul w Brazylii. Temperatury są wysokie, a opady przeciętne. Najwyższa średnia temperatura w Mato Grosso do Sul to 32°C we wrześniu a najniższa 25°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
29°C 29°C 29°C 28°C 26°C 25°C 26°C 30°C 32°C 31°C 30°C 30°C
110
mm
107
mm
116
mm
51
mm
49
mm
25
mm
20
mm
16
mm
46
mm
111
mm
111
mm
119
mm
MATO GROSSO DO SUL POGODA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa